שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

גוגל טרנדז יטביע את המניה שלך

חוקרים בידיעה מסוכנת במיוחד למשקיע הקטן, מכירות האייפונים מתמקדות בדורות הקודמים, שיא בבקשות הורדת תוכן מגוגל, ובלומברג והני"ט עושים את הדבר הנכון ועפים מהדיקטטורה הסינית

יוסי גורביץ 12:3928.04.13

זהירות, אשליה מסוכנת

 

"ניו יורק טיימס" מדווח בקוצר נשימה על כך שמדענים הצליחו למצוא מתאם בין תנודות בשוק המניות ובין חיפושים בגוגל טרנדז, השירות של גוגל שמתיימר לבדוק על מה אנשים מדברים ומחפשים ברגע זה. למשל, נמסר שאם יש עליה ניכרת בחיפושים אחרי המילה "חוב", יש סיבה טובה לחשוב שהשוק עומד לקרוס בלהבות.

 

גוגל טרנדס - אל תהמרו על הכסף שאין לכם גוגל טרנדס - אל תהמרו על הכסף שאין לכם צילום מסך: www.trends.google.com

 

נשמע נחמד, רק שזה בדיוק סוג המחקרים שגורמים לאנשים שאין להם מספיק כסף לאבד כסף. עבדכם הנאמן עדיין לא הצליח להבין למה אנשים שפויים שמים את הכסף שלהם במקום שבו פעולות של אנשים אחרים מסוגלים לחסל את ההשקעה תוך שניות. ואני אפילו לא רוצה לדבר על מחשבים שמבצעים החלטות השקעה, כמו אלה שהפילו את השוק בשבוע שעבר אחרי שמועת השווא על פיגוע בבית הלבן.

 

החוקרים הודו – במה שקצת מייתר את המחקר שלהם – שתנועות לא צפויות בשוק, כמו כמה משקיעים שמחליטים דווקא עכשיו להפטר מההשקעה שלהם, משבשות משמעותית את היכולת להשען על גוגל טרנדז. המדענים מזהירים עוד שלעתים גוגל טרנדז פשוט שוגה: על פי הנתונים שלו, כ-11% מאוכלוסיית ארה"ב היו אמורים ללקות בשפעת. השיעור האמיתי היה שישה אחוזים. דיווחים מופרזים בתקשורת ועליה בדיונים בתקשורת החברתית על שפעת היטו את גוגל טרנדז באופן חסר תקדים.

 

אז עכשיו עשו את הדבר הנכון והעמידו פנים שמעולם לא קראתם את הידיעה הזו, משום שהיכולת שלה להועיל לכם נמוכה משמעותית מהיכולת שלה לדפוק אתכם.

 

אריכות הימים של גרוטאות אפל

 

אפל ידועה במדיניות השבקון המתוכנן שלה, כלומר מדיניות שבמסגרתה הגרוטאה שאתה רוכש אמורה להפסיק להיות אטרקטיבית כשנה לאחר שרכשת אותה, ואם לא נכנעת ללחץ החברתי, אז אפל תמשיך להוציא עדכוני תוכנה שלבסוף לא יתאימו למכשיר הישן שלך, מה שיגרום לך לקנא ולרכוש את הגרוטאה החדשה יותר.

 

 

אייפון 4. לא 4S, לא 5 - רק 4. מספיק טוב לאמריקאים אייפון 4. לא 4S, לא 5 - רק 4. מספיק טוב לאמריקאים צילום: בלומברג

 

זה עובד נהדר, לפחות מבחינת ההכנסות. אבל עכשיו חוששים בוול סטריט שדווקא המכשירים הישנים יהיו עקב האכילס של אפל. אפל מנפנפת בכך שבשוק האמריקאי, היא מייצרת את הסמארטפון הנרכש ביותר – עזבו אותה מהשוק העולמי, היא לא רוצה לדבר על זה – אבל היא לא הצליחה להעלים את העובדה שהמכשיר הנמכר ביותר הוא לא האייפון 5, אלא דווקא האייפון 4.

