שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

שוברים את חומות אסד: גוגל וטוויטר עוקפות את חסימת הרשת בסוריה

שתי החברות הפעילו את שירות Speak2Tweet, במטרה לאפשר לאזרחי המדינה לפרסם ציוצי טוויטר על אף שנותקו מהרשת לחלוטין. ממשל אסד, מצידו, טען שהמורדים הם שניתקו את המדינה מהאינטרנט

ניצן סדן 19:4930.11.12

גוגל וטוויטר מציעות את שירות Speak2Tweet לאזרחי סוריה, שנותקו אתמול (ה') מהאינטרנט על ידי ממשל בשאר אל-אסד. כך דיווח היום אתר cnet.

השירות מאפשר להשתמש בקווי טלפון על מנת להקליט ציוץ, שמפורסם בטוויטר. גוגל וטוויטר הפעילו אותו לראשונה במהלך מהפיכת 2011 במצרים, עת הגביל מובארק את הגישה לרשת ואף חסם אותה בפברואר.

 

אמש גוגל הודיעה על הפעלת השירות ברשת החברתית שלה, גוגל פלוס: "ביממה האחרונה נחסמה לחלוטין הגישה לאינטרנט מסוריה. לרוע המזל, אנו שומעים דיווחים על שטלפונים ניידים וקווי טלפון אינם מתפקדים כשורה אף הם. אבל מי שיצליח לאתר קו טלפון פעיל יוכל להשתמש ב-Speak2Tweet ולהשאיר הודעה קולית"

 

ברחובות כן, באינטרנט לא. מחאה בסוריה ברחובות כן, באינטרנט לא. מחאה בסוריה צילום: רויטרס

 

סוריה: "המורדים ניתקו את המדינה מהרשת"

 

לפי דיווח של סוכנות רויטרס, שר התקשורת הסורי טען שהניתוק מהרשת בוצע כתוצאה מפעילות חבלנית של המורדים במדינה. חברת CloudFlare, שמנטרת תעבורת רשת, טענה שההסבר שסיפק השר אינו סביר; בסוריה ישנם ארבעה כבלים שמחברים את המדינה לרשת. פגיעה מדויקת בארבעתם תהיה מבצע מורכב לאין שיעור למורדים – בעוד שהשלטון יכול פשוט לשנות את הגדרת מערכות הבקרה של הכבלים.

 

החברה תיעדה את ניתוק מתגי התקשורת בסוריה, בצורה שמראה פעילות שיטתית - שהתזמון והמבנה שלה מהירים ומדויקים מכדי להיות פגיעה פיזית בכבלים.

 

 

הרשת כמנגנון איסוף מודיעיני

 

הניתוק בוצע אתמול ב-12:26, עת נחסמה לחלוטין הגישה ל-84 בלוקי כתובות ה-IP של סוריה. סוריה אמנם ניתקה בעבר איזורים במדינה מהרשת, אבל זו הפעם הראשונה בה נותקה המדינה כולה.

 

מנגנוני הביטחון של משטר אסד עושים שימוש נרחב בשירותים מקוונים ומפעיל האקרים שפורצים לחשבונות של מתנגדי ממשל. ניתן להניח שהניתוק מהרשת לא בוצע בשלב מוקדם יותר בשל היותה זירה לאיסוף מידע מודיעיני. זאת, לצד כוונה לשדר התנהלות שגרתית לחברות בינלאומיות שפועלות בסוריה - על אף המרד האלים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x