• תפריט
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

רסק תפוחים: כשיועץ ההשקעות שלך הוא מעריץ של אפל

משקיעים נפגעו כששמעו בעצת אנליסט שמאוהב בכל ליבו בענקית האמריקאית, תביעה חדשה נגד התנהלות פייסבוק במהלך הנפקתה הכושלת, טרול זכויות יוצרים חופר לעצמו קבר ויזם יפני מלביש סמארטפונים בתחתונים

יוסי גורביץ 12:3905.03.13

כשההשקעה הופכת לשטרודל

 

מניות אפל שוקעות בעוד מעריצי החברה מנגנים בכינורות על הסיפון. למרות שזה כנראה מעיק על המנכ"ל טים קוק (אל תדאגו לו, הוא יחיה. וכנראה שטוב מכם) ועל העובדים, הרבה מהנפגעים האמיתיים הם משקיעים בכל הגדלים שהתפתו להאמין לכל מיני מומחים ואנליסטים שטענו שיש עוד הרבה זהב שניתן להפיק ממניות התפוח. אחד הקולניים והבולטים בהם הוא מר אנדי זאקי, מומחה מטעם עצמו.

 

לזאקי אין השכלה רשמית בתחום ההשקעות, לדבריו הוא למד הכל מהרשת, מה שלא הפריע לו לפתוח אתר עצות השקעה ובשלב כלשהו, כשהמניה של אפל היתה בשיא, גם לפתוח קרן השקעות. זאקי רכב על הגל של אפל, כשהמניה טיפסה וטיפסה וטיפסה, והוא העריך שהיא תגיע לאלף דולר.

 

אל תדאגו לו. קוק אל תדאגו לו. קוק צילום: רויטרס

 

יותר מדי פראיירים האמינו לו. ואז באה הנפילה, שלא הפסיקה. אפל איבדה 40% מערכה מאז יולי האחרון. זאקי הפציר במשקיעים שלו ובקוראים שלא להיכנע, להצמד למניות שלהם ולחכות להתאוששות. אבל ההתאוששות לא באה, וההשקעות שלהם נמחקו. חלק מהם הפסידו מיליונים. קרן ההשקעות של זאקי חדלה להתקיים, יחד עם עשרה מיליון דולר שהושקעו בה.

 

נו. שוטה וכספו נפרדים במהירות. זה לא חדש. גם ההיצמדות לאופנה לא חדשה במיוחד. מה שחדש הוא במידה מסוימת חוסר הבושה. במאה ה-19, ברוקר שאיבד את הכסף של לקוחותיו ולא מצא דרך להחזיר אותו היה גמור. אף אחד לא היה נותן לו שנקל. במקרה שלנו, האיש ממשיך לספק עצות פיננסיות. כמובן, כרגע, אם אתם מקבלים ממנו עצות אתם יכולים להאשים אך ורק את עצמכם. אז מה למדנו? שימו לב למי אתם נותנים את הכסף שלכם.

 

השחנבונים באים

 

סרגיי ברין יצא לאחרונה בהצהרה מפתיעה: סמארטפונים, לדבריו, "מסרסים" את התקשורת בין המשתמשים בהם. ברין אמר את הדברים כדי לדחוף את המוצר החביב עליו, משקפי גוגל. כל מי שקרא את דבריו ומכיר קצת את עולם המובייל אולי הרים גבה: אחרי הכל, גוגל - שהוא אחד משני מייסדיה - מייצרת את מערכת ההפעלה הפופולרית ביותר בעולם לטלפונים חכמים.

 

משתלטים על העולם. סמארטפונים מובילים משתלטים על העולם. סמארטפונים מובילים

 

כנראה שהעולם לא מקשיב יותר מדי למה שיש לברין לומר. לפי הערכת IDC, ב-2013 יעקפו מכירות הסמארטפונים את אלו של המכשירים הפשוטים. החברה מעריכה שב-2013 יימכרו 918.6 מיליון סמארטפונים, שהם 50.1% מכלל מכירות הסלולר השנה. היא מעריכה עוד שב-2017, יימכרו כ-1.5 מיליארד סמארטפונים והם יהיו כשני שליש מכלל מכירות הסלולר. כלומר, הכסילופון עוד לא מת - אבל הוא הופך במהירות לנחלת העבר. 

 

סמארטפונים הם תופעה של חמש השנים האחרונות, פחות או יותר. בתחילת דרכם, כשיצא האייפון, הם היו מיועדים לאנשים עם יותר מדי כסף וזמן. כיום ירד מחירם דרסטית והם נמצאים בכל מקום. בעולם הראשון, מוזר לראות מישהו מסתובב ללא סמארטפון (זו בחירה שהיא בגדר הצהרה אופנתית, בחלק מהמקרים). חשוב לציין שהעולם השלישי עוקף את העולם הראשון לפחות במובן אחד: בסין יהיו השנה יותר משתמשי סמארטפונים מאשר בארה"ב. מה יקרה בחמש השנים הבאות? מה יקרה ליחסים הבין-אישיים שמהסירוס שלהם חושש מר ברין? ימים יגידו.

 

מה ידעו בכירי פייסבוק, ומתי?

 

השערוריה של הנפקת פייסבוק מסרבת לגווע. כזכור, החברה ביצעה אז תרגיל קלאסי: היא הסוותה את העובדה שהיא בעצם צפויה להכניס הרבה פחות וקברה את זה עמוק בניירת שלה. שבמקביל, יידעה החברה את הבנקאים הידידותיים שלה על כך ואלו בתורם, הזהירו את לקוחותיהם היוקרתיים; כדי למצוא בכל זאת פראיירים שיקנו את המניה, פייסבוק הגדילה במפתיע את מספר המניות שהיא מוכרת לציבור ויצרה בכך מצג שווא של הבטחת רווחים קלים.

 

בכירי פייסבוק בהנפקת החברה. מה לא סיפרו למשקיעים? בכירי פייסבוק בהנפקת החברה. מה לא סיפרו למשקיעים? צילום: רויטרס

 

המילים "מצג שווא" יכולות, בעצם, לתאר את כל ההיסטוריה של פייסבוק, שהמנכ"ל והמייסד שלה שילם כמה מיליונים טובים לפחות לשלושה אנשים כדי שיסתמו את הפה ולא יספרו מה קרה באמת בהיסטוריה המוקדמת של החברה. לרגולטורים האמריקאים יש היסטוריה של קבירת שערוריות מהסוג של הנפקת פייסבוק. למי ששכח, אזכיר את פרשת ברני מיידוף ואת העובדה שסטיב ג'ובס התחמק מעמידה לדין על backdating של אופציות. אבל למרבה המזל, המשקיעים לא מוותרים כל כך מהר.

 

למרות ששופט דחה תביעה דומה לפני חודש, תביעה חדשה טוענת שצוקרברג ובכירים אחרים בפייסבוק ובבנקים הרלוונטיים ידעו היטב שהם עושים עושר שלא כמשפט. התובע - שבניגוד לתובעים הקודמים, היה משקיע פייסבוק עוד קודם להנפקתה - דורש לחשוף מי ידע מה ומתי. בנוסף, הוא דורש שצוקרברג ושאר הסגל הבכיר יחזיר את הכסף שהרוויח. יהיה מעניין.

 

הטרול בכה מאוד

 

אחת הדמויות המאוסות ביותר של העידן המודרני היא טרול זכויות היוצרים, במיוחד טרול הפורנו. הלז מגיש איומים בתביעה כנגד אנשים שלא עשו דבר ומאיים לחשוף אותם כצרכני פורנו פיראטיים, בתקווה שהם ישלמו לו כדי שיילך. ההבדל בין זה ובין סחיטה מהסוג הקלאסי הוא כנראה משפטני בלבד.

 

אחד המקרים היותר ביזאריים הוא של חברת Prenda Law, שהקימה שורה של חברות קש כדי להגיש באמצעותן תביעות, אחרי ששורה של טעויות משפטיות חשפו את ערוותה. החברה, בשלב מסוים, אף הואשמה בכך שגזלה את זהותו של אדם כדי להכתיר אותו כמנכ"ל אחת מחברות הקש שלה. בשבוע הבא, יצטרך אחד מעוכרי הדין שלה להסביר את עצמו בבית המשפט בפרשת גניבת הזהות.

 

בעיות לטרולים הדוחים ברשת בעיות לטרולים הדוחים ברשת צילום: shutterstock

 

כיוון שכך, נקטה החברה בצעד נואש במיוחד: היא הגישה תביעות דיבה כנגד אנשים שחשפו את ערוותה ברשת. תביעת דיבה היא חרב פיפיות: היא מסוגלת בקלות להתהפך על התובע. הנתבעים יכולים כעת לדרוש מפרנדה, אם אכן תגיע לשלב המשפט ולא תשאר כהרגלה בשלב האיום, את כל הניירת כדי לאפשר להם להוכיח את טענת "אמת דיברתי" שלהם. מצד שני, יתכן שלטרול הזה נגמרו כל האופציות האחרות.

 

קצרצרים

 

1. פייסבוק הכחישה בתוקף את הטענה שפרסם אתמול הניו יורק טיימס, לפיה החברה מצמצמת באופן יזום את החשיפה של סטטוסים בפייסבוק שהמשתמש לא שילם עליהם. היא טוענת שמשתמשים שיש להם מספר גדול של עוקבים אכן צפויים לראות ירידה בהיקף המגע עמם. למה? החברה לא מסבירה בדיוק. אולי בגלל שהיא לא רוצה להודות שחלק ניכר מהעוקבים האלה הם דמויות פיקטיביות; פייסבוק נאלצה להודות בעבר שכשמונה אחוז מהמשתמשים שלה לא קיימים (מה שאומר שהמספר האמיתי כנראה כפול). החברה טענה גם שאי אפשר להשוות בין חשיפה של סטטוסים מהשנה הנוכחית לשל כאלה משנה שעברה ועוד מיני אמתלות משונות. אה, זה לא אומר בעצם שאי אפשר למדוד תנועה בפייסבוק לאורך זמן? יש פתרון פשוט אחד לתעלומה: בדיקה חיצונית עצמאית עם גישה לכל החומר של פייסבוק. כן, בטח; הבדיקה תחגג במטס חזירים מעופפים ותרגילי סדר שיבצעו ציפורי דודו. 

 

רוצה לקדם? אז תשלם. פייסבוק רוצה לקדם? אז תשלם. פייסבוק

 

2. יזם יפני כלשהו החליט שמה שסמארטפונים צריכים הם תחתונים, שיכסו את תחתית גופם. הוא יצר כאלה במגוון סגנונות, כולל "סגנון מסתורי" התחתונים נמכרו כמו לחמניות חמות ואזלו מן המלאי תוך זמן קצר. בינתיים, הסמארטפונים של שאר אזרחי יפן יצטרכו להסובב ברחוב בחליפת יום הולדתם.

 

3. הנוכלים העלומים שמאחורי פיירטביי נאלצו לנטוש לאחרונה את שוודיה ולהעביר את השרתים שלהם למדינה אחרת, כנראה קמבודיה. במחאה על נסיונותיהם של אנשים (ותאגידים, למרבה הצער) לשמור על פרי יצירתם, הודיעו הנוכלים שהם עוברים לצפון קוריאה, שם לדבריהם הממשלה סימפטית לצרכיהם ומוכנה לסייע להם. מדובר בהבל הבלים: בתור התחלה, ספק אם יש בכל צפון קוריאה מספיק פס רחב לצרכי הפיראטים. על הדרך, תוך התנגחות בממשלות שלא מאפשרות להם לגנוב כאילו אין מחר, סיפקו הפיראטים לגיטימציה לממשל המתועב ביותר עלי אדמות כרגע, שמרעיב את אוכלוסייתו דרך קבע. בהתחשב בהיסטוריה המלוכלכת של פיירטביי זה לא צריך להפתיע אף אחד. בכל זאת, האתר מומן על ידי קארל לונדסטרום, אחד הניאו-נאצים הבולטים ביותר בשוודיה.

 

4. ארגון הטרור המקוון אנונימוס מוצא את עצמו במצב לא שגרתי. בזמן שכולנו עקבנו בנשימה עצורה אחרי הטלנובלה של הרכבת הקואליציה - האם הזוגיות החדשה והאמיצה בין יאיר ונפתלי תחזיק מעמד? האם החרדים יתפקדו למרצ כדי לקדם את פינוי ההתנחלויות? - פלשו 200 חמושים פיליפינים למלזיה. הם הרגו עשרות אנשים, כבשו שם איזה שטח בתואנה מפוקפקת של זכות אבות והקימו מאחז. האקרים משני הצדדים החלו להפיל אלו את האתרים של אלו. עיקר הנפגעים - כרגיל - הם בעלי עסקים קטנים אומללים. אנונימוס, שחושב כנראה שיש לו איזשהו מעמד מוסרי, קרא לשני הצדדים לחדול מהתקפות הסייבר שלהם ולפתור את המשבר בדרכי שלום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x