$
חדשות טכנולוגיה

שלדים חדשים מהארון של צוקרברג: כיצד הפכה HouseSystem לפייסבוק?

אהרן גרינשפן, שטוען מזה שנים שהרעיון לפייסבוק היה שלו במקור, חשף כי בידיו התכתבויות שביצע עם צוקרברג ב-2004, בהן ביקש להשתמש במערכת שפיתח גרינשפן, לקח לו את השם "פייסבוק" והבטיח כי לא יקים כלל חברת אינטרנט

יוסי גורביץ 10:5220.09.12

אהרן גרינשפן, שטוען כי מארק צוקרברג גנב ממנו את הרעיון של פייסבוק, פרסם אמש (ד') בבלוג שלו העתקים של שיחות פרטיות עם צוקרברג מתקופת יסוד הרשת החברתית, שלכאורה מחזקים את טענתו.

גרינשפן, שלמד עם צוקרברג בהרווארד ושלדבריו המציא את השם "פייסבוק", טוען כבר שנים שצוקרברג גנב ממנו את הרעיון לרשת החברתית. במאי 2009 הגיעו פייסבוק וגרינשפן להסכמה כי האחרון יקבל תגמול לא ידוע, ובתמורה יסיר את כל התביעות שלו כנגד פייסבוק.

 

גרינשפן, שלדבריו מצא לאחרונה העתקים של ההתכתבויות שלו עם צוקרברג, מראה כיצד זה האחרון מציע לו לעבוד על "גרסה משופרת" של מערכת HouseSYSTEM של גרינשפן, שנקראה גם פייסבוק. צוקרברג אומר שהמערכת שהוא מתכנן תכיל תכונות נוספות, שלא קיימים בהאוססיסטם, אבל נמנע מלפרט מהן. עם זאת, צוקרברג מקפיד לומר לגרינשפן ש"זה לא כאילו שלקחתי ממך את הרעיון". הוא אומר עוד שאין בכוונתו ליצור תחרות בין שתי המערכות ואף שיבח את גרינשפן והגדיר את פיתוחיו כ"רעיונות מוצלחים בעליל". צוקרברג גם הרגיע את גרינשפן ואמר שאין בכוונתו להקים חברה.

 

הייתי תובע, לו היה לי אבא עשיר

 

אין כל אישור נוסף לקיום התכתבויות אלה, שלטענת גרינשפן נערכו בינואר 2004. זמן קצר לאחר מכן, מקים צוקרברג חברה שתהפוך לפייסבוק, וקונה את הכתובת thefacebook.com, שלימים תהפוך ל-facebook.com.

 

צוקרברג באירוע הנפקת פייסבוק צוקרברג באירוע הנפקת פייסבוק צילום מסך: Facebook

 

גרינשפן כתב בבלוג שלו שהוא היה שמח לתבוע את צוקרברג משום שהוא משוכנע שהוא גנב ממנו רעיונות וביניהם את השם פייסבוק, אבל - בניגוד לתאומים ווינקלבוס, שתבעו בהצלחה את צוקרברג - "לא היה לי אבא עם כמה מיליונים זמינים במזומן". גרינשפן מאשים את צוקרברג בכך שהוא הונה במכוון אותו ומספר ידידים אחרים, ביניהם ידיד קרוב של צוקרברג ועובד מוקדם בפייסבוק, אדם ד'אנגלו. גרינשפן מכנה את התנהלותו של צוקרברג "פתולוגיה אמיתית".

 

ההיסטוריה של פייסבוק והפיתוח שלה נתונים במחלוקת עזה: מסרונים אחרים של צוקרברג שפורסמו בעבר הראו כי הוא הונה את התאומים ווינקלבוס (ובסופו של דבר שילם להם כ-65 מיליון דולר בפיצויים) וכי פרץ לחשבונות המייל של מפעילי עיתון הסטודנטים של הרווארד, הקרימזון, בנסיון לברר מה יכתוב העיתון בנושא. צוקרברג פרץ לחשבונות המייל שלהם באמצעות ניצול העובדה שהיתה לו גישה לשמות המשתמש והסיסמאות שלהם בפייסבוק, והוא ניחש שהם יהיו דומים מספיק לאלה של חשבון המייל. מנכ"ל פייסבוק מעולם לא הכחיש את הטענה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x