$
מכשירים ומדריכים

עונת ההשקות של מיקרוסופט: חשפה את ווינדוס פון 8

יומיים לאחר שהציגה את הטאבלטים הראשונים מתוצרתה, הציגה ענקית התוכנה את מערכת ההפעלה הסלולרית החדשה; סקייפ תוטמע בה, לאחר שחברת השיחות ברשת נרכשה בידי מיקרוסופט בעסקת ענק; האכזבה: אי אפשר לשדרג מווינדוס פון 7

יוסי גורביץ 13:0121.06.12

מיקרוסופט חשפה אמש (ד') את מערכת ההפעלה הסלולרית החדשה שלה, ווינדוס פון 8. המערכת נחשפת רק יומיים לאחר שהציגה את טאבלטי ה-Surface, הראשונים מתוצרתה, שבכוונתה להציג עם השקת מערכת ההפעלה ווינדוס 8. בדומה לגרסה השולחנית, גם הגרסה הסלולרית של ווינדוס צפויה לצאת סביב סוף השנה הנוכחית.

 

בהודעתה ציינה מיקרוסופט כי תטמיע במערכת ההפעלה החדשה את סקייפ, השירות הפופולרי לשיחות באמצעות הרשת (VoIP). סקייפ ישולב ישירות לתוך החייגן של המכשיר, ויאפשר למשתמש לבצע שיחות טלפון באמצעות WiFi.

 

 

עם זאת, ווינדוס פון 8 תציע אינטגרציה קלה גם עם שירותי שיחות מתחרים. מיקרוסופט רכשה בשנה שעברה את סקייפ תמורת 8.5 מיליארד דולר, ונכונותה לשלב שירותים מתחרים עשויה להעיד על חשש מהסתבכות בהפרת ההגבלים העסקיים. מיקרוסופט כבר נכוותה משורה של תביעות בתחום במהלך שנות ה-90.

 

מבחינה טכנית, ווינדוס פון 8 תאפשר למכשירי הסלולר להציג ביצועים משופרים: היא תכלול גרעין מערכת ההפעלה ווינדוס, במקום גרסה קלה יותר שלו (Windows Embedded). בכירים במיקרוסופט אמרו כי הדבר יאפשר למכשירי הסלולר להפעיל מספר ליבות ביעילות מקסימלית.

 

לשדרג? אי אפשר

 

שינוי נוסף מרחיב את האפשרויות לעיצוב אישי של מסך הפתיחה במכשיר. מסך הפתיחה של ווינדוס פון, שנחשב למתקדם עוד קודם לכן, יאפשר כעת למשתמש להציב אריחים בגודל שונה על פני המסך, שכל אחד מהם מייצג תפריט או אפליקציה. מעבר לכך, התפריט תופס כעת את כל פני המסך.

 

מערכת ההפעלה תציע ארנק אלקטרוני ותתמוך גם בשבבי NFC, שהשימוש העיקרי שלהם הוא תשלום מהיר. הם יאפשרו גם פעולות אחרות, כגון הצמדת שני מכשירים כדי להעביר פרטי קשר ביניהם. הדפדפן במערכת ההפעלה יהיה אינטרנט אקספלורר 10, ומיקרוסופט מצהירה גם על מפות ויכולות ניווט משופרות.

 

ווינדוס פון 8 בתמונות שפרסמה מיקרוסופט ווינדוס פון 8 בתמונות שפרסמה מיקרוסופט

 

אבל לא הכל ורוד במערכת החדשה: בצעד תמוה, מיקרוסופט לא תאפשר למחזיקי ווינדוס פון 7 ו-7.5 לשדרג לגרסה 8. יתרה מכך: אפליקציות המיועדות לווינדוס פון 8 לא יעבדו בגרסאות הקודמות של מערכת ההפעלה. עם זאת, האפליקציות הקיימות כיום ימשיכו לפעול כרגיל גם על המערכת החדשה. 

 

ווינדוס פון 8 צפויה להיות מערכת ההפעלה הראשונה בסדרה שתגיע גם בעברית: השבוע נודע ל"כלכליסט" כי HTC מתכננת להוציא לשוק הישראלי מכשירים המתבססים עליה במהלך השנה. גם מכשירי הלומיה של נוקיה צפויים לזכות לגרסה עברית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x