$
חדשות טכנולוגיה

שיתוף פעולה חריג: גוגל ואפל ירכשו ביחד את הפטנטים של קודאק

לפי דיווח המבוסס על מקורות אנונימיים של בלומברג, שתי החברות - המנהלות קרב משפטי ארוך ומתוקשר ביניהן - דווקא ישתפו פעולה לרכישת 1,100 הפטנטים של קודאק תמורת 500 מיליון דולר. בו זמנית משרד הפטנטים האמריקאי מבטל את "הפטנט של סטיב ג'ובס"

הראל עילם 11:0408.12.12
תפנית חריגה במלחמת הפטנטים: גוגל ואפל, הנמצאות בדרך כלל בשני צידי המפה הנגדיים של המאבק המשפטי המתוקשר והנרחב בעולם, יאחדו כוחות על מנת לרכוש את מאגר הפטנטים של חברת הצילום והגרפיקה איסטמן קודאק. כך אמרו הבוקר (שבת) שני מקורות אנונימיים לסוכנות הידיעות בלומברג.

 

שתי החברות ירכשו את 1,100 הפטנטים של קודאק, הנמצאת בתהליכים של פשיטת רגל, תמורת לפחות 500 מיליון דולר. רוב הפטנטים קשורים לתחום הצילום ועיבוד התמונה, וחשובים לכל שוק המצלמות בטלפונים חכמים. קודאק עצמה ניסתה לתבוע את אפל על הפרת פטנטים ב-2010, ולמכור חלק ממאגר הפטנטים שלה שנה לאחר מכן - זמן קצר לפני שהכריזה לבסוף על פשיטת רגל.

 

גוגל ואפל, כאמור, מנהלות קרב משפטי מורכב שבו אפל ומיקרוסופט תוקפות בעיקר את השותפות של גוגל ויצרניות מכשירי האנדרואיד השונות, משהו שיו"ר גוגל אריק שמידט הגדיר כ"תמוה". הוא גם חזה ששתי החברות יתחילו לשתף פעולה ולפעול בצורה בוגרת יותר בעתיד הקרוב.

 

שבת אחים גם יחד

 

שיתוף פעולה בתחום הפטנטים של קודאק הוא הגיוני, בכך שהוא יבטיח לחברות שקט תעשייתי מפני טרולי פטנטים - אף אחד מהן לא רוצה שנושא חשוב כמו פטנטים של צילום יהיה בידי חברות מתחרות שעלולות לתקוף אותן. זאת לא הפעם הראשונה שחברות מתחרות רוכשות מאגרי פטנטים בצורה משותפת מסיבה זו בדיוק, אבל לפני שנה אפל ומיקרוסופט לא היססו להוציא החוצה את גוגל מעסקת רכישת 6,000 הפטנטים של נורטל, תמורת 4.5 מיליארד דולר.

 

 

מצלמות קודאק - שרדו 130 שנה, מלחמות עולם ומשברים כלכליים, אבל לא את דור הסמארטפונים מצלמות קודאק - שרדו 130 שנה, מלחמות עולם ומשברים כלכליים, אבל לא את דור הסמארטפונים צילום: בלומברג

 

לפי המקורות של בלומברג, גוגל ואפל ניסו כל אחת מהן לרכוש את הפטנטים לבדן, או עם מספר חברות קרובות - אפל ניסה לשתף שוב פעולה עם מיקרוסופט, בעוד שגוגל פנתה ליצרניות אנדרואיד נוספות. לאחר ששתיהן נכשלו בגיוס שותפים, לפי המקורות, הן פנו לבצע את הרכישה בצוותא. קודאק העריכה בעבר את שווי מאגר הפטנטים שלה ב-2 מיליארד דולר.

 

מאגר הפטנטים של אפל נחלש

 

בו זמנית, מוקדם יותר בסוף השבוע האחרון משרד הפטנטים האמריקאי, בהודעה חריגה, הורה על ביטול פטנט בסיסי של אפל בתחום מסכי המגע, שהוגדר בעבר על ידי בכירים באפל כ"פטנט של סטיב ג'ובס". הפטנט תיאר מערכת לתזוזת אובייקטים על גבי ממשק המבוסס מסך מגע, או ספציפית אפקט "קיר גומי" כאשר מזיזים אייקון מחוץ למסגרת. זהו אחד מהפטנטים שאפל השתמשה בהם על מנת לתבוע את סמסונג בהצלחה תמורת 1.1 מיליארד דולר.

 

משרד הפטנטים ציין כי אף אחד מחברי המושבעים במהלך המשפט לא טרח לבדוק לעומק את האמיתות והסימוכין של הפטנט. בהחלט יתכן כי הדבר יספק לסמסונג את התירוץ הנדרש להגשת ערעור על גזר הדין, שהיה הסכום הגבוה ביותר שנגזר אי פעם על הפרת פטנטים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x