$
חדשות טכנולוגיה

מיקרוסופט תובעת מ-One1 הישראלית 5 מיליון שקל בגין הפצת תוכנות פיראטית

ענקית התוכנה האמריקאית הגישה תביעה נגד שותפתה הישראלית, לפיה One1 מכרה מחשבי HP ועליהם מדבקת רישוי מזויפת למערכת ההפעלה ווינדוס 7. מיקרוסופט: "מעשי One1 גרמו נזקים כספיים כבדים"

עומר כביר 15:1311.11.12

הם תובעים גם שותפים: ענקית התוכנה מיקרוסופט הגישה נגד One1 - אחת מחברות שירותי ה-IT הגדולות בישראל ושותפה ותיקה שלה - תביעת פיצויים בסך 5 מיליון שקל בטענה שהחברה מכרה עותקים פיראטיים של מערכת ההפעלה ווינדוס 7.

אין זה חריג שחברה כמו מיקרוסופט מגישה תביעה בגין שימוש פיראטי במוצריה. ואולם, לרוב מוגשות תביעות מסוג זה נגד גופים קטנים ואלמוניים יחסית. במקרה זה, במרכז התביעה עומד חברה מוכרה וידועה בעלת ותק רב שנים בעולם הטכנולוגיה, שמקיימת קשרים עסקיים עם חברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם ונחשבת לשותפה מקומית של חברות דוגמת HP, לנובו, IBM, אורקל ומיקרוסופט עצמה.

 

ואולם עתה נמצאת החברה במוקד של תביעה מצד השותפה מרדמונד, שטוענת כי אחת מחברות הבת בקבוצת One1 מכרה מחשבים אישיים מתוצרת HP שעליהם הותקנו גרסאות לא מורשות של ווינדוס 7 פרו. לטענת מיקרוסופט, על מנת להסוות את המעשה הדביקה החברה על המחשבים שמכרה מדבקות רישוי מזוייפות לכאורה.

 

ווינדוס 7. האם הותקנה בידי One1 ללא רישיון? ווינדוס 7. האם הותקנה בידי One1 ללא רישיון? צילום מסך: Windows 7

 

מיקרוסופט: מדבקות הרישוי זויפו

 

תחילת הפרשה ביוני שעבר, עת התקבל במיקרוסופט מידע לפיו חברת One1 מפירה את הקניין הרוחני שלה. לפי כתב התביעה, ענקית התוכנה שכרה את שירותי משרד החקירות, שפנה לחטיבת החברה שעוסקת במכירת מחשבים לציבור ורכש ממנה, בשתי הזדמנויות, ארבעה מחשבים אישיים מתוצרת HP עליהם הותקנה מראש מערכת ההפעלה ווינדוס 7.

 

לטענת מיקרוסופט, המחשבים שנרכשו נשאו מדבקת רישוי (מכונה בכתב התביעה "מדבקת אותנטיקציה"), לשימוש במערכת ההפעלה. ואולם, בבדיקה שערכה החברה התברר כי מדובר ב"מדבקות מזויפות אשר לא יוצרו על ידי התובעת וכי עותקי התוכנה אשר הותקנו על המחשבים הנם עותקים המפרים את זכויות התובעת".

 

הענקית האמריקאית: נגרם לנו נזק משמעותי. סטיב בלאמר, מנכ"ל מיקרוסופט הענקית האמריקאית: נגרם לנו נזק משמעותי. סטיב בלאמר, מנכ"ל מיקרוסופט צילום: אי פי אי

 

בין השאר, נטען, התגלה כי המדבקות המדוברות יוצרו בעבור לנובו ונועדו למערכות הפעלה שנמכרות עם מחשבים חדשים מתוצרתה, ואולם הודבקו על מחשבי HP תוך מחיקת הלוגו המקורי של לנובו והחלפתו בלוגו של HP.

 

לטענת מיקרוסופט, מעשים אלו מהווים הפרה קשה של זכויותיה ושקולים לכך שהנתבעת מכרה עותקים של ווינדוס ללא רישיון. ללנובו ול-HP, כך עולה מכתב התביעה, אין קשר למעשים המתוארים.

 

נזק רב ומתמשך

 

"מעשיה המפרים של הנתבעת מסבים לתובעת נזקים כספיים כבדים ביותר", טענה מיקרוסופט. “כל תוכנה מפרה... גורמת ביחס ישיר לפגיעה בהכנסות התובעת ממכירת עותקים... מכאן שהפסדי התובעת רבים, ואף הולכים ומתעצמים, כל עוד ממשיכה הנתבעת במעשים המפרים... במעשיה המפרים מבקשת הנתבעת לעשות עושר ולא במשפט על חשבונה של התובעת. הנתבעת מפיקה רווח נאה כתוצאה משימוש בוטה ובלתי חוקי בקניינה של התובעת".

 

לסיום ביקשה מיקרוסופט לחייב את One1 לשלם לה פיצויים בסך 5 מיליון שקל (בנוסף להוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד), תוך שהיא מציינת שמדובר בסכום מוערך בלבד שיכול להשתנות לכשיתברר היקף הנזקים האמיתי.

 

מ-One1 נמסר בתגובה: "החברה קיבלה בהפתעה את כתב התביעה, והיא בוחנת את הטענות העולות ממנו. עם זאת, מעיון ראשוני בתביעה נראה כי חברת הבת פעלה כשורה בכל הנוגע לטענות העולות מהתביעה, וכי בכל מקרה סכום התביעה הינו מופרז, ולא נראה כי מתקיים קשר כלשהו בינו לבין היקף הנזקים הנטענים על ידי התובעת עצמה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x