$
חדשות טכנולוגיה

טים קוק נאבק על מקלטי המס של אפל

מנכ"ל יצרנית האייפון ינאם השבוע מול הקונגרס האמריקאי ויטען שיש לשנות את מס החברות במדינה. החברה צפויה לשלם עד 19 מיליארד דולר במיסים במידה ותחזיר את כל הכספים שלה לארצות הברית

הראל עילם 11:2117.05.13
טים קוק, מנכ"ל אפל, עומד להופיע ביום שלישי הקרוב בפני הקונגרס האמריקאי - והולך לטעון בפניהם שיש לעדכן את קוד מס החברות במדינה. הוא גם הולך לציין כי מס החברות בארצות הברית, העומד על 35%, גבוה מאוד ומרתיע עבור חברות בינלאומיות. זאצ אמר קוק אמש (ה') בראיון עם מגזין פוליטיקו.

 

אפל נחקרת בימים אלו על ידי ועידה של הקונגרס, בחשד שהיא מעלימה מס. אבל במקום לשלוח בכיר דרג בינוני בחברה בפני הקונגרס, כפי שמקובל עבור חברות בינלאומיות לפי פוליטיקו, קוק בחר להופיע בעצמו - מה שהוגדר על ידי אנליסטים רבים כצעד לא שגרתי.

 

הלוואה במקום תשלום מיסים

 

טים קוק, מנכ"ל אפל, באירוע השקת האייפד מיני טים קוק, מנכ"ל אפל, באירוע השקת האייפד מיני צילום: בלומברג

 

לפני כחודש, החברה הודיעה כי היא מתכוונת להוציא כמאה מיליארד דולר בשנתיים הקרובות על חלוקת דיבידנדים לבעלי המניות ורכישת מניות החברה בחזרה בתהליך Buy-back. זאת במטרה לעצור את ירידת המניה, שנפלה ב-45% בין ספטמבר לאפריל, עד שפל של 390 דולר למניה. בעקבות התוכנית המנייה רשמה התאוששות קלה, וטיפסה באיטיות ב-11% בחזרה ל-435 דולר למניה.

 

אבל במקום להשתמש בעתודות המזומן הרבות שלה עבור חלוקת הדיבינדים - ברשות אפל עומד היום סכום עתק של 102 מיליארד דולר נזיל - אפל בחרה ללוות את הכסף. זאת כדי שלא תאלץ לשלם מיסים: כ-40 מיליארד דולר מכל המזומן ברשות אפל נמצא בחשבונות זרים, ואפל תאלץ לשלם את מס החברות עליהם במידה ותעביר אותם לחשבונות המקומיים שלה.

 

בראיון עם פוליטיקו, קוק הגן על מדיניות החברה והבהיר כי היא לא מעלימה מיסים, ולא מעבירה כספים לחשבונות במדינות זרות על מנת להמנע מתשלום. "חשוב לי לציין - אנחנו משלמים את כל המיסים על רכישות מקומיות, ושילמנו כל דולר שהיינו חייבים". החברה שילמה קרוב ל-6 מיליארד דולר במיסים בשנה שעברה, ונחשבת לאחת ממשלמות המיסים הגדולות ביותר בארצות הברית.

 

אפל כבר לוותה כ-17 מיליארד דולר כחלק מהתוכנית שלה, מה שחסך לה את הצורך לשלם קרוב ל-9.2 מיליארד דולר במיסים. ההלוואה הציתה את החקירה נגדה. קוק מצידו מתכוון להציע לקונגרס להוריד את מס החברות על מנת לעודד חברות להחזיר את הכספים בחזרה לארצות הברית, ויבטיח תוכניות להשקעה בגיוס עובדים מקומיים וכן השקעה של מאה מיליון דולר בהקמת מפעל ליצור מקומי בארצות הברית.

 

הוא הוסיף: "אפל משקיעה בדרכים רבות בכלכלה האמריקאית, במיוחד ביצירת משרות ובהגנה על הסביבה, ואנחנו מאוד מאוד גאים בכך". קוק גם ציין כי החברה מעסיקה כ-50 אלף איש בארצות הברית באופן ישיר, וטוען כי החברה סייעה ביצירת 550 אלף משרות נוספות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x