$
מכשירים ומדריכים

פורצי הדרך: מדענים יוצאים ליצור יקום וירטואלי - כדי לגלות אם שלנו אמיתי

תהיתם פעם אם אנו חיים ב"מאטריקס"? אם היקום שלנו הוא חלום של יצור ביקום אחר? חוקרים גרמנים החליטו לגלות זאת בניסוי חדש. במסגרתו, "יבראו" יקום מיניאטורי כדי לבחון את המגבלות הפיזיקליות שלו ולהשליכן על היקום בו אנו חיים

הראל עילם 17:2214.10.12

 האם אנחנו חיים בתוך מציאות מדומה, ניסוי קוסמי או אשליה נצחית? האם יכול להיות שכל מה שאי פעם חשבתם וראיתם הוא בעצם כמה שורות קוד על מחשב קוסמי היכן שהוא, או חלום שחולם יצור בודד ביקום אחר? זאת שאלה שמטרידה פילוסופים, סופרים ומדענים מזה אלפי שנים, מדקארט ועד לסרט "המטריקס".

 

קבוצת חוקרים גרמנים יצאו להוכיח חדש משמעית את פשר הקיום: הם הולכים ליצור סימולציה ממוחשבת של יקום חדש ושלם בעצמם. הרעיון כשלעצמו אינו חדש - בסרט "הקומה השלוש-עשרה" קבוצה של מדעני מחשב גילו שהיקום שלהם הוא בעצם סימולציה אחת גדולה, לאחר שהם יצרו אחת כזו.

 

 

בונים יקום מיניאטורי

האם הגלקסיות הן רק הדמיה? האם הגלקסיות הן רק הדמיה? צילום: shutterstock

 

המגבלות של המיני-יקום - ושל האמיתי

המגבלות של המיני-יקום - ושל האמיתי

על פניו, ליקום שלנו באמת יש גבול למקסימום אנרגיה שניתן למקם במקום אחד - מגבלת GZK, חוק שהתגלה בשנות ה-60 ומתאר את פוטנציאל האנרגיה של חלקיק בודד, לפני שהוא יתפרק בחשיפה לקרינת הרקע של היקום. אם היקום שלנו הוא סימולציה, אומרים החוקרים, אז האנרגיה של חלקיקים המתפרקים כאשר הם מגיעים למגבלת GZK תתפזר בהתאם לתבניות שנוכל לראות בסימולציה הזעירה שאנו מקימים - ואת התבניות האלו ניתן לגלות בעזרת כלים הזמינים כיום.

 

אז האם כל היקום שלנו הוא סימולציה אחת גדולה? תשובות חד משמעיות בנושא כנראה נוכל לקבל תוך כמה שנים. אבל אל תבהלו. ככל הנראה שאתם לא בטריה ביוכימית של גזע רובוטים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x