$
אינטרנט

וויקיליקס: השיחה הסודית של אריק שמידט וג'וליאן אסאנג'

לקראת צאת ספרו של מנכ"ל גוגל לשעבר אריק שמידט, גילו בוויקיליקס כי הוא נפגש עם מייסד האתר ג'וליאן אסאנג' ב-2011. במהלך השיחה אף התברר כי השניים מסכימים על שורה של נושאים

רפאל קאהאן 18:4519.04.13

אתר החשיפות "וויקיליקס" פרסם לפני יומיים תמליל של שיחה שהתנהלה לטענת האתר בין מייסד וויקיליקס, ג'וליאן אסאנג' לבין אריק שמידט, לשעבר מנכ"ל גוגל. במהלך השיחה שארכה יותר מחמש שעות היה נוכח בחדר גם מנהל הרעיונות של גוגל, ג'ארד כהן שהינו מחברו המשותף ביחד עם שמידט של הספר "העידן הדיגיטלי החדש" (The New Digital Age) שיוצא בימים אלו לחנויות בארה"ב.

 

השיחה התנהלה ב-2011 במהלך מעצר הבית של אסאנג' בשגרירות אקוואדור בלונדון, כך על פי דיווח באתר CNET. הפגישה תוכננה כחלק מהתחקיר שערכו שמידט וכהן במהלך ההכנות לכתיבת הספר שעוסק בעיקר בעתיד של האזרחים בעידן האינטרנט.

 

ג'וליאן אסאנג' במהלך מסיבת עיתונאים בשגרירות אקוואדור  בלונדון ג'וליאן אסאנג' במהלך מסיבת עיתונאים בשגרירות אקוואדור בלונדון צילום: אי פי אי

 

במהלך השיחה התבקש אסאנג' על ידי שמידט לספר לו על תפקידו של אסאנג' מאחורי הרעיון של וויקיליקס ואת הסיבות שהובילו להקמת האתר. "אני מאמין שקל מאוד לייצר דיסאינפורמציה כיום בגלל שהמורכבות מאפילה על הידע", מסביר אסאנג' לשמידט, "האינטרס של ארגונים, ממשלות ומומחי שיווק הוא לייצר דיסיאינפורמציה, וזה הופך את עבודתו של העיתונאי לקשה הרבה יותר".

 

ספר לי את סודותיך

 

הפיתרון של אסאנג' הוא לייצר מערכת תוכן מבוזרת בשיטת ה-P2P, כמו במטבע הווירטואלי ביטקוין למשל. "ניתן להגיע לכל פיסת מידע אינטלקטואלי אם הוא נמצא אי-שם, ואם הוא לא מקושר לארגון מסויים", אומר אסאנג'. שמידט גם ביקש מאסאנג' שיספר לו את גרסתו להאשמותיה של ממשלת ארה"ב כי וויקיליקס הינה "איום על ביטחון המדינה", באותה נשימה הוסיף שמידט כי הוא נוטה להזדהות עם גרסתו של אסאנג' לאירועים.

 

לקראת סיום השיחה ביקש אסאנג' משמידט שיחשוף בוויקיליקס את כלל בקשות המידע של ממשלת ארה"ב מגוגל. אך שמידט סירב בנימוס תוך הדגשה שגם אם היה מעוניין לחשוף זאת הרי שמדובר בפעולה בלתי-חוקית.

 

אולם לא הכל נסב בענייני טכנולוגיה, לשמידט ואסאנג' יש ניסיון מר עם האשמות - השניים השוו אותן - כאשר אסאנג' מתהדר בתור ה"נשים המופרעות" שמתדפקות על דלתו ושמידט על ניסיונו המר עם חברת התעופה דלתא.

 

בסופו של דבר, מדובר במסמך מרתק שמאפשר לקבל הצצה לשתי דמויות מרכזיות בעולם הטכנולוגיה והשפעתן על העולם המודרני בו אנו חיים.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x