שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בשולי הרשת

בשולי הרשת: Stone Spray - הרובוט שבונה גשרים מחול ודבק

חוקרים מקטלוניה פיתחו רובוט שמסוגל לבנות עצמים תלת ממדיים ומונע בלוח סולרי. הפיתוח עשוי לאפשר בניית גשרים, בניינים ומבנים אחרים שהם אורגניים לחלוטין

הראל עילם 17:1206.08.12
שלושה חוקרים ממכון הארכיטקטורה בקטלוניה, אחת האוניברסיטאות הנחשבות בעולם בתחום עיצוב האקולוגי, הדגימו אב טיפוס של רובוט שמסוגל לבנות גשרים, בניינים ופסלים מחול - ללא צורך בחומרים נוספים או מקורות אנרגיה חיצוניים.

 

הקבוצה, בראשות החוקרת אנה קוליק, עיצבה רובוט פשוט שמונע על ידי לוח סולרי ומורכב כולו מחומרים אורגניים. הרובוט, Stone Spray שמו, כולל זרוע שמתיזה בדיוק רב חול רטוב שמעורבב עם דבק אורגני. בדרך זו יכול הרובוט לבנות עצמים על בסיס מידול תלת ממדי. בפועל, הוא עובד כמו מדפסת 3D ניידת וקלה ומסוגל לפעול גם בתנאי שטח. 

 

בניית גשרים מחול ודבק. פרויקט Stone Spray בניית גשרים מחול ודבק. פרויקט Stone Spray

לדברי החוקרים, ניתן להתאים את הטכנולוגיה לכל גודל, כך שיהיה ניתן בעתיד גם לייצר גשרים זמניים (ובהמשך - אף קבועים) ובניינים לפי דרישה. העצמים אמנם עשויים מחול אך קשיחים ועמידים - וגם אקולוגיים לחלוטין.

   

 

פסלים, קשתות ועיצובים מורכבים

 

שלושת החוקרים הדגימו את יכולתו של הרובוט לעצב פסלים מורכבים. העצם הגדול ביותר שהרובוט יצר עד כה הוא בגודל של חצי מטר, והעבודה לקחה מספר שעות. השלב הבא הוא יצירת קשת יציבה בגודל של מטר. "אנחנו רוצים לדחוף קדימה את יכולות הייצור הדיגיטלי ולבדוק את האפשרות של בניית עצמים באתר", הסבירה קוליק.

 

הרובוט, מרשים ככל שיהיה, הוא רק צעד אחד בקפיצות הטכנולוגיה העצומות שאנו רואים לאחרונה בתחום ההדפסה והייצור התלת ממדי. מה שבעבר היה גימיק יקר במיוחד ששימש אמנים הופך היום במהירות לאמצעי ייצור זול. מדענים חשפו לא מזמן מדפסת תלת ממדית ניידת שמסוגלת להכנס למזוודה ובעתיד הקרוב יתכן וחלק נכבד מהייצור העולמי יתבצע כך בצורה מקומית, ללא צורך במפעלים, תשתית יקרה או פועלים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x