שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי: אין לכם זכויות. תפסיקו לבכות ועופו מכאן

לפוקסקון נמאס מהביקורת וארגוני זכויות העובדים סולקו ממפעליה, נוקיה כוססת ציפורניים בעצבנות וממתינה למיקרוסופט ואפל נותנת מענה חלקי מאוד לתלונות משתמשיה - ומאיימת במלחמה על מכולת פולנית

יוסי גורביץ 14:5612.09.12

אם צריך, פשוט נירה בשליח

 

העולם נערך לחשיפת האויפון הממשמשת ובאה (ותסוקר הערב בדיווח חי ומתעדכן, החל מ-20:00 באתר זה). לא מעט דיווחים הביעו זעם ותדהמה מהחלטה של פוקסקון, סוחרת העבדים שתייצר את המכשיר. לאחרונה נודע שפוקסקון מצאה טריק קלאסי להשגת יותר הכנסות בפחות הוצאות: העסקת עובדים, בדרך כלל צעירים, ללא תשלום תוך שהיא קוראת לכך "התמחות". בפועל מדובר בעבודת עבדים.

 

טים קוק, מנכ"ל אפל, מבקר במפעלי פוקסקון. ארגוני זכויות העובדים יכולים רק לקנא טים קוק, מנכ"ל אפל, מבקר במפעלי פוקסקון. ארגוני זכויות העובדים יכולים רק לקנא צילום: בלומברג

 

עתה נודע שלפוקסקון נמאס מכל הקטע הזה של זכויות עובדים ומכל הרעיון של עמותות זכויות אדם ועובדים שמסתובבות לה בין הרגליים. שורה של ארגוני זכויות עובדים דיברו על התנכלויות בעיר שנזן, שנשלטת דה פקטו על ידי פוקסקון (כפי שכבר אמרו שוטרים מקומיים לעיתונאי) - וסולקו מהרובע התעשייתי בעיר. כלומר, הם כבר לא יכולים להתגורר שם או לפתוח משרדים.

 

באחד המקרים, המון "ספונטני" של עובדים זועמים חמושים בפטישים, שנראה כאילו יצאו מסרט תעמולה קומוניסטי גרוע, הסתערו על משרדי Xiaoxiaocao Workers' Home אחד הארגונים וזרעו בו הרס. נציגי הארגונים אמרו בדיפלומטיות שהמסר מועבר ב"צורה גסה". שיא אסיה באנדרסטייטמנט, הייתי אומר.

 

אז כשאפל תשיק הערב את האייפון החדש, זכרו גם את זה. אלה האמצעים שבעזרתם הפכה לחברה מובילה בשוק.

 

אלופ מחכה לבאלמר, איי-איי-איי

 

במיקרוסופט עובדים בקדחתנות כדי להשלים את מערכת ההפעלה הסלולרית החדשה של החברה, ווינדוס פון 8, בזמן. ברקע, עומדים בכירי נוקיה וכוססים ציפורניים.

 

במקור, מערכת ההפעלה היתה אמורה להיות מוכרזת בתחילת אוקטובר, אבל הפיתוח התעכב ומיקרוסופט דחתה את ההשקה ל-29 באוקטובר, שלושה ימים אחרי צאתה של מערכת ההפעלה החדשה שלה, חלונות 8.

 

סטיבן אלופ, מנכ"ל נוקיה, בחשיפת הנוקיה Lumia 920 סטיבן אלופ, מנכ"ל נוקיה, בחשיפת הנוקיה Lumia 920

 

נוקיה תלויה בווינדוס פון 8. על פי שורה של הערכות, אם סדרת מכשירי לומיה שמתבססים עליה לא תצליח למשוך את הלקוחות, החברה גמורה. היא לא יכולה להרשות לעצמה עיכובים: היא הציגה מכשיר בשבוע שעבר - וזה לא הלך כל כך טוב - בעיקר כדי להציג אותו לפני שאפל מציגה את האייפון. נוקיה חייבת שהמכשירים יגיעו לחנויות לפני סוף נובמבר.

 

אם מיקרוסופט לא תעמוד בלוח הזמנים, נוקיה תאבד את עונת הקניות (מה שפעם כונה עונת החגים). הרבעון שאחרי עונה זו נחשב בדרך כלל לחלש במיוחד. העיכוב, יש להניח, לא מתקבל בברכה גם בקרב שותפותיה האחרות של מיקרוסופט, סמסונג ו-HTC. אבל, בניגוד לחברה הפינית, מצבן עדיין לא קריטי. נוקיה לא יכולה להרשות לעצמה להתעכב בשני רבעונים.

 

עוד חברה

 

הרבה כתבות על אפל מופיעות לאחרונה בכלי התקשורת, בעקבות הבאז המטורף שיוצרים מוצרי החברה החדשים בכל פעם שקרבה חשיפתם. הבאז הפעם, יש לציין, רגוע משמעותית יחסית לאויפונים קודמים - אבל עדיין, אופתע אם המקלדת שלי לא תטבע מחר במיץ תפוחים.

