$
אינטרנט

עיתונאי האקר? בכיר ברויטרס הועמד לדין בחשד שהוא חבר באנונימוס

לפי החשדות, מת'יו קייז, עורך הניו-מדיה ברויטרס, העניק להאקרים באנונימוס סיסמאות וגישה לאתרי חדשות מובילים כחלק מ"תחקיר עיתונאי". הוא הועמד לדין לאחר שגורמים בתוך אנונימוס יצאו כנגדו

הראל עילם 10:4115.03.13
האם רויטרס קשורה לאנונימוס? משרד המשפטים האמריקאי הודיע אמש (ה') על כוונתו להעמיד לדין את מת'יו קייז, בן 26, עורך בכיר בסוכנות הידיעות רויטרס וראש מחלקת הניו-מדיה שלה. לפי החשדות, קייז חבר בקהילת ההאקרים אנונימוס וסייע בידם לפרוץ לאתרי חדשות מתחרים.

 

בין השאר, לפי החשדות, קייז פרץ לאתר "לוס אנג'לס טיימס" בזמן שעבד כמפיק רשת עבור תחנת טלוויזיה בסקרמנטו השייכת ל"טריביון", חברת האם של "לוס אנג'לס טיימס". הוא סיפק לשאר חברי אנונימוס סיסמאות ופרטי משתמש שאיפשרו להם להשחית את האתר למשך כחצי שעה. במידה ויורשע בכל שלושת הפשעים בגינם הוא מועמד לדין, קייז יכלא לעד 25 שנים בכלא הפדרלי.

 

אנונימוס, לולזסק וסאבו איש קריות - סאגת האקרים באינספור חלקים

 

אנונימוס היא קהילה של האקרים, צעירים ואנרכיסטים ללא הנהגה או מבנה ברור או קבוע. בגלל האופי הדינמי של הקהילה, היא מעורבת, או מואשמת בכך שהיא מעורבת, ברוב פשעי ההאקינג המתרחשים מדי יום. בין השאר, חברי אנונימוס היו מעורבים בהתקפת הענק כנגד חברת סוני, הבנק הפדרלי האמריקאי, מאסטרקארד, פייפל, אינטרפול ועוד.

 

עד כה, במהלך השנים האחרונות נעצרו מאות חברי אנונימוס בארצות הברית, טורקיה, ספרד, בריטניה ומדינות נוספות, ביניהם הקטור חאבייר מונסגר, הידוע תחת שם הקוד "סאבו": בכיר באנונימוס וראש ארגון ההאקרים לולזסק, שהיה אחראי להתקפות הקשות ביותר. בתמורה להקלה בגזר דינו, סאבו הסגיר את חבריו לארגון. ככל הנראה, הוא גם זה שהסגיר את קייז.

 

 

חברי אנונימוס ומסכת "גאי פאקס" המזוהה איתם חברי אנונימוס ומסכת "גאי פאקס" המזוהה איתם צילום: cc by gaelx

 

קייז לא הסתיר את העבודה שלו מול אנונימוס, אבל הגדיר זאת בעבר כ"מחקר עיתונאי", ואף צילם והדליף לאינטרנט את כל הדיאלוגים שלו עם חברי אנונימוס. אחת מהכתבות הראשונות שלו ברויטרס עסקה באנונימוס ומידע על חבריה שדלף ל-FBI. לפי ההערכות, מה שעורר את חשדות משרד המשפטים כנגד קייז היה סאבו, שסיפר לתובעים כי פעילותו של קייז לא הייתה עיתונאית בלבד.

 

מסיבה זו, לקח זמן כה רב עד שהגיעה ההחלטה לתבוע את קייז, אמר דויד ווגנר, התובע הפדרלי האחראי על התביעה, בראיון עם רויטרס. "מכיוון שיתכן והוא יטען כי עבד כעיתונאי, התביעה הייתה צריכה לקבל את האישורים הכי רמי דרג שאפשר במשרד המשפטים", הסביר ווגנר.

 

חברת תומסון-רויטרס אמרה כי היא תשתף פעולה באופן מלא ותחקור את קייז בעצמה. דוויד גיררדין, ראש מחלקת הקשרים העסקיים בחברה, אמר לאתר פוליטיקו: "כל הפרה או עבירה על הקוד האתי של החברה, יכול להוביל לעונש משמעתי. יש גם לשים לב לכך שהפשעים המדוברים קרו בדצמבר 2010, מר קייז הצטרף לרויטרס ב-2012".

 

לא ידוע כעת האם קייז כבר פוטר מהחברה, אם כי החשבון שלו ברויטרס נסגר וכל ההרשאות שלו הוסרו. קייז או עורך דינו לא מסרו כל תגובה רשמית. בחשבון הטוויטר שלו, קייז כתב: "אני גיליתי באותה דרך כמוכם, דרך טוויטר. אני הולך לנוח בבית. מחר, עסקים כרגיל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x