$
אינטרנט

כרטיס אשראי לביטקוין: שני צדדים למטבע הווירטואלי

האם מאסטרקרד תוציא כרטיס אשראי מבוסס ביטקוין, המטבע הווירטואלי, ביחד עם חברת ביטאינסטנט? ענקית האשראי טוענת שאין לה כל קשר לחברה - שהמנכ"ל שלה טוען בתוקף: כרטיס האשראי יושק בתוך חודשיים

הראל עילם 13:1923.08.12
קצר מוזר בתקשורת: חברת האשראי מאסטרקרד מתכחשת לפרסומים לפיהם תוציא ביחד עם חברת ביטאינסטנט כרטיס אשראי למטבע הווירטואלי ביטקוין. בביטאינסטנט טוענים שהכרטיס בכל זאת יצא - ביחד עם אחת משותפותיה של מסטרקרד שטרם עדכנה אותה על הפרויקט. 

 

ראשית הפרשה בשיחת IRC של מייסד ביטאינסטנט, צ'רלי שרם, שדלפה השבוע לרשת. בשיחה תיאר המנכ"ל לחברו את התוכנית לשחרר כרטיס אשראי שיוצמד לחשבון בנק עם מאזן של ביטקויון - ויונפק על ידי מאסטרקארד ולצידה שני "בנקים בינלאומיים מוכרים". ביטקויון הוא מטבע פופולרי מאוד בקרב כלכלנים, האקרים וקהילת הקוד הפתוח ומדי יום מתבצעות בו עסקאות בשווי מיליוני דולרים. היתרון של ביטקויון הוא באנונימיות מלאה ברכישה ובהיותו דיגיטלי לחלוטין, כך שניתן להעביר אותו באופן מיידי לכל מקום בפועל.

מאסטרקרד, מצידה, שחררה הכחשה רשמית וטענה שאין לה כל קשר לביטאינסטנט. "הם מעולם לא פנו אלינו, אין לנו מסמכים שלהם ואנחנו לא מכירים אותם", מסר דובר חברת כרטיסי האשראי, שהוסיף שהנפקת כרטיס אשראי כולל תהליך סינון ארוך וממושך. כמו כן, לפי הדובר, פיתוח הטכנולוגיה שתאפשר מסחר במטבע וירטואלי אינו פשוט, אם כי אפשרי.

 

לא מכירה בשיתוף פעולה עם ביטאינסטנט. מסטרקרד לא מכירה בשיתוף פעולה עם ביטאינסטנט. מסטרקרד צילום: בלומברג

 

לאחר הצהרת מסטרקרד, הכריז שרם באופן רשמי ופומבי על הכרטיס, הבטיח שהוא יהיה זמין בתוך כחודשיים וציין שהחברה שלו עובדת עם שותף קרוב וזכיין של מאסטרקרד - שכנראה עדיין לא עדכן אותה בפרטי בתהליך. באופן ראשוני החברה תדפיס רק 5,000 כרטיסים במחיר של 10 דולר לכרטיס. לדברי שרם, ביטאינסטנט נמצאת בתהליך של גיוס מיליון דולר.

 

האפל של המטבעות הווירטואליים

 

"אנחנו רוצים להיות האפל של ביטקויון, שהכל יהיה נוח, נקי, יפה ואוטומטי", הוסיף שרם. עד כה, המטבע זכה לסיקור תקשורתי אבל לחשדנות בקרב הציבור, ומעט מאוד שירותים מקבלים תשלום בביטקויון. מספר אנליסטים העלו את האפשרות שהיוזמה לפיתוח כרטיס האשראי אינה יותר מאשר תכסיס מצד שרם לגיוס הכספים.

 

הכרטיס צפוי לצאת בתוך כחודשיים. בפועל, משתמשים יוכלו לבצע רכישות בכל בית עסק המכבד את כרטיסי האשראי של . סכום הרכישה במטבע המקומי יתורגם לביטקוינים לפי שיעורי המטבע הנוכחיים בתוספת עמלה, בדומה לרכישה בכרטיס אשראי ישראלי במדינות זרות. גובה העמלה צפוי להיות 1%. עם זאת, המטבע הווירטואלי אינו חף מחסרונות: מספר גופים החלו לחקור את מרכזי הסחר השונים בביטקוין בחשד להלבנת כספים, ואילו האקרים פרצו למספר מרכזי סחר וגנבו מטבעות וירטואליים בשווי מאות אלפי דולרים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x