 

תאמינו או לא, הירידה בנפח הבאז עשויה להעיד על ירידה בעניין במוצרים של אפל. דן ליונס, המוכר יותר כסטיב ג'ובס המזויף, תמיד מעניין כשהוא כותב על אימפריית התפוחים. מה שיש לו לומר עליה עכשיו פרובוקטיבי כרגיל - ונראה גם מדויק.

 

כולם השתנו, רק האייפון נשאר כמעט אותו דבר כולם השתנו, רק האייפון נשאר כמעט אותו דבר

 

אפל, הוא אומר, מתקשה לרגש את הלקוחות. האייפון החדש, על פי גל השמועות, צפוי להיות רזה יותר, גדול יותר, ולהכיל מסך גדול יותר. זה הכל. זה מה שהמעצב המהולל ג'ונתן אייב - שקיבל על עבודתו הקודמת תואר סר ממלכת בריטניה - מסוגל לעשות בשנתיים? הדגם הקודם של האויפון, מזכיר ליונז, היה זהה טכנית לקודמו; האייפון עצמו נראה דומה מאוד לדגם הראשון שלו, שיצא ב-2007. זה מה שיש לכם להציע?

 

רגע, רגע - גם את מה שיש לאפל להציע, היא גונבת. סטיב ג'ובס אמר פעם שאמנים בינוניים מחקים, ואמנים גדולים גונבים (הוא גנב את האמירה הזו מפיקאסו). במשך שנים טענה אפל שאף אחד לא צריך מסך סמארטפון גדול מ-3.5 אינץ' והפנאטים שלה לעגו לאנשים שקנו כאלה ולחברות שייצרו מכשירים כאלה. עתה, עומדת אפל (שוב, על פי השמועות) להגדיל את המסך לכארבעה ומשהו אינץ'. לאן נעלם כל הלעג הזה? 

 

זה, כמובן, לא חדש בפני עצמו. אפל תמיד גנבה ממתחרותיה. את הממשק הגרפי של המק העתיק ג'ובס ממעבדות Xerox. את האייפוד העתיקה אפל מאיזה מסכן - ואז, כשהוא בא לתבוע את מה שמגיע לו, היא ארגנה לו מפגש עם סטיב ג'ובס ונתנה לו אייפוד במתנה. הטמבל הלך על זה, במקום לתבוע ממנה כל סנט שאי פעם הרוויחה מהגרוטאה - שזה, כמובן, מה שאפל אוהבת לעשות.

 

החדשנות עברה מאפל למתחרותיה; נתח השוק העולמי של אנדרואיד עומד על 68%, בעוד שנתח השוק של האייפון עומד על 17%. כלומר, נתח השוק של אפל הוא רבע מזה של מתחרותיה; הלקוחות לא טיפשים. לאפל יש יח"צ נהדר, עדר מתלהב של פנאטים מתוגברים בתסמונת שטוקהולם (זה לא ייחודי לה, זה קורה לכל מי שמייחס חשיבות יתר לגרוטאות טכנולוגיות), ומספר עצום של עוכרי דין. הקהל עדיין מצביע ברגליים, ביחס של 4:1, נגדה.

 

אפל, בקיצור, הפכה לטובה מאד למשקיעים שלה - אבל בכל מה שקשור לסתם בני אדם, היא הפכה למשעממת.

 

אין פתרון, תמשיך לחלום 

 

דיווחנו בהרחבה על הפריצה למחשב ולמכשירים האחרים של מאט הונאן - כולם מכשירי אפל - שאיפשרו להאקרים למחוק את כל המידע שלו. אחת מנקודות התורפה בהן השתמשו התוקפים היא נוהל שחזור הסיסמה של אפל. מסתבר שבשביל זה, אתה רק צריך לומר לפקיד של אפל את ארבעת הספרות האחרונות של כרטיס האשראי, מידע שלא מסובך מדי לקבל.

 

אז אפל הבינה שיש לה פרצת אבטחה. נחמד מצידה: היא הרי הכחישה במשך שנים שקיימות בעיות אבטחה חמורות במק. אבל הפתרון שלה, לפחות מבחינת המשתמשים, לוקה משהו: כפי שהוא עומד כרגע, הפתרון הוא שאין פתרון.

 

מאט הונאן מאט הונאן

 

אם החשבון שלך מוקפא, אין בינתיים שום אפשרות להשיב אותו לחיים. וזה לא קורה רק לאנשים שדיווחו על פריצה לחשבון שלהם או על גניבת מכשיר: אם השתמשת בכרטיס אשראי לא מוכר, למשל של אשתך, זה מספיק כדי להביא לחסימת החשבון.

 

זה אומר שאם אתה חסיד שוטה של אפל ותזמין מחר אייפון חדש ודנדש שיצא תחת ידיהם של עבדים, תוכל להפעיל את הגרוטאה שלך - אבל לא תוכל להוריד אליה תוכן, כמו למשל אפליקציות. תהנה.

