$
אינטרנט

בלעדי לכלכליסט

בכירי פייסבוק פגשו גם את אנשי מגיסטו מנס ציונה

סמנכ"ל הטכנולוגיות של פייסבוק הוביל את המשלחת שבאה לישראל לקדם את רכישת Waze. את הביקור ניצלו הבכירים לפגישה עם חמישה סטארט־אפים נוספים ובהם מגיסטו, שפיתחה אפליקציה לעריכת וידיאו

אסף גלעד 07:0112.05.13

משלחת של עשרה בכירי פייסבוק שהגיעה לארץ כדי לקדם את רכישתה של חברת הניווט Waze פגשה גם את אנשי חברת מגיסטו, כך נודע ל"כלכליסט". את המשלחת החשאית של הרשת החברתית הוביל סמנכ"ל הטכנולוגיות של פייסבוק מייק שרופפר.

 

במהלך שהותם בארץ פגשו בכירי פייסבוק כמה סטארט־אפים ישראליים שלהם פוטנציאל לשיתוף פעולה עמה, ואולי אף לרכישתם על ידיה. נציגי פייסבוק פגשו בחמש חברות, ובהן מגיסטו של אורן בוימן ואלכס רב־אחא. החברה מנס ציונה פיתחה אפליקציה סלולרית לעריכת סרטי וידיאו ללא צורך בהבנה טכנולוגית.

 

המשלחת של פייסבוק העבירה את מרבית זמנה בנסיעות בין משרדי Waze ברעננה לבין משרדי קרן ההון סיכון מאגמה בתל אביב, אחת מבעלות המניות של החברה הישראלית. במשרדי מאגמה פגשו אנשי פייסבוק גם בבעלי מניות אחרים ב־Waze ובהם ג'ייסון וונג מקרן הורייזונס של המיליארדר לי קה־שינג. וונג, חבר דירקטוריון ב־Waze, הוביל משלחת של אנשי קרן הורייזונס שביקרה בארץ.

 

חשיפת "כלכליסט" ביום חמישי על המשא ומתן המתקדם בין פייסבוק לבין Waze עוררה הדים בעיתונות העולמית וצוטטה בין היתר ב"פורבס", "וול סטריט ג'ורנל", "ניו יורק טיימס" ובאתר טק־קראנץ'. כפי שפורסם, מחירה של Waze צפוי לנוע בין 800 מיליון דולר לבין מיליארד דולר, אך המשא ומתן טרם הושלם. ב"וול סטריט ג'ורנל" הטילו ספק אם גוגל או אפל יגישו הצעות מתחרות לרכישת Waze. לדעת העיתון, Waze דורשת מחיר גבוה ואפל אינה ידועה בנדיבותה כשזה מגיע לרכישות, בניגוד לפייסבוק.

 

אבן הנגף המרכזית בעסקה נוגעת למיקומו של מרכז הפיתוח הישראלי. פייסבוק לוחצת לפירוקו והעברת כמה מהמהנדסים שבו למרכז בעמק הסיליקון, בעוד מנהלי Waze מתעקשים על כך שהמרכז יישאר בישראל. בעבר אמר אורי לוין, ממייסדי Waze, למגזין "פורבס" כי החברה גאה בשורשיה הישראליים והוא אינו צופה מעבר שלה למדינה אחרת.

 

מייק שרופפר מייק שרופפר צילום: Joi Ito

 

אם הרכישה תצא לפועל יהיו ארבע קרנות הון סיכון, שתיים ישראליות ושתיים זרות, המרוויחות הגדולות ממנה. לפי רשם החברות, הקרן שמחזיקה במספר המניות הרב ביותר, 19% מכלל המניות בחברה, היא קרן בלו ראן האמריקאית. לאחר מכן המחזיקות העיקריות הן הקרנות הישראליות מאגמה (17.6%) וורטקס (13%). הורייזונס מחזיקה ב־11.6% ממניות החברה ולמיקרוסופט 10.2%

.

 

העובדים והמייסדים מחזיקים קרוב לחמישית ממניות החברה, כאשר בעל המניות הגדול ביותר מביניהם הוא סמנכ"ל הטכנולוגיות אהוד שבתאי, אחד ממייסדי החברה. שבתאי, שהקים את פרויקט המיפוי הפתוח Freemap, שכהמשך לו הוקמה Waze, מחזיק בכ־6% מהמניות. אחריו ברשימה: נשיא החברה אורי לוין (3%), וסמנכ"ל המו"פ אמיר שנער (2.6%) ואחיו גילי שנער שמחזיק בנתח דומה. עובדי החברה, ובהם המנכ"ל נועם ברדין, מחזיקים לפי רשם החברות כ־5% ממניות החברה יחד. המייסד הרביעי אריה גילון, שאינו פעיל עוד בחברה, מחזיק לפי הערכה ב־0.3% ממניות Waze.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x