$
בשולי הרשת

בשולי הרשת

מדוע מכונת הזמן האיראנית לא תיקח אף אחד לעתיד?

מדען איראני התהדר בכך שהמציא מכונת זמן. "כלכליסט" מסביר מהי המגבלה הטכנולוגית במסע בזמן ומדוע הפיתוח האיראני אינו מציאותי יותר ממכונית הדלוריאן של דוקטור בראון או מהחללית המרובעת של דוקטור הו

הראל עילם 14:2612.04.13
הראש האיראני ממציא לנו פטנטים: אתמול דווח בכלי התקשורת על ההברקה האחרונה של הרפובליקה האיסלאמית: מכונת זמן.
מדען איראני צעיר בשם עלי רגזהי פיתח, לטענתו, מכונה שמאפשרת להציג את העתיד בטווח של שמונה שנים קדימה.

 

רגזהי טען שהמכונה שלו פועלת על שילוב של אלגוריתמים מתקדמים ומידע ביומטרי שנלקח מהמשתמש. "לאמריקאים יש תוכנית דומה, והם שפכו על זה מיליוני דולרים, ולא יצא מזה כלום", אמר. לא ידוע כיצד פועלת המכונה שכן המדען טרם חשף אותה לעולם, אך הוערך שהיא נשענת על ניתוח קווי כף היד של המפעיל וקריאת ה"הילה" שלו, שלפי תפיסות הוליסטיות שונות מסוגלות לנבא את העתיד.

 

יעילה יותר, קטנה יותר, דימיונית באותה מידה כמו הדלוריאן של "בחזרה לעתיד" יעילה יותר, קטנה יותר, דימיונית באותה מידה כמו הדלוריאן של "בחזרה לעתיד" צילום: MCT

 

למרות שהיא לא מסוגלת לנסוע בפועל על ציר הזמן בדומה למכונית הדלוריאן מ"חזרה לעתיד" או חללית הטארדיס מהסדרה "דוקטור הו", עיצובה יעיל בהרבה וגודלה לא עולה על של מחשב נייד. עם זאת, לשלוש מכונות הזמן יש מאפיין משותף נוסף: היכולות שלהן דימיוניות לחלוטין.

 

מדוע לא ניתן לנסוע בזמן?

 

לבני אדם אין באמת הילת אנרגיה המקיפה אותם (אלא פשוט שדה אלקטרומגנטי, שבהחלט לא מושפע מהאופי, ה-DNA או מצב הרוח) וקווי כף היד שלכם לא באמת קובעים את אורך החיים שלכם. המכונה של רזגהי בלתי אפשרית מבחינה הנדסית או פיזיקלית.

 

חוקי האנתרופיה, תורת הכאוס ומכניקת הקוואנטים שכולם מבטלים את האפשרות של ביצוע תחזית מדויקת לעתיד. על מנת לעשות סימולציה מדויקת של כל היקום, ידרש מחשב גדול יותר מהיקום. וגם אם היה לנו מידע מדויק על כל אדם, חיה, עצם ואטום בכדור הארץ - משהו בלתי אפשרי מבחינה קוונטית - הרי תורת הכאוס ומכניקת הקוונטים אומרים שגם מידע מושלם על המצב כרגע, לא מאפשר לנו לחזות את העתיד בדיוק.

 

היקום עצמו הוא כאוטי ובלתי ניתן לחיזוי וכל המדע המודרני פוסל את התפיסה הדטרמיניסטית לפיה זה בכלל אפשרי שיש לנו עתיד אחד, ברור וידוע מראש.

 

מעבר לכך, האדם עצמו הוא חלק ממערכת שלמה. העתיד שלו לא נקבע על ידו לבד, אלא על ידי גורמים חיצוניים. על מנת שמכונה תוכל לחזות את העתיד של אדם, היא צריכה גם לחזות את העתיד שלכל אדם שהוא אי פעם יהיה איתו במגע יוכל להשפיע עליו. הרי העתיד שלכם תלוי, לא מעט, במה בן או בת זוגכם, השותפים לכם לעבודה ואפילו הזרים שנוהגים איתכם על הכביש עושים, ויעשו.

 

הדימיון האיראני לא נח

 

איראן מתהדרת מפעם לפעם בהישגים טכנולוגיים ומדעיים שהם הזויים ומפוברקים, ככל הנראה כחלק מתעמולת השלטון כלפי פנים וחוץ. הרפובליקה האיסלאמית פיברקה שיגור של קוף לחלל והחזרתו בחיים (ניתוח של התמונות שפרסמה הראה שמדובר בקופים שונים), חשפה מטוס קרב חמקן (אשר עיצובו לא מאפשר טיסה, מבחינה אווירודינמית) ואף טענה שבנתה חללית בעיצוב של צלחת מעופפת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x