$
הנפקת פייסבוק

הערכה: בעקבות ההנפקה, פייסבוק לא תשלם השנה מסים

בתשקיף שהגישה הרשת החברתית נאמר שהחוקים בארה"ב יאפשרו לה לנצל הטבת מס בגובה 14 מיליארד דולר, אם כל עובדיה יפדו אופציות

סוכנויות הידיעות 16:4307.05.12

 

פייסבוק לא תשלם מסים השנה בשל הנפקתה בנאסד"ק, המתוכננת להתבצע בשבוע הבא - כך מדווח "הדיילי טלגרף". בתשקיף שהגישה הרשת החברתית מצוין כי חוקי המס האמריקאיים יאפשרו לה לנצל הטבת מס כאשר העובדים, בהם המייסד מארק צוקרברג והמשקיעים הראשונים, יפדו מאות מיליוני אופציות של מניות. החברה ציינה כי בהנחה שכל המניות ייפדו עד סוף 2012, היא תוכל לנצל הטבת מס בגובה של כ־14 מיליארד דולר.

 

"במקרה של מכירת אופציות, העובדים מקבלים הכנסה מהעבודה והמעביד רושם הוצאה", מסביר עומרי יניב, שותף בתחום המיסוי הבינלאומי ב־PwC. "בארה"ב, אפשר לגלגל את ההוצאה הזו שנתיים אחורה ואם נשארת יתרה, אפשר לנצל אותה גם 20 שנה קדימה".

 

כך למשל, ב־2011 רשמה פייסבוק הכנסות של 3.7 מיליארד דולר, שאותן ניתן לקזז כנגד ההוצאה על מימוש האופציות. על פי החישוב של פייסבוק, היא זכאית להחזר של 500 מיליון דולר על מסים ששילמה בשנתיים האחרונות.

 

אתמול (א') התחילה הרשת החברתית בתהליך הרוד שואו, שורה של פגישות עם משקיעים פוטנציאליים להנפקה. על פי התשקיף המעודכן שהגישה בשבוע שעבר, שבו חשפה את טווח המחירים המתוכנן למניה, ההנפקה עשויה להעניק לרשת החברתית שווי של 96 מיליארד דולר.

 

מטה פייסבוק בקליפורניה מטה פייסבוק בקליפורניה צילום: בלומברג

 

ההכנסות עולות, הרווחים יורדים

 

פייסבוק נערכת לגייס 5.6 מיליארד דולר במסגרת ההנפקה, אם כי הסכום עשוי לגדול ככל שתאריך ההנפקה יתקרב, אם החברה תצליח להעלות את מחיר המניה בעקבות פגישות עם משקיעים. ההערכות הן כי הביקוש למניות פייסבוק יהיה גבוה במיוחד, והחברה צפויה לרשום היסטוריה בבורסה כהנפקה הציבורית הראשונה הגדולה ביותר בעמק הסיליקון. ההנפקה צפויה להתקיים ב־18 במאי.

 

פייסבוק דיווחה לפני כשבועיים כי ברבעון הראשון של 2012 עמדו הכנסותיה על 1.06 מיליארד דולר - עלייה של 46% לעומת ההכנסות ברבעון המקביל בשנה שעברה — שעמדו על 731 מיליון דולר - וירידה של 6% לעומת הרבעון האחרון של 2011, שבו רשמה החברה הכנסות של 1.13 מיליארד דולר.

 

הרווח הנקי של שרשמה פייסבוק ברבעון הראשון היה 203 מיליון דולר - ירידה לעומת הרבעון המקביל, שבו היא הרוויחה 233 מיליון דולר, וגם לעומת הרבעון הקודם, שבו רשמה החברה רווח נקי בגובה 302 מיליון דולר.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x