• תפריט
אינטרנט

ארגונים יהודיים בצרפת תובעים מטוויטר 50 מיליון דולר עקב אנטישמיות

לאחר עלייה חדה בציוצים אנטישמים ב-2012, תבעו ארגונים יהודיים בצרפת מטוויטר לחשוף את פרטי המשתמשים האחראים. בינתיים סירבו בטוויטר לבקשה וכעת ידון העניין בבית המשפט

רפאל קאהאן 17:4622.03.13

ארגון "J'accuse" (אני מאשים) וארגון הגג של הסטודנטים היהודים בצרפת הודיעו כי הם תובעים מטוויטר כ-38 מיליון יורו על סירובה של הרשת החברתית לחשוף את זהותם של משתמשים אשר פרסמו ציוצים אנטישמיים.

ב-2012 נצפתה עלייה חדה בכמות הציוצים בעלי ההאשטאג UnBonJuif# (יהודי אחד טוב), עד כדי כך שהוא נהפך לשלישי בפופולאריות שלו בצרפת. למרות שרוב הציוצים תחת ההאשטאג הזה היו בעד יהודים, מקצתם שימשו לביטוי הכפשות בעלות נופך אנטישמי מובהק.

 

החוק הצרפתי אוסר על ביטויי אנטישמיות וגזענות. עקב כך נדרשה טוויטר לשתף פעולה עם הרשויות, אולם החברה האמריקאית סירבה. כיוון שלשלטונות צרפת אין סמכות משפטית לדרוש מחברה זרה פרטים על לקוחותיה, החליטו הארגונים היהודיים לפעול במישור האזרחי ולתבוע את טוויטר בבית משפט אזרחי.

 

טוויטר משמש פעמים רבות במה לביטויים קיצוניים טוויטר משמש פעמים רבות במה לביטויים קיצוניים צילום מסך: Twitter

 

התביעה הוגשה בינואר השנה וכעת לאחר שטוויטר סירבה לדון בתביעה האזרחית, הוחלט להגיש גם תביעה פלילית שעלולה לעלות לטוויטר ביוקר.

 

החוק האמריקאי אינו תקף

 

עו"ד מטעם התובעים, סטפן לילטי הסביר כי טוויטר "לא יכולה להתחבא מאחורי החוק האמריקאי כאשר היא פועלת בצרפת. ביטויים אנטישמיים אסורים על פי החוק הצרפתי".

 

בטוויטר טוענים כי החברה לא יכולה לנטר את כל הציוצים שמפורסמים דרכה ושכאשר היא מקבלת תלונה הציוצים מוסרים. בטוויטר מסרו כי הציוצים המדוברים הוסרו, לטענת האתר התובעים אינם מעוניינים לנהל דו-שיח אלא להתנצח.

 

זו איננה הפעם הראשונה בה טוויטר נדרשת לעמוד מול חוק מקומי מחמיר. באוקטובר שנה שעברה הכריחו שלטונות גרמניה את טוויטר להתקין פילטר אשר יסנן ציוצים של ארגון ניאו-נאצי בהנובר. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x