 

קצרצרים

 

1. אפל צפויה להציג הערב את האויפון החדש שלה, וההתרגשות בקרב אנליסטים רבה. בג'יי פי מורגן הודיעו אתמול שעל פי ההערכה שלהם, האייפון החדש - (שאגב, עדיין לא בטוח שייקראו לו "5" ולא "New") - עשוי להוסיף עד 0.5% לתוצר הלאומי הגולמי של ארה"ב. זו טענה.. מעניינת. ברג'יסטר מציינים שב-2007, האייפון לא הוסיף ולו שבריר אחוז לתל"ג, בעוד שבשנה שעברה נטען שהוא הוסיף לו כמחצית ממה שהיה אמור להוסיף השנה - בין 0.125% ל-0.25%. אם קצב הגדילה המטורף (והמשוער, נזכיר) יימשך, עד שנת 2019, כמחצית מכלכלת ארה"ב תתבסס על מכירת סמארטפונים שיוצרו על ידי פוקסקון ונארזו מחדש על ידי אפל. וזה, איך לומר, לא סביר במיוחד.

 

2. הסאגה של ג'אמי תומאס-ראסט, שגנבה שירים ואחר כך שיתפה אותם ברשת, לא נגמרת: בית משפט לערעורים אישר את הפיצויים הראשוניים שהיתה אמורה לשלם לחברות ההקלטה האמריקאיות, כ-222,000 דולר, שהם בערך 9,500 דולר לשיר. המשפט של תומאס-ראסט נמשך כבר חמש שנים בערכאות שונות, וסכום הפיצויים עלה בחדות ל-1.92 מיליון; שופט הגיע למסקנה שזה סכום מפלצתי והוריד אותו ל-54,000 דולר. תומאס-ראסט ערערה, והתוצאה היתה חזרה לסכום הראשוני של 222,000 דולר. המשחק עוד לא נגמר: עוכר הדין של ראסט, שיכול היה לצאת מהסיפור עם סכום שאפשר במאמץ רב לחיות איתו אבל העדיף לערער, הודיע שהוא רוצה לקחת את התיק לבית המשפט העליון.

 

9,600 דולר לשיר?! 9,600 דולר לשיר?! צילום: shutterstock

 

3. ובמחלקת הידיעות המופרכות, אפל הודיעה לרשת חנויות מרכול פולנית, A.pl שמה, שהיא מתכוונת לתבוע אותה בשל "העתקת הלוגו שלה והסימן הרשום שלה" הכל במטרה להטעות לקוחות לחשוב שהגבינה הצהובה שהם קונים יחד עם הלבן יוצרו על ידי יצרנית הגאדג'טים הידועה ביותר בעולם. הטענה הזו של אפל היתה בספק רציני כבר במשפט סמסונג: אני חושב שמי שחושב שהוא רוכש אייפון כשהוא מחזיק אריזה שכתוב עליה בגדול "סמסונג גלקסי" צריך להיות מוכרז כבלתי כשיר לנהל את חייו. כשזה מגיע לפירות וירקות, זה מגוחך אף יותר - בדיוק מה שאמר מנכ"ל הרשת הפולנית. 

 

4. בידיעה ביזארית אחרת, יוון עצרה שני מפתחי משחק צ'כים בחשד לריגול. השניים עבדו על גרסה חדשה למשחק הצבאי Arma 3 ונעצרו סמוך למתקן צבאי באי למנוס, לאחר שנחשדו כי צילמו אותו. החברה שמעסיקה אותם אמרה שהשניים הגיעו ללמנוס למטרות תיירות בלבד - וכי היא משתמשת רק במידע זמין פומבית לעיצוב המשחקים שלה. החברה הוסיפה כי מעולם לא ביקשה מעובדיה לצלם מתקנים כלשהם וכי היא שומרת על החוק. אם שני המפתחים יורשעו, הם יהיו צפויים ל-20 שנות מאסר. גל לאומני שוטף את יוון לאחרונה, אבל קשה להאמין שאפילו בהשפעתו מישהו במודיעין הצבאי שם עשוי לחשוב שסודותיה של יוון חשופים לסכנה מהמודיעין הצכ'י. שתי המדינות חברות בנאט"ו.

 

5. הפושע הנמלט גוטפריד סווארטהולם, חבר כנופיית פיירטביי, הוסגר במבצע בזק מקמבודיה לשוודיה. עם נחיתתו המאולצת במולדתו, ממנה נס כדי שלא לשבת בכלא במשך שנה בשל גניבת התוכן של פיירטביי, נחקר סווארטהולם על ידי המשטרה בחשד לביצוע עבירות אחרות - בין השאר, פריצה וגניבת מידע משרתי חברת Logica.  

 

• "דו"ח טכנולוגי" בכל יום בתיבת המייל שלכם. להרשמה לניוזלטר לחצו כאן (ובחרו בתיבה השישית)

לטורים הקודמים של "דו"ח טכנולוגי" - dailytech.calcalist.co.il.

ל-RSS של "דו"ח טכנולוגי" 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x