שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

עלו על פטנט? מוטורולה רוצה אחוזים גם מהכנסות מיקרוסופט

דורשת 2.25% ממכירות ווינדוס 7 והקונסולה אקסבוקס 360, אחרי שהציגה דרישה דומה בפני אפל; גוגל צפויה להודיע שתעשה "שימוש הוגן" בפטנטי מוטורולה

יוסי גורביץ 15:1608.02.12

מוטורולה מוביליטי ממשיכה במתקפת הפטנטים: החברה תובעת בגרמניה את מיקרוסופט, בשל הפרה של שני פטנטים השייכים לה. החברה דורשת תשלום בשיעור של 2.25% ממכירות מערכת ההפעלה ווינדוס 7 וקונסולת המשחקים Xbox 360, שלטענתה מפירות את הפטנטים. כך מדווח הבלוג Foss Patents העוסק בהרחבה במלחמות הפטנטים של עמק הסיליקון.

 

לאחרונה דרשה מוטורולה מאפל לקבל תמלוגים מכלל הכנסותיה בשיעור זהה - 2.25%. לטענת מוטורולה, אפל עושה שימוש בפטנטים השייכים לה שקשורים ברשת אלחוטית. בסוף השבוע הצליחה מוטורולה לקבל צו האוסר על אפל למכור בגרמניה את האייפון 4 וחלק מדגמי האייפד, אך זמן קצר לאחר מכן הפך בית משפט בערכאה עליונה את ההחלטה, והצו בוטל. צו שקיבלה מוטורולה נגד שירות iCloud של אפל נותר בעינו.

 

בדומה לאפל, מיקרוסופט היא אחת ממובילות המאבק נגד אנדרואיד, בטענה שמערכת ההפעלה מבית גוגל מפירה פטנטים. מיקרוסופט אף שכנעה את רוב היצרניות לשלם לה תמלוגים על כל מכשיר אנדרואיד שהן מוכרות, אך לא הגיעה להסדר עם מוטורולה - והשתיים מתכתשות בבתי המשפט. באוגוסט האחרון אף ניסתה מיקרוסופט למנוע ממוטורולה לייבא סמארטפונים לארצות הברית.

 

גוגל רוצים להרגיע את הרגולטור
מנכ"ל גוגל, לארי פייג'. מנסה להרגיע מנכ"ל גוגל, לארי פייג'. מנסה להרגיע צילום: בלומברג

 

על רקע מאבקים אלה, מתכוונת גוגל לשלוח בקרוב מכתב לארגוני תקנים ברחבי העולם, כדי להודיע להם שהיא מתכוונת לעשות שימוש "הוגן וסביר" בפטנטים של מוטורולה מוביליטי - כך דיווחה הבוקר (ד') סוכנות הידיעות בלומברג על סמך מקורות המקורבים לנושא. גוגל מתכוונת לרכוש את מוטורולה תמורת 12.5 מיליארד דולר, אך הרגולטורים באיחוד האירופי מעלים חששות בנוגע לעסקה.

 

החשש המרכזי, שעליו מנסה לענות המכתב, הוא שרכישת הפטנטים של מוטורולה ע"י גוגל תביא לשימוש תוקפני בהם כנגד חברות אחרות. האיחוד האירופי פתח לאחרונה בחקירה נגד סמסונג בשל שימוש בפטנטי ה-FRAND שלה ככלי נגד אפל. פטנטים אלה מגנים לרוב על תקנים ולא על המצאות חדשות, ואמורים להיות זמינים לחברות אחרות תמורת תשלום.

 

אם גוגל תצליח לשכנע את גופי הפיקוח שאין לה כוונה לעשות שימוש לרעה בפטנטי FRAND, הדבר יקל עליה לקבל אישור לרכישת מוטורולה. גוגל הצהירה בעבר בפומבי שהיא תשתמש בפטנטים באופן "הוגן ובלתי מפלה", אך המכתב, שייחתם בידי יועץ משפטי בכיר מטעם החברה, יהיה מסמך מחייב ראשון מצידה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x