$
חדשות טכנולוגיה

האיש שמאחורי לינוקס זכה ב"פרס נובל של עולם הטכנולוגיה"

לינוס טורבלדס יקבל את פרס האקדמיה הפינית לצד חלוץ מחקרי תאי הגזע שיניה ימנקה, והשניים יתחלקו ב-1.2 מיליון יורו

סוכנויות הידיעות 16:2314.06.12

לינוס טורבלדס, שפיתח את מערכת ההפעלה לינוקס, וחלוץ מחקרי תאי הגזע שיניה ימנקה זכו ב"פרס המילניום" של האקדמיה הפינית לשנת 2012. שני הזוכים יחלקו שווה בשווה סכום של 1.2 מיליון יורו, בעקבות זכייתם בפרס, הנחשב לאחד ממקביליו של פרס נובל בעולם הטכנולוגיה.

 

שמותיהם של

טורבלדס וימנקה עלו עוד באפריל בתור המועמדים הסופיים לקבלת הפרס המכובד, אך בעולם הטכנולוגי העריכו כי בסופו של דבר ייבחר רק אחד מהם בתור הזוכה הגדול. החלטה להעניק את הפרס לשניהם היתה בגדר הפתעה: זוהי הפעם הראשונה שבה הפרס, המחולק אחת לשנתיים, מוענק לשני אנשים מתחומי פעילות שונים.

 

"עבודתו של לינוס טורבלדס הפכה את האינטרנט למקום פתוח יותר, והוא הונחה על ידי שאיפה לידע ולטובת האנושות, ולא רק על ידי האינטרס הפיננסי", נכתב בנימוקי הפרס. ימנקה, חוקר באוניברסיטת גלדסטון, פיתח שיטה ייחודית לגידול תאי גזע שלא דורשת שימוש שנוי במחלוקת בתאים עובריים.

 

טורבלדס, שנולד ולמד בפינלנד מאז סוף שנות ה-90, מתוגרר בארה"ב. הוא סירב לדבר על הפרס המוענק לו, ורק מסר שכעת הוא עסוק בפרויקט חדש. את הפרסים יעניק נשיא פינלנד סאולי ניניסטו בטקס חגיגי, שיתקיים ביום רביעי בשבוע הבא באופרה הלאומית בהלסינקי. נוסף על הפרס הכספי, טורבלדס וימקנה יקבלו אבן קריסטל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x