$
חדשות טכנולוגיה

מדוע מארק צוקרברג הוא מודל חיקוי גרוע

ביל גייטס, סטיב ג'ובס ומארק צוקרברג: הצעיר שפורש מלימודים, מקים חברת טכנולוגיה והופך למיליארדר הוא לא יותר ממיתוס מזיק

סוכנויות הידיעות 21:2614.07.12

הדיווחים על המנכ"לים המצליחים של חברות הטכנולוגיה מלאים בתיאורים על אותם מצליחנים שנשרו מהלימודים באוניברסיטה באמצע - ובכל זאת הצליחו. מארק צוקרברג, מייסד פייסבוק הוא האחרון בשורה של מנהלים מצליחים בתעשיית הטכנולוגיה שבחר לא לסיים את התואר.

 

מארק צוקרברג מארק צוקרברג צילום: בלומברג

 

הרשימה כוללת אגדות בתחום כמו סטיב ג'ובס וביל גייטס. צעיר שאפתן שחולם יום אחד לנהל חברת טכנולוגיה משל עצמו עשוי לבחון את הרשימה ולהחליט ללכת בדרכו של פיטר ת'ייל מייסד פייפל, ולהסיק שאין באמת סיבה לסיים את הלימודים. אולם קרוליין דאפי מרסן, הגיעה לאחרונה על גבי ComputerWorld ניו זילנד למסקנה הפוכה, זאת לאחר שסרקה בעצמה את ההשכלה של 50 מנכ"לים של חברות טכנולוגיה בכירות.

 

"המיתוס על הסטודנט המבריק באוניברסיטה יוקרתית שמקים חברה בחדר שלו במעונות, עוזב את הלימודים ובסופו של דבר עומד בראש סטארט-אפ מצליח, הוא למעשה מיתוס בלבד. למרות מספר יוצאי דופן ידועים כמו מארק צוקרברג וביל גייטס, מרבית המנכ"לים שעומדים בראש חברת הייטק מצליחה בארצות הברית הם בעלי תואר אוניברסיטאי".

 

 

סטיב ג'ובס סטיב ג'ובס צילום: איי אף פי

 

מרסן מספרת כי ניתחה את ההשכלה של 50 המנכ"לים המרוויחים והחשובים ביות בתעשיית הטכנולוגיה האמריקאית, ומצאה למעשה שרק שלושה: מייקל דל מדל, מארק צוקרברג מפייסבוק ולארי אליסון מאורקל נשרו מלימודים באוניברסיטה.

 

"מספר המנכ"לים המצליחים שפגשתי ונשרו מהלימודים שלהם זהה למספר האנשים שפגשתי שזכו בלוטו", מסכם ג'רי לופטמן מהמכון העולמי לניהול IT (בעל דוקטורט במערכות מידע).

 

מרסן אינה היחידה שמטילה ספק במהימנות של המיתוס. בראד פלד, מנהל קרן הון סיכון קורא אף הוא ליזמים מתחילים להישאר בלימודים, להשיג תואר ולהשתמש בתקופת הלימודים ככר ניסויים שבו ילמדו על המקצוע.

האם באמת למיתוס כל כך רחב אין שום בסיס במציאות, לפחות בכל הקשור לניהול חברה טכנולוגית שהקמת בעצמך?

 

אוניברסיטה היא אחרי הכל מובנית ביותר ודורשת שהסטודנטים יצייתו לחוקים ויקבלו סמכות. זה לא נשמע מוגזם ביותר לחשוב שדווקא אותם אנשים שאינם מסתדרים בסיטואציה הזו יתאימו למים הסוערים שצריך לצלוח כדי להקים חברה.

 

הביטחון העצמי שנדרש כדי לעזוב את ההשכלה, יכול להיות גם סימן לאומץ ולמחשבה מכוונת מטרה. הלימודים עצמם מואשמים לא פעם כמחסלים יצירתיות. אולם מצד שני, המיתוס סביב מארק צוקרברג גרם ללא ספק להרבה צעירים פחות מוכשרים לנטוש תואר שהיה יכול להתגלות כשימושי ביותר לטובת מרדף אחר נתיב שכנראה פחות מתאים להם מאשר לאלילי הטכנולוגיה שלהם.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x