$
חדשות טכנולוגיה

רובוט תחת אש: הדור הבא של החילוץ

סוכנות הפיתוח של משרד ההגנה האמריקאי, DARPA, יוזמת תחרות לפיתוח של רובוט דמוי אדם שיסיע כלי רכב ויסייע באזורי אסון. בעבר כבר חילקה הסוכנות פרס של 2 מיליון דולר בתחרות לייצור רכב ללא נהג ופיתחה רובוטים לשדה הקרב

הראל עילם 15:5709.04.12

סוכנות הפיתוח של משרד ההגנה האמריקאי, DARPA, ידועה בהמצאות המשונות ופורצות הדרך שהיא עומדת מאחוריהן. מלבד כמה פיתוחים שנראה כאילו נלקחו מעולם המדע הבדיוני, כמו חרקים המופעלים בשלט רחוק או צוללות מעופפות, אחראית הסוכנות, בין השאר, גם להמצאת רשת האינטרנט וה־GPS.

 

השנה הציבה DARPA לעצמה ולמפתחים אתגר גדול במיוחד הכולל בניית רובוט אנושי בעל שתי רגליים, שמסוגל לבצע את כל המטרות הפשוטות של פועל אנושי. אם החברות יעמדו במשימה, העתיד שבו רובוטים יכולים להחליף את בני האדם במשרות מסוכנות קרוב יותר מאי פעם.

 

לפי דברים שאומר ד"ר גיל פארט, מנהל מחלקת הרובוטיקה בסוכנות, שצוטטו בבלוג הרובוטיקה Hizook, הרובוט יצטרך לעמוד במסלול מכשולים שיחקה את כל התנאים הקשים באזור שעבר אסון תעשייתי או אקלימי. יהיה עליו לדעת כיצד לתפעל ולרכוב על כלי רכב, לפתוח דלת נעולה עם מפתח, לנוע במהירות במורד מסדרון עמוס בפסולת ומכשולים, לטפס על סולם, לסגור צינור גז פתוח ולתקן משאבה פגומה. "האתגר הוא ליצור רובוט דמוי אדם שיכול לתפקד בסביבה שנבנתה עבור בני אדם, ושישתמש בכלים שנוצרו עבור בני אדם", אמר פארט.

 

על פי התכנון, רובוט כזה יוכל לסייע לחלץ פצועים מאזור שנפגע מרעידת אדמה, לפעול גם אחרי דליפת כור גרעיני או אפילו להחליף את מכבי האש בסביבות מסוכנות במיוחד. DARPA תממן לא פחות משש קבוצות שונות שיבנו רובוטים ו־12 קבוצות שיפתחו את התוכנה ומערכת ההפעלה הנדרשת, וכן תאפשר לקבוצות קטנות ועצמאיות להיכנס לתחרות, ובתיאוריה גם לזכות בתקציב ממשלתי עתידי. הפרטים הרשמיים על דרישות התחרות והמתחרים יתפרסמו בשבועות הקרובים, וכן הסכום שיינתן לקבוצה הזוכה.

 

זהו האתגר הרביעי שמציבה DARPA, לאחר ששלוש התחרויות הקודמות שלה התמקדו בפיתוח כלי רכב שנוהגים בעצמם. במסגרת התחרות האחרונה בסדרה, שהתקיימה ב־2007, זכתה קבוצת טרטן ב־2 מיליון דולר לאחר שהמכונית האוטומטית שלה עברה בשלום כביש באורך 96 ק"מ, תוך שהיא מצייתת לתמרורי תנועה ונזהרת מנהגים אחרים.

 

בחודשים האחרונים רשמה הסוכנות שני הישגים מרשימים, כאשר רובוטים תחת פיתוחה או מימונה שברו שיאים: רובוט בעל ארבע רגליים בשם Cheetah Bot הצליח לשבור שיא עבור רובוט מבוסס רגליים והגיע למהירות ריצה של 29 קמ"ש, בעוד שרובוט המעוצב בדומה לפרעוש חול קפץ לגובה עצום של 9 מטרים. רובוט שלישי הוכיח שהוא מסוגל לכל מנעד הרגישויות של היד האנושית, כולל הרמת חפצים ופתיחת דלתות.

 

 

פראט, שעומד מאחורי כל הפרויקטים האלו, אחראי לפיתוח נוסף של רובוט המזכיר נמלה עצומה בגודל 5 מטרים. למרות גודלו, הרובוט מורכב מבלונים קשוחים, שוקל רק 35 ק"ג ונישא בקלות לכל מקום. הרובוט יכול לשאת מאות ק"ג ומצוין לפינוי פצועים או לנשיאת ציוד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x