$
אינטרנט

צעירים אוסטרים: עיזרו לנו להעניש את פייסבוק על הפגיעה בפרטיות

קבוצת סטודנטים פתחה בקמפיין מימון המונים שמטרתו גיוס כספים למאבק משפטי. מטרתם: להוכיח את פייסבוק כחברה שפוגעת בפרטיות משתמשיה - ולהפעיל לחץ על הרגולטורים באירופה להגביל את פעולתה

הראל עילם 18:0204.12.12
קבוצת סטודנטים אוסטריים בשם Europe Vs. Facebook הכריזה היום (ג') על כוונתה לתבוע את פייסבוק בגין הפרת פרטיות הגולשים. הסטודנטים השיקו קמפיין מימון המונים על מנת לגייס את הסכום הנדרש לתביעה ייצוגית אפקטיבית כנגד החברה.

הקבוצה מתכוונת להגיש את התביעה בבית המשפט בדאבלין. המשרדים הבינלאומיים של הרשת החברתית ממוקמים באירלנד בגלל מיסי החברות הנמוכים במדינה, המשמשת כמקלט מס. רגולטורים בצרפת ובריטניה אף החלו לחקור לפני כשלושה שבועות את החברה על תרגילי המס האלו, שתוארו כ"לא מוסריים".

 

על הכוונת של קבוצת סטודנטים אוסטרית. צוקרברג על הכוונת של קבוצת סטודנטים אוסטרית. צוקרברג איור: מורן ברק

 

הקבוצה התפרסמה לראשונה לפני כשנה, עת הובילה קמפיין כנגד כלי זיהוי הפנים של פייסבוק. הקבוצה פנתה לרגולטור האירי והובילה לכך שהרשת החברתית נכנעה ונטרלה את השירות עבור משתמשים באיחוד האירופי - וכן מחקה את מסד הנתונים שהקימה. הרגולטור גם השיק חקירה רשמית כנגד פייסבוק, שעד כה לא מצאה ממצאים מספקים. החקירה גילתה כי פייסבוק "פועלת בשקיפות ועמדה בדרישות שהוטלו עליה".

 

הרגולטור נכשל, עכשיו תורנו

 

קבוצת הסטודנטים מתחה ביקורת על פעילות הרגולטורים שאמורים להגן עליהם: "הם כשלו בלחקור הרבה מאוד דברים חשובים, ופייסבוק הצליחו לסובב אותם" נאמר בהודעה הרשמית של הקבוצה. "אנחנו מקווים לראות תלונה רשמית וחוקית מרשות הגנת המידע האירית, אבל זה מוטל בספק. לכן אנו מתכוננים לתביעה".

 

נכון לרגע זה, הקבוצה גייסה 7,000 יורו למען התביעה - והיא זקוקה לסכום שנע בין 100 ל-300 אלף יורו בתוך שלושה שבועות על מנת לעמוד ביעדים שלה. מוקדם מדי כעת לשפוט האם היא תצליח לעשות זאת או לא - הקבוצה אומנם אינה מוכרת, אבל הצליחה ליצור עניין בקרב התקשורת הבינלאומית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x