חדשות טכנולוגיה

איגוד לינוקס אירופי הכריז מלחמה על מיקרוסופט

לטענת האיגוד הספרדי, מיקרוסופט שתלה בווינדוס 8 כלים שחוסמים אפשרות התקנת מערכות הפעלה נוספות על המחשב. בכך, עוברת מעצמת התוכנה על חוקי הגבלים עסקיים באיחוד. מיקרוסופט: מדובר בכלי אבטחה

נמרוד צוק 13:0627.03.13
כאב ראש משפטי חדש למיקרוסופט: טכנולוגיית אבטחה בשם UEFI Secure Boot ששולבה בווינדוס 8 גררה תלונה שהגיש איגוד משתמשי הלינוקס הספרדי Hispalinux לנציבות האירופית. לטענתו, מדובר בכלי שמונע מהמשתמשים מלהתקין מערכות הפעלה אחרות על המחשב - התנהלות שאסורה על החברה, בהיותה מונופול בשוק מערכות ההפעלה ל-PC.

Secure Boot היא טכנולוגיה סטנדרטית שמוטמעת הן בחומרה והן במערכות הפעלה שונות. היא מיועדת למנוע מנוזקות את האפשרות לפגוע בתהליך אתחול המחשב באמצעות חסימת דרייברים ומנהלי אתחול (רכיב התוכנה שמופעל לפני מערכת ההפעלה ואחראי לבחירה בין מערכות הפעלה שונות במחשב שכולל יותר ממערכת אחת).

 

מחשב ווינדוס 8 של סוני. רוצה להתקין לינוקס? בהצלחה מחשב ווינדוס 8 של סוני. רוצה להתקין לינוקס? בהצלחה

 

לטענת עו"ד חוסה מריה לאנצ'ו, יו"ר Hispalinux שעומד מאחורי התלונה, מיקרוסופט מבצעת שימוש לרעה בטכנולוגיה ומנצלת את כוחה המונופוליסטי כדי לכפות על יצרני המחשבים לשתף עמה פעולה בהתנהלות הפגומה לכאורה.

 

המחשבים שנמכרים עם גרסה מותקנת מראש של ווינדוס 8 ננעלים באמצעות "מפתח ציבורי" שמיקרוסופט מנפיקה בעצמה, כך שמי שירצה להתקין מערכת הפעלה אחרת במקום ווינדוס או מערכת נוספת לצדה, תלוי ברצונה של מיקרוסופט או יצרנית החומרה לספק את הקוד שפותח אותם להתקנת מערכות הפעלה נוספות.

 

הפצות לינוקס יהיו תלויות בקוד מיקרוסופט

 

הדיון סביב הנושא החל עוד ב-2011 כאשר אופן השימוש של מיקרוסופט בטכנולגיה נחשף לראשונה. כבר אז הועלו נגדה טענות לפגיעה בתחרות ולצמצום חופש הפעולה האפשרות של משתמשים בבחירת מערכת ההפעלה במחשב שרכשו.

 

בקהילת מפתחי הלינוקס הדבר עורר זעם גדול במיוחד, מאחר ובסיטואציות מסוימות יצרני הפצות לינוקס יידרשו לשלב חתימות דיגיטליות של מיקרוסופט במוצריהם כדי לאפשר את התקנתם על מחשבים מסוג זה - דרישה שקוממה גם את לינוס טורוואלדס, אבי מערכת ההפעלה האלטרנטיבית, בהיותה מנוגדת לתפיסה של פיתוח תוכנה בקוד פתוח וללא תלות בטכנולוגיות של חברות מסחריות.

 

לטענת מיקרוסופט, ששילמה בעשור האחרון יותר מ-2.2 מיליארד יורו בקנסות שונים לאיחוד האירופי בגין הפרת חוקי התחרות החופשית, מדובר בטכנולוגיה שמיועדת למטרות אבטחה ותו לא. מיקרוסופט טענה שאינה מגבילה בפועל את האפשרות להתקין מערכות הפעלה אחרות. הנציבות האירופית בודקת בימים אלה את הטענות, ובתגובה שפורסמה באתר הפרלמנט האירופי נאמר כי מבדיקה ראשונית מסתמן שלא נמצאו ראיות להפרה של חוקי האיחוד האירופי במקרה זה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x