$
אינטרנט

סין מהדקת את חומת האש: מפלס הצנזורה עולה דרגה

מהיום, משתמשים יצטרכו להזדהות בשמם האמיתי כאשר הם נרשמים לרשתות חברתיות, שירותי אינטרנט, ספקיות סלולר ועוד. בנוסף, הממשל יוכל להורות לספקיות אינטרנט למחוק אתרים ותכנים מהאינטרנט בקלות, והספקיות יחוייבו לדווח לממשל על כל תוכן "לא חוקי"

הראל עילם 13:3128.12.12
ההנהגה הסינית החדשה - שמונתה לפני פחות מחודשיים - הציגה היום (ו') שורה של תקנות שנועדו להדק את השליטה של המפלגה הקומוניסטית באינטרנט המקומי. בין השאר, הממשל יוכל כעת לפעול למחיקת עדכוני סטטוס, הודעות, אתרים ובלוגים המכילים תוכן "לא חוקי:. כך הודיעה סוכנות הידיעות הממשלתית שינחואה.

 

ההגדרה לתוכן "לא חוקי" מאוד רחבה בסין, וכוללת בין השאר כל אזכור לאלימות, דת, מיסטיקה, סמים, פורנוגרפיה ועוד שורה ארוכה של מונחים - כגון האביב הערבי, כיכר טיאנאנמן, זכויות אדם, טיבט חופשית ומהפכות היסמין - שהממשל הסיני מוצא שיכול לערער ע שלטונו. בסין יש 538 מיליון משתמשי אינטרנט, יותר מכל מדינה אחרת בעולם.

 

ההנהגה גם העבירה בצורה רשמית את החוק הדורש מכל המשתמשים להזדהות בשמם האמיתי באינטרנט. החוק לא רק תקף לרישום לספקיות האינטרנט, ספקיות סלולר ובתי קפה-אינטרנט, כפי שמסרה סוכנות הידיעות, אלא גם תקף על רישום לרשתות חברתיות ומשחקי רשת.  בכל המקרים, על המשתמש להרשם באמצעות השם האמיתי והמלא שלו, ועל ידי שימוש באמצעי זיהוי. הממשל הציג את השינויים כצעדים שנועדו "להגן על פרטיות הגולשים ועל שלום הציבור".

 

בנוסף, על ספקיות אינטרנט לקחת צעדים מיידים לחסימת והסרת של תכנים אסורים, מיד עם גילויים - וכן לדווח על כך לרשויות. חלק מהתקנות האלו כבר יושמו בפועל, גם אם לא היה להם תוקף משפטי וחוקי עד כה.

 

מצנזרים ובוכים

 

לי פיי, סגן הוועדה הפרלמנטית לחקיקה, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי: "כאשר אזרחים משתמשים באינטרנט, הם חייבים לעשות זאת בהתאם לחוק ולחוקה, ולא לפגוע בזכויות של המדינה, החברה ואזרחים אחרים".

 

הממשל לא היסס להפעיל את התקשורת המקומית, שגם ככה בבעלות ושליטת הממשלה, על מנת לקדם את המסר: "אדם יכול להקליד על המחשב ולשלוח את הקללה העסיסית ביותר, הסקנדל המזעזע ביותר, הבדיחה המעליבה ביותר, ונראה שאף אחד לא יכול לעשות משהו לגבי זה" נכתב במקומון הבוקר בייג'ינג פוסט. "כל ממשלה אחראית לא תאפשר לאינטרנט להפוך לדרך שבה העם מחפש צדק".

 

 

השלטון החדש, כמו השלטון הישן השלטון החדש, כמו השלטון הישן צילום: איי פי

 

ההכרזה מפריכה לחלוטין את התקווה שההנהגה החדשה והצעירה, שמונתה בתחילת נובמבר אחרי הקונגרס ה-18 של המפלגה הקומוניסטית, תקדם גרסה מרוככת ומערבית יותר של השלטון הדיקטטורי. נראה גם כי ההנהגה מעוניינת לשלוט בצורה הדוקה יותר באינטרנט, במיוחד לאחר סדרת השערוריות המתקושרות בשנה האחרונה, שחשפו את רמת השחיתות הגבוהה בקרב בכירים במפלגה הקומוניסטית.

 

בין השאר, בנובמבר האחרון חבר המפלגה פוטר לאחר שקלטת סקס שלו עם קטינה הופצה באינטרנט. אז גם נחסמו כל שירותי גוגל במדינה. מוקדם יותר השנה, דיווחים על השחיתות של בני משפחתו של וון ג'יאבאו, הפריימר הקודם של סין, הובילו לחסימת העיתון האמריקאי "ניו יורק טיימס" במדינה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x