$
חדשות טכנולוגיה

מלחמות הפטנטים: מוטורולה מוביליטי ניצחה את אפל ומיקרוסופט

שלוש ענקיות הטכנולוגיה נמצאות בלב "מלחמת עולם" משפטית - וכעת יצרנית הטלפונים החכמים זכתה בקרב על פטנטים בקונסולת המשחקים אקסבוקס של מיקרוסופט והאייפון של אפל

הראל עילם ורפאל קאהאן 20:0424.04.12

עדכון (20:04): פסק שופט פדראלי מוועדת הסחר הבינלאומית (ITC) כי מכשירי האייפון והאייפד של אפל מפירים פטנט העוסק בתקשורת Wi-Fi, השייך למוטורולה מוביליטי. מדובר בפסיקה תקדימית, והוועדה תגיש את המסקנות הסופיות שלה באוגוסט. במידה והוועדה תפסוק לבסוף לטובת מוטורולה, היא תוכל

להורות על איסור יבוא, הפצת ומכירת המוצרים הפופולריים בארצות הברית, מה שיגרום לאפל נזק עצום.

 

זהו הישג בלתי מבוטל למוטורולה מוביליטי, שרק אמש (ב') רשמה הישג מכובד נוסף כאשר השופט דיוויד שאו, גם מה-ITC, פסק פסיקה דומה בנוגע לקונסולת המשחקים אקסבוקס 360 מבית מיקרוסופט - שם שאו מצא כי מיקרוסופט מפרה ארבעה פטנטים. גם במקרה של תביעה זו, הוועדה צפויה להגיע לפסיקה סופית ורשמית באוגוסט הקרוב. בקביעה שלישית ונפרדת, בית המשפט המחוזי בדרום קליפורניה ביטל את הערעור של אפל וקבע את תאריך פתיחת המשפט של מוטורולה מוביליטי נגד אפל ליולי הקרוב. מוטורולה תובעת את אפל על הפרת פטנטים בתחום תקשורת GRPS ו-UMTS.

 

הפסיקה נגד מיקרוסופט הפתיעה רבים מכיוון שהפטנטים עוסקים בטכנולוגיית קידוד הוידיאו H.264 שנחשבת למקובלת וסטנדרטית בתעשיה, וגם קודמה על ידי אפל כפלטפורמה פתוחה. הטכנולוגיה הזו עומדת מאחורי חלק משמעותי מאתרי הוידיאו הנפוצים ברשת, אולם הטענה של מיקרוסופט כי התביעה של מוטורולה מוביליטי עלולה "להרוג" את אתרי הוידיאו לא שכנעה את הוועדה.

 

מוטורולה מוביליטי הגישה מספר תביעות פטנטים כנגד מיקרוסופט ואפל בבתי המשפט המחוזיים באילינוי, ויסקונסין ופלורידה. בתביעות אלו , מוטורולה טענה כי מיקרוסופט הפרה חמישה פטנטים ואילו אפל הפרה ארבעה פטנטים. הפסיקות התקדימיות הורידו את מספר הפטנטים לארבעה במקרה של מיקרוסוםט ופטנט בודד במקרה של אפל. 

 

מלחמת גוג ומגוג

 

מלחמות הפטנטים צוברות תאוצה בשנים האחרונות, זאת מכיוון שהן נהפכו לאמצעי פופולארי ליצירת הכנסות. בלב מלחמות הענק נמצא הקרב המתוקשר היטב בין גוגל, אפל ומיקרוסופט, הסובב סביב מערכת ההפעלה אנדרואיד ויצרניות הטלפונים עצמן - בהתחשב שאפל ומיקרוסופט נמנעות מהתקפות ישירות על גוגל.

 

הפסיקות התקדימיות מעניקות לגוגל, שנמצאת כעת בתהליכי השלמת רכישת מוטורולה מוביליטי, יתרון משמעותי בקרב שלה נגד אפל ומיקרוסופט. גוגל בחרה לרכוש את מוטורולה תמורת 12.5 מיליארד דולר בעיקר עבור מאגר הפטנטים שלה, שכולל 17 אלף פטנטים בסך הכל. ענקית התוכנה מרדמונד, שהצליחה מצידה לרשום בשנה האחרונה הישגים נאים נגד כמה וכמה מיצרניות הטלפונים החכמים המשתמשות במערכת ההפעלה אנדרואיד, אף הגישה תביעה דומה כנגד מוטורולה מוביליטי. בזכות הפסיקה התקדימית, שתי החברות עשויות להגיע לגישור במטרה להימנע מאיסור שיווקה של ה-Xbox.  

 

"מיקרוסופט ממשיכה להפר את מאגר הפטנטים של מוטורולה מוביליטי, ואנחנו דבקים בעמדה שלנו", מסרה דוברת החברה בקי לאונרד.

 

ממיקרוסופט נמסר כי היא בטוחה שתזוכה לבסוף על ידי ששת חברי הוועדה: "המלצות השופט שפורסמו היום, הם רק הצעד הראשון בתהליך שיוביל להחלטה הסופית של הוועדה. אנחנו נותרים סמוכים ובטוחים שהוועדה תפסוק בסופו של דבר לטובתה של מיקרוסופט, ומוטורולה תיאלץ לעמוד בהבטחתה להפוך את הפטנטים התקניים שלה לנגישים לשימוש בתנאים סבירים והגיוניים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x