מכשירים

תחקיר: אין לך אחריות מורחבת? אפל מקווה שהאייפון 5 שלך יישבר

הוול סטריט ג'ורנל גילה שעלות תיקון מסך הדגם האחרון של המכשיר גבוהה משמעותית משל קודמיו, על אף שהוא פשוט יותר לתיקון. זאת, מתוך מדיניות מכוונת של אפל לדחוף את הלקוח לרכישת חבילת האחריות AppleCare

נמרוד צוק 12:5626.05.13

אפל מרוויחה יפה לא רק ממכירת מכשירי אייפון ומניצול פרצות בחוקי מיסוי התאגידים, אלא גם מתיקון מסכי אייפון שבורים. לפי תחקיר של הוול סטריט ג'ורנל, מדובר במקור רווח לא מבוטל עבור ענקית האלקטרוניקה האמריקאית.

התחקיר גילה שבמרבית חנויות אפל בארה"ב ישלמו הלקוחות לא פחות מ-229 דולר לתיקון מסך האייפון 5, כאשר במספר מצומצם של חנויות נבחרות התיקון יעלה 149 דולר בלבד, ולבעלי תוכנית הביטוח AppleCare הוא יעלה 49 דולר. מחיר התיקון גבוה יותר מרכישת אייפון חדש בחוזה לשנתיים, שעולה בארה"ב כ-200 דולר, וכשליש ממחירו של מכשיר ללא התחייבות.

 

לטענת גורמים בענף, מחירי החלפים הגבוהים עם תוצאה של מדיניות מכוונת של אפל, שרוצה לדחוף משתמשים לתוכנית AppleCare שמכניסה לה 99 דולר לשנה מכל לקוח, ולהגדיל את תנועת הלקוחות החוזרים לחנויות החברה.

 

המעבדות הפרטיות יקרות יותר

 

ללקוחות שרוצים לחפש אלטרנטיבה זולה יותר אין הרבה אפשרויות, משום שהחלפים של האייפון 5 יקרים בהרבה משל קודמיו - עוד בחירה מודעת של אפל. במרבית המעבדות שמציעות שרותי תיקון חלופיים, יעלה תיקון המכשיר כ-250 דולר ומעלה, על פי בדיקת הג'ורנל. תיקון המסך באייפון 4S עלה בין 79 ל-99 דולר במעבדות חיצוניות, על פי חברת iCracked שמציעה שרותי תחזוקה למוצרי אפל. זאת למרות שתיקון אייפון 5 דורש 5-10 דקות עבודה והתעסקות בחמישה ברגים ושתי שכבות חומר בלבד, לעומת 27 ברגים ושלוש שכבות באייפון 4s. אמיצי הלב יכולים אף לתקן את מסך האייפון 4s בעצמם בעלות של 25 דולר בלבד באמצעות קיט לשימוש עצמי שניתן לקנות באמזון, אופציה שאינה קיימת כרגע לאייפון 5.

  

לפי נתוני חברת SquareTrade, שמוכרת חבילות ביטוח למוצרי אלקטרוניקה, כשליש מבעלי האייפון סבלו מנזקים פיזיים למכשיר במהלך 2012. בנוסף, אומרים בחברה שבעלי מכשירים ברחבי העולם הוציאו בסך הכל כשישה מיליארד דולר על תיקונים מאז הושק הדור הראשון של האייפון ב-2007.
 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x