$
חדשות טכנולוגיה

יו"ר גוגל: "ההתחמקות שלנו ממס חוקית לחלוטין"

בעקבות התבטאות של אריק שמידט בראיון ‭,BBC-ל‬ מחוקקים בבריטניה קראו להדיח אותו מתפקידו כיועץ לממשלה

סוכנויות הידיעות 18:1924.04.13
חברי פרלמנט בכירים בבריטניה קראו אתמול לראש הממשלה דיוויד קמרון לשקול להדיח את יו"ר גוגל אריק שמידט מתפקידו כיועץ לממשלה, לאחר שטען כי התרומה של גוגל לכלכלה הבריטית חשובה יותר מתשלום שיעור מס הוגן.

מחוקקים מכל המפלגות בפרלמנט זעמו על שמידט לאחר שהגן על מדיניות ההימנעות ממס של ענקית הטכנולוגיה ועל ניצול הפרצות בחוק כדי למזער את תשלומי המסים. בראיון ‭BBC-ל‬ טען שמידט בתוקף שהחברה פועלת על פי חוק, אף שגוגל שילמה לבריטניה מסים בהיקף 6 מיליון ליש"ט בלבד ‭2011-ב‬ על הכנסות שהסתכמו ‭2.6-ב‬ מיליארד ליש"ט.

 

יו"ר גוגל, אריק שמידט יו"ר גוגל, אריק שמידט צילום: בלומברג

 

לדבריו, "אתם מתארים את האופן שבו גוגל מנהלת את תשלומי המס שלה בכל העולם. למעשה, זו הדרך שבה משלמים מסים בעולם. כך נוהגות גם חברות בריטיות שפועלות בארה"ב, למשל‭."‬ שמידט המשיך וטען: "אנחנו מבצעים השקעות אדירות בבריטניה, אנחנו מקדמים חברות סטארט-אפ במיליארדי ליש"ט באמצעות רשתות פרסום, ואנחנו משחקים תפקיד מרכזי בהרחבת שוק המסחר המקוון במדינה, שאחראי לחלק גדול מהצמיחה".

 

גוגל נוהגת להשתמש בחריגות בחוקים הבינלאומיים כדי להעביר הכנסות למקלטי מס. שר האוצר הבריטי ג'ורג' אוסבורן הציב את המאבק בנורמה הזו בראש סדר היום של ועידת ‭G8-ה‬ שתתקיים ביוני בצפון אירלנד.

 

רוצה להשפיע על הממשלה? ציית לחוק המקומי

 

חברי פרלמנט רבים גינו את דבריו וציינו כי חלק גדול מההשקעה בהקמת התשתית האינטרנטית בפס רחב שאפשרה לגוגל לצמוח מומן על ידי משלמי המסים. מרגרט הודג',‬ יו"ר הוועדה לחשבונות ציבוריים בפרלמנט שניהלה חקירה סביב מדיניות ההתחמקות ממס של חברות רב לאומיות, אמרה כי הממשלה צריכה לבחון האם שמידט הוא האדם המתאים להמשיך לכהן בקבוצת היועצים העסקיים לממשלה לאור עמדותיו לגבי מיסוי. "חשוב שנבחר בקפידה את האנשים שאיתם אנחנו מדברים. אם אנשים רוצים להשפיע על הממשלה, מוטלת עליהם האחריות לשאת את חלקם בנטל המס".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x