$
חדשות טכנולוגיה

יוצר שפת התכנות ג'אווה נגד גוגל: "הטילה בוץ והכעיסה"

ג'יימס גוסלינג מחברת סאן, שנחשב לאבי הג'אווה, תוקף את גוגל על רקע המשפט מול אורקל. התובעת הציגה מיילים של סאן שלפיהם גוגל "אפילו לא מחזירה שיחות", ו"חסינה בפני חוקי זכויות יוצרים"

יוסי גורביץ 13:1201.05.12
ג'יימס גוסלינג, שנחשב ליוצר של שפת ג'אווה, יוצא בהתקפה חריפה על גוגל בשל התנהלותה במשפט מול אורקל. גוסלינג האשים את גוגל בכך שהיא "הטילה בוץ בסאן" במהלך המשפט. כך דיווח אמש (ב') אתר סינט.

 

גוסלינג השתדל להימנע מהערות בנושא במהלך המשפט, וכשהגישה אורקל את התביעה

שלה, הוא אמר שהוא היה מעדיף לראות אותה נוקטת אמצעים אחרים. על פי התביעה של אורקל, שרכשה את סאן בינואר 2010, גוגל השתמשה בג'אווה ביודעין ללא רשיון כדי ליצור את אנדרואיד, אף שידעה שהשימוש בג'אווה מצריך רשיון. בתגובה טענה גוגל במהלך המשפט שמנכ"ל סאן בשעתו, ג'ונתן שוורץ, בירך על השימוש שהיא עשתה בג'אווה.

 

הדברים הכעיסו את גוסלינג, שכתב בתגובה שגוגל עשתה בג'אווה "הכעיס את כולנו, כולל ג'ונתן, שהחליט עם זאת להציג פנים שמחות ולעשות לימונדה מלימונים". מיילים של סאן שנחשפו במשפט חיזקו את עמדתו של גוסלינג: יו"ר החברה, סקוט מק'נילי, כתב ב-2007 לשוורץ ש"הדבר הזה עם גוגל הוא חתיכת קוץ. הם חסינים בפני חוקי זכויות יוצרים ואזרחות טובה, והם אפילו לא מחזירים שיחות".

 

אתמול הסתיים החלק הראשון של המשפט של אורקל כנגד ג'אווה, ושני הצדדים הציגו את סיכומיהם. עורך הדין של אורקל אמר לחבר המושבעים כי המידע שהציגה התובעת בפניהם מעיד על כך ש"בכירי גוגל ידעו שהיום הזה צפוי להגיע." הוא כינה את הצלחתה של מערכת ההפעלה אנדרואיד "השתלטות על השוק", ואמר כי ההצלחה של אנדרואיד מונעת בפועל מאורקל לשווק סמארטפונים מבוססי ג'אווה. חבר המושבעים פרש להתייעצות, והשופט העריך כי תתקבל הכרעה תוך לכל היותר שבוע, ולדעתו אף מוקדם יותר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x