חדשות טכנולוגיה

מוטורולה דורשת מאפל אחוזים מההכנסות

לפי הדיווחים, במסגרת דיונים בין החברות דרשה מוטורולה 2.25% מהכנסות יצרנית האייפון תמורת שימוש בפטנטים. אפל השיבה: "הדרישה מוגזמת"

יוסי גורביץ 12:3606.02.12

אפל הציגה דו"חות כספיים מצוינים בינואר, אך ייתכן שבעתיד תיאלץ להפריש שיעור קבוע מהכנסותיה למוטורולה מוביליטי: במסגרת מלחמת הפטנטים בין יצרנית האייפון ליצרניות האנדרואיד, דרשה לאחרונה מוטורולה לקבל 2.25% מהכנסות אפל כדי להתיר לה שימוש בפטנטים הקשורים לרשת אלחוטית. 

 

על

הדרישה דיווח הבלוג FOSS Patents, שעוסק בהרחבה בנושא. לפי הפרסום, אפל טענה בתגובה היא הדרישה של מוטורולה מרחיקת לכת מדי. בסוף השבוע הצליחה מוטורולה לקבל צו האוסר על אפל למכור בגרמניה את האייפון 4 וחלק מדגמי האייפד, משום שהם מפירים פטנטים שלה. זמן קצר לאחר מכן הפך בית משפט בערכאה עליונה את ההחלטה, והצו בוטל. צו שקיבלה מוטורולה נגד שירות iCloud של אפל נותר בעינו.

 

הפטנטים שמוטורולה מחזיקה בהם מכונים פטנטי FRAND, ראשי תיבות של Fair, Reasonable and Non-Discriminatory. מדובר בפטנטים שעוסקים בעיקרים בתקנים ולא בהמצאות חדשות של ממש, והמקובל הוא שגם אם חברה הצליחה לקבל פטנט על תקן - מצופה ממנה להניח לחברות אחרות להשתמש בו, גם אם תמורת תשלום. לאחרונה פתח האיחוד האירופי בחקירה כנגד סמסונג, שניסתה על פי החשד למנוע מאפל למכור את מוצריה בהתבסס על פטנטי ה-FRAND שלה.

 

הדרישה הנוכחית של מוטורולה מאפל, על פניו, עומדת בתנאי השימוש ב-FRAND. עם זאת, אפל דורשת כעת לחשוף את ההסכמים בין מוטורולה ובין יצרנית השבבים Qualcomm, ומעלה טענה כפולה: שהמחיר שדורