$
אינטרנט

פייסבוק מבטלת את ה"דמוקרטיה"; לא תתייחס עוד להצבעות הגולשים

החל מ-2009, העלתה פייסבוק מספר נושאים להצבעת משתמשיה, כדי לצמצם ביקורת מצידם. אמש הועלה נושא ההצבעות עצמו למשאל ברשת; לפי פייסבוק, מספר המצביעים היה קטן מהנדרש ועל כן יבוטלו ההצבעות

יוסי גורביץ 12:3311.12.12

הניסוי המוגבל של פייסבוק בדמוקרטיה בא אמש (ב') אל קיצו: הרשת החברתית החליטה שמשתמשיה לא יוכלו יותר להשפיע על מדיניות השימוש באתר בצורת הצבעות על נושאים מסוימים. הנהלת פייסבוק הציגה את נושא הדמוקרטיה עצמו להצבעה. לטענתה, מספר זעום של משתמשים גילה בה עניין ולפיכך לא יועלו עוד נושאים להצבעת הגולשים.

הניסוי של פייסבוק החל באפריל 2009, בעקבות ביקורת חסרת תקדים שספגה בגין פגיעה בפרטיות המשתמשים. במסגרתו, נקבע כי החלטות מסוימות יעלו להצבעת הגולשים. הנהלת פייסבוק קבעה כי על 30% מהשתמשים להצביע כדי שדעתם תילקח בחשבון. מאז נערכו שלוש הצבעות שכאלה.

 

שיעור המצביעים בהצבעה האחרונה היה קטן בהרבה משדרשה פייסבוק: לרשת החברתית יש, לטענתה, כמיליארד משתמשים (מספר החשבונות הפיקטיביים איננו ידוע, אך על פי ההערכות נע סביב 8%), וכדי להשפיע, 300 מיליון משתמשים היו צריכים להצביע. רק 668,500, כחמישית האחוז, אכן טרח להצביע.

 

מבין המצביעים: 88% התנגדו לביטול ההצבעות

 

פייסבוק טענה ששלחה לכל משתמשיה מייל על ההצבעה, אך ככל הנראה שמשתמשים רבים לא קיבלו אותו. מתוך המצביעים, 88% הביעו התנגדות להחלטה. אתר Buzzfeed ציין כי מספר המצביעים דומה למספר המצביעים בפעם שבה העניקה פייסבוק את זכות ההצבעה המוגבלת ב-2009.

 

ביטול יכולת ההשפעה של המשתמשים תאפשר כעת לפייסבוק לשלב את המידע של משתמשי אינסטגרם עם המידע של משתמשיה ולהציע את החבילה המשולבת למפרסמים. פייסבוק אמרה, עם זאת, שהיא "תתחשב" בהתנגדות הניכרת של המשתמשים שבכל זאת טרחו להצביע. בעתיד, יוכלו המשתמשים לשלוח את תלונותיהם לאחראי הפרטיות הראשי של פייסבוק.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x