חדשות טכנולוגיה

אריחי המריבה: האם ווינדוס 8 מפירה פטנטים?

חברת SurfCast הגישה תביעה נגד מיקרוסופט על הפרה לכאורה של פטנטים בתחום התוכנה למחשבים אישיים ובתחום המובייל שנוגעים לתכונת האריחים של מערכת ההפעלה

עומר כביר 12:4701.11.12
ימים ספורים אחרי השקתה, גם ווינדוס 8 נגררת למלחמות הפטנטים ההרסניות ששוטפות בימים אלו את עמק הסיליקון: חברה בשם SurfCast תובעת את מיקרוסופט בטענה שהאריחים החיים – מהתכונות הבולטות של מערכת ההפעלה החדשה – מפירה פטנטים שלה בתחום התוכנה למחשב האישי ולמובייל. 
על פי דיווח של TheNextWeb, ב-30 באוקטובר הגישה SurfCast תביעה נגד מיקרוסופט, במסגרתה היא מאשימה אותה בהפרת ארבעה פטנטים שרשומים על שמה, ובהם פטנט שהוצא ב-2004 המתאר ממשק גרפי ש"מארגן תוכן ממגוון מקורות ברשת אריחים שכל אחד מהם יכול לרענן את התוכן שלו באופן עצמאי".

 

ממשק האריחים של ווינדוס 8 ממשק האריחים של ווינדוס 8

 

תיאור זה נשמע דומה מאוד לממשק האריחים המפורסם של ווינדוס, שהוצג לראשונה במערכת ההפעלה לסמארטפונים ווינדוס פון 7: כל אייקון אפליקציה יכול להציג מידע רלוונטי מתוכה, כמו טמפרטורה ביישום מזג-אוויר או כותרות מאפליקציית חדשות.

 

SurfCast מציגה את עצמה באתרה כחברה שמפתחת טכנולוגיה למערכות הפעלה, וכיוצרת הקונספט של אריחים. ואולם, נראה שמדובר למעשה בטרול פטנטים – חברה שמהות קיומה הוא רישום או קניית פטנטים לצורך תביעת חברות אחרות ולא על מנת לפתח מוצרים חדשים ולהגן עליהם. באתר החברה אין מידע על מוצרים שהיא פיתחה או פעילויות שביצעה, אלא בעיקר על הפטנטים שברשותה. הידיעה היחידה בעמוד החדשות שלה היא על התביעה שהגישה נגד מיקרוסופט.

 

בנוסף, מבדיקת "כלכליסט" עולה שעד אמצע 2011 החברה תיארה את עצמה כמפתחת שירותים בתחום המחשוב בענן והחיבור לרשתות חברתיות. פעילותה בתחום מערכות ההפעלה וממשק האריחים צצה בסביבות יולי 2011, אז טענה החברה כי המציאה את קונספט זה ב-1999 (טענה שנעלמה מאז). מידע זה מחזק את ההנחה שמדובר בטרול פטנטים, שמנסה לעשות רווח קל על חשבון מיקרוסופט.

 

ממיקרוסופט נמסר בתגובה ל-TheNextWeb: “אנו בטוחים שנוכיח לבית המשפט שהטענות אינן ראויות ושמיקרוסופט יצרה חוויית משתמש ייחודית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x