$
אינטרנט

חוזרים להמר: נסללה הדרך להסרת חסימת הגלישה באתרים הבינ"ל

השופטת מיכל רובינשטיין קובעת כי הצווים שהוציאה המשטרה לספקיות האינטרנט לחסום את הגלישה באתרים Victor Chandler ו-Stan James, הוצאו בחוסר סמכות ודינם להתבטל

עומר כביר 20:2602.04.12

אתרי ההימורים חוזרים: בית המשפט קיבל היום (ב') את העתירה שהוגשה נגד משטרת ישראל וספקיות אינטרנט מקומיות ישראליות, וקבע כי הצווים שהוציאה המשטרה לספקיות, ואשר הורו להן לחסום את הגישה לאתרי הימורים, הוצאו בחוסר סמכות ודינם להתבטל. בכך נסללת הדרך להסרת חסימת הגלישה לאתרים

המדוברים. 

 

באוגוסט 2010, בעקבות צו שהוציאה משטרת ישראל, החלו ספקיות האינטרנט הישראליות לחסום את הגישה לאתרי ההימורים הבינלאומיים הפופולריים של של Victor Chandler ו-Stan James. ההחלטה עוררה תרעומת רבה בקרב גולשים ומשפטנים, ואולם הספקיות צייתו לה כולן ללא עוררין, ואף אחת מהן, למרות הבטחות ראשוניות מצד 012, לא נקטה בהליכים משפטיים על מנת לערער על תוקף הצווים.

 

 

באוקטובר 2010 לקח איגוד האינטרנט הישראלי את המושכות לידיים, ועתר לבית הדין לעניינים מנהליים בטענה שהצו פוגע בזכויות יסוד כמו חופש הביטוי וחופש המידע. הערב פרסמה השופטת מיכל רובינשטיין את החלטתה, שבה היא מקבלת את העתירה במלואה ומבטלת את הצווים השנויים במחלוקת. 

 

"פגיעה בחופש הביטוי"

 

בפסק דין מפורט ומנומק, שייתכן ויהפוך לאבן דרך בפסיקה בנושא, קיבלה סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בת"א מיכל רובינשטיין רבות מטענות העותרים. בין השאר קובעת רובינשטיין כי חסימת הגלישה לאתרים, למרות עיסוקיהם המפוקפקים, הינה פגיעה בחופש הביטוי. "התוכן המופיע באתרי הימורים בלתי חוקיים... הם ככלל בעלי ערך חברתי נמוך. מדובר בביטויים מסחריים גרידא, המעודדים ביצוע של פעילות המרוסנת בדין הפלילי. ייתכן שהגבלת גישה לביטויים אלו תהיה מוצדקת ולתכלית ראויה. אך הנזק שבביטוי אינו מוציא אותו, ככלל, מגדרה של ההגנה". 

 

בנוסף, דחתה השופטת את הנימוק שבו הצדיקה המשטרה את הוצאת הצווים. לטענת המשטרה סעיף 229 בחוק העונשין, שלפיו רשאי מפקד מחוז להורות על סגירת "מקום של משחקים אסורים" מקנה לה שמחות להוציא צו לחסימת גישה לאתרי הימורים. רובינשטיין מנתחת את לעומקה את טענת המשטרה, מהבטים לשוניים ותכליתיים, ומוצאת שהיא אינה עולה בקנה אחד עם הסמכויות שמוקנות לה לפי החוק.  

 

"אשר על כן", היא קובעת, "דין העתירה להתקבל. הצווים נשוא העתירה, שהורו לספקיות הגישה לחסום את אתרי הימורים המפורטים בהם, הוצאו בחוסר סמכות ודינם להתבטל". בנוסף חויבה המשטרה לשלם לעותרים הוצאות בסך 20 אלף שקל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x