שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אינטרנט

בדרך לפתיחת הממשל? ממשלת ישראל מקדמת חקיקה בנושא ממשל פתוח

השר מיכאל איתן קורא לצירוף ישראל ליוזמה בינלאומית לקידום ממשל פתוח, וכן להפוך את כל המידע לממשלתי לנגיש בפני האזרחים

עומר כביר 17:3801.04.12
ממשלת ישראל אישרה היום החלטה לקידום עקרונות ממשל פתוח. במסגרת ההחלטה הרחבה, אותה יזם השר מיכאל איתן, תצטרף ישראל ליוזמה בינלאומית בנושא אותה מוביל נשיא ארה"ב ברק אובמה.

 

בנוסף, ההחלטה קובעת באופן רשמי - לראשונה בישראל - כי כל המידע הרב שמוחזק בידי הממשלה שייך
לציבור. חוק דומה עבר בארצות הברית ומחייבת את הממשל להפוך את כל המידע לזמין ונגיש. בכתב ההחלטה שהוגש לממשלה צוין כי "ממשלת ישראל מצהירה כי המידע המוחזק בידי הממשלה הנו משאב ציבורי, ולפיכך תפעל לספק לציבור גישה מרבית אליו". 

 

בנוסף נקבע כי על הממשלה לפעול לגיבוש מדיניות לשיתוף הציבור בהליכי תכנון וביצוע מרכזיים. איתן גם היה בין המקדמים של הפלטפורמה המקוונת שיתוף.GOV, שנועדה לסייע לנבחרי הציבור ולאזרחים לתקשר ביניהם. זאת, לפי ההחלטה, "חלק מתפיסה השואפת למימוש זכותו של הציבור לבקר את ביצועי הממשל, ולבחון את תפקודם של נבחרי הציבור ומשרדי הממשלה, על-פי אמות מידה ברורות".

 

"מידע פתוח הוא תרומה לעוצמה הכלכלית, לרווחת האזרחים ולדמוקרטיה", אמר איתן בהודעה לעיתונות. "הצהרות הממשלה בהחלטה זו נותנות קריאת כיוון לפקידי הממשלה, אשר באים במגע עם האזרח, כי החובה שלהם הינה לאפשר לכמה שיותר מידע ציבורי לצאת החוצה, ולהפוך לחלק מהנכסים שהציבור יכול לעשות בהם שימוש לרווחתו, כלכלתו והעצמתו האזרחית".

 

ההחלטה התקבלה בברכה על ידי ארגונים העוסקים בקידום סוגיות ממשל פתוח, דוגמת המשמר החברתי, התנועה לחופש המידע והסדנה לידע ציבורי. ואולם, בהודעה שמסרו הבהירו אלו כי את ההחלטה יש למדוד במעשים, ולא בהצהרות. "צעד ראשון ומתחייב הוא פתיחת הפרוטוקולים של ועדת השרים לענייני חקיקה", נמסר. "הוועדה מחליטה על עמדת הקואליציה בנושא החוקים שמציעים חברי הכנסת. ישיבות הוועדה סגורות לציבור, ולא ניתן לקבל את אופן ההצבעה בה וגם לא הסברים לתמיכה או התנגדות. אנחנו רואים בחוסר השקיפות בנושא פגיעה בממשל תקין".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x