$
חדשות טכנולוגיה

משרד הפטנטים האמריקאי מבטל את "הפטנט של סטיב ג'ובס"

בדיקה ראשונית של המשרד מצאה כי הפטנט הידוע כפטנט של סטיב ג'ובס, המגדיר עשרות פעולת בסיסיות וממשק של מסך מגע, אינו ראוי לאישור. מדובר באחד הפטנטים שאפל ניצלה על מנת לתבוע את סמסונג בהצלחה

הראל עילם 12:5808.12.12

בדיקה ראשונית של משרד הפטנטים האמריקאי מצאה כי יש לבטל את אחד הפטנטים החשובים ביותר של אפל בתחום מסכי המגע ועמוד התווך שלה בתביעת הפטנטים הענקית כנגד סמסונג. כך חשף הבלוג FOSS Patents הנחשב, שעוסק רבות בתחום. הבלוג מצא את כתב הבדיקה המחודשת של המשרד, המתוארכת מיוני האחרון.

 

מדובר בפטנט שהוגדר בעבר על ידי בכירים באפל כ"פטנט של סטיב ג'ובס". הפטנט מתאר סדרה של פעולות בסיסיות על גבי מסך מגע, ועומד בלב המראה האייקוני של מערכת ההפעלה iOS, מראה שאומץ בצורה חלקית גם במערכות הפעלה סלולריות מתחרות כגון אנדרואיד. בין השאר, מדובר למשל באפקט "קיר הגומי" כאשר מנסים הזיז אייקון מחוץ למסגרת. המשרד פסל את כל 20 הבקשות המתוארות בפטנט.

 

זהו כאמור אחד מהפטנטים שאפל השתמשה בהם על מנת לתבוע את סמסונג בהצלחה תמורת 1.1 מיליארד דולר. אין ספק כי הדבר יחזק את עמדתה של סמסונג בערעור שהגישה כנגד הקנס, שהיה הסכום הגבוה ביותר שנגזר אי פעם על הפרת פטנטים.

 

עם זאת, מדובר בהחלטה מקדמית ולאפל יש עדיין זמן לערער לפני שהפטנט יבוטל בצורה סופית. לחברה יש גם 300 פטנטים נוספים הקשורים לאייפון, מסכי מגע ו-iOS. עם זאת, מדובר בפעם השניה שמשרד הפטנטים מחליט לבטל את אחד הפטנטים של אפל, בין השאר כי ההגדרות שלהם רחבות מדי.

 

יש כיום ביקורת הולכת וגדלה על שיטת הפטנטים. בין השאר, רבים טוענים כי בגלל העומס, משרד הפטנטים האמריקאי בכלל אינו בודק את תוכן הפטנטים עצמם, אלא רק מבצע בדיקה שטחית להאים יש פטנט דומה במאגר. התוצאה פטנטים שאינם צריכים לקבל אישור, כי הם בסיסיים ורחבים מדי (כמו למשל "שיטה ללחיצה כפולה על מסך מגע"), מאושרים. חלקם רק מגיעים למצב של בדיקה משפטית מקיפה במהלך תביעה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x