 

האייפון 4 הוא אולי שני דורות אחורה, אבל מסתבר שעבור רבים הוא די טוב. אפל צפויה להציג בסתיו הקרוב את האייפון השביעי, ואנליסטים כבר חוששים שהוא לא יציע משהו חדשני במיוחד. אם זה אכן יקרה, אפל צפויה להמשיך לדמם לקוחות.

 

אפל טוענת בתגובה שהגן הסגור שלה משכנע לקוחות להשאר, או במילים אחרות הופך את המעבר למערכת אחרת להרבה יותר מסובך. האנליסטים לא משוכנעים: קוני המכשירים הישנים מסתפקים לעתים קרובות בכמות מצומצמת של שטח אחסון, וכמעט שלא מורידים אפליקציות. אפל צריכה לשנות את קו הסיפור הזה במהירות, כי למדור אין כוח להתחיל לחפש מטרות חדשות, ובקצב הנוכחי ירידות על אפל תוך זמן לא רב כמו בעיטה בגוויה.

 

רבותי, מהפך

 

גוגל פרסמה את הדו"ח החצי שנתי שלה על בקשות הצנזורה שהיא מקבלת מצד ממשלות ברחבי העולם, ועל האופן שבו היא מצייתתת להם. הפעם נרשם שינוי ניכר: אם עד לאחרונה, הכוכבת של הדו"חות הללו היתה ממשלת ארה"ב, כעת אנחנו רואים את עלייתה של טורקיה.

 

 

ארדואן: "אני לא מצנזר, ואני אצנזר כל מי שיגיד אחרת" ארדואן: "אני לא מצנזר, ואני אצנזר כל מי שיגיד אחרת" צילום: בלומברג

 

זו לא היססה להגיש לגוגל לא פחות מ-8,751 בקשות, רובן עקב הפרת זכויות יוצרים. גוגל ציינה כי היא צייתה ל-62% מהבקשות הללו. עשרות בקשות גם נגעו לבלוגים וסרטונים המשמיצים את מייסד מדינת טורקיה המודרנית, אטאטורק (מוצטפה כאמל). גוגל נקטה בגישה הראויה של חסימת האתרים הללו בטורקיה בלבד, שם הם בלתי חוקיים.

 

מדינה בעייתית נוספת היא ברזיל, שם עלה בחדות שיעור הבקשות להסרת תוכן, בהתאם לחוק ברזילאי שאוסר על השמצת פוליטיקאים. מגוגל נמסר כי היא מערערת על חלק ניכר מהבקשות האלה בבתי המשפט הברזילאיים.

 

אבל הבקשה המוזרה ביותר הגיעה דווקא מממשלת ארגנטינה, שדרשה הסרת סרטון של איזו להקה שיש להניח שהמוזיקה שלה היתה גרועה עד כדי כך שהיא נזקקה לקצת מהומות על מנת לעורר עניין, והעלתה סרטון שבו מתוארת נשיאת ארגנטינה כמבצעת מעשים מגונים. גוגל לא צייתה לבקשת ההורדה, אבל הגבילה את הגישה אליו לבני 18 ומעלה.

 

אות כבוד

 

סוכנות הידיעות בלומברג ו"ניו יורק טיימס" כבר לא פועלים בדיקטטורה הגדולה בעולם - זו של המפלגה הקומוניסטית הסינית. שני כלי התקשורת חשפו לפני כשנה את השחיתות בקרב משפחתו של ראש ממשלת סין, אשר גרפה לעצמה מיליארדים.

 

משטר הגולגלות של בייג'ינג ממש לא אהב את מה ששני כלי התקשורת כתבו עליו. כתוצאה מכך, הם פחות או יותר נבעטו מסין - אבל הם לא מתחרטים על כך. עורך "ניו יורק טיימס", ביל קלר, העריך שבטווח הקצר מדובר באובדן הכנסות, אבל אמר גם שהמשתמשים בסין – אלה שאכפת להם, על כל פנים – יודעים שהעיתון העדיף לוותר על הכנסות מיידיות לטובת דיווח האמת, והם ישמרו להם נאמנות.

 

ההחלטה הזו היא במסורת העיתונאית הישנה, שבה העובדה שמשטר דיקטטורי זורק אותך מגבולותיו היא אות כבוד שאין גבוה ממנו.

 

קצרצרים

 

 

1. מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, משך לאחרונה תשומת לב כאשר הודיע שהוא לוקח לעצמו משכורת של דולר אחד בלבד. כמו הרבה מההודעות של צוקרברג, גם זו היתה הודעת יח"צ: האמת היא שצוקרברג גרף 2.3 מיליארד דולר מהנפקת פייסבוק, אחת ההנפקות היותר מפוקפקות בהיסטוריה. המשקיע הקטן נשאר עם מניה שאיבדה חצי מערכה בעוד שצוקרברג צחק כל הדרך אל הבנק. איך משפצים את התמונה? מודיעים שצוקרברג ייקח רק דולר כמשכורת, ואף מילה על האופציות שלו.

 

2. התקפת ה-DDOS הגדולה בהיסטוריה, שהשליכה גיגה-בייטים מדי שניה לעבר אתר המלחמה בספאם Spamhaum, מגיעה לשלבים המשפטיים שלה: משטרת הולנד עצרה ברנש בשם סוון אולאף קמפהויס כחשוד עיקרי בפרשה. קמפהויס נעצר למעשה בברצלונה, כתוצאה מצו מעצר כלל אירופאי, ובמהלך המעצר נמסר כי הוחרמו מחשבים ושאר כלי משחית. קמפהויס צפוי להיות מועבר לידי התביעה ההולנדית בקרוב, ויש לקוות שהם ישקיעו בתביעה הזו.

 

3. הסנקציות כנגד איראן מעבירות הילוך: סמסונג הודיעה ללקוחותיה האיראניים שבגלל שהמשטר שלהם מעדיף להתעלם מהחלטות של גופים בינלאומיים נגדו, אין לה ברירה אלא לזמבר אותם באופן אישי. החל מה-22 במאי, איראנים לא יוכלו לקבל גישה לחנות האפליקציות של החברה. אין ספק שזה מה שיוציא את האיראנים לרחובות ויפיל את המשטר הדיקטטורי. או, לחילופין, יגרום להם להרגיש שאם כבר דופקים אותם אישית רק בגלל מקום הולדתם, אולי כדאי שהם יצמדו לממשלה שלהם כי שאר העולם שונא אותם. עד כה, סמסונג סיפקה אפליקציות שהממשק שלהן הופיע בפרסית. לא עוד.

 

משחקי הכס. אפילו השגרירים האמריקאיים אוהבים אותה משחקי הכס. אפילו השגרירים האמריקאיים אוהבים אותה צילום: בלומברג

 

4. סדרת הטלוויזיה "משחקי הכס" כבר זכתה לתואר הבעייתי של הסדרה המוּרֵדת ביותר בכל הזמנים. הבעיה גדולה במיוחד באוסטרליה, המורידה את המדינה יותר מכל מקום אחר בעולם, בגלל שעבר היה פער של שבועות בין תאריך השידור בארצות הברית ואוסטרליה. לאחרונה השגריר האמריקאי באוסטרליה יצא בפניה נרגשת לתושבי שם למטה להפסיק להוריד אותה. הןא טען כי אם כל מי שצפה בסדרה באופן חוקי היה מוריד אותה, היא היתה מתבטלת. צחוקים: נראה שהבמאי של הסדרה חולק עליו, ואומר שהסדרה נשענת על כמויות עצומות של באזז כדי לקבל את מספר הצפיות החוקי שלה.

 

5. ממשל אובמה ממשיך לאמץ טכנולוגיה במהירות. הבית הלבן מפעיל כעת גם טאמבלר, ונציגיו הבטיחו חגיגית שהחשבון יכיל גם את הזוועה הידועה כגיפים מונפשים. עם זאת, הם גם הבטיחו טבלאות שיגרמו לפריקים של מידע להזיל ריר.

 

  • "דו"ח טכנולוגי" בכל יום בתיבת המייל שלכם. להרשמה לניוזלטר לחצו כאן (ובחרו בתיבה השישית)

 

 

  • ל-RSS של "דו"ח טכנולוגי"
בטל שלח
    לכל התגובות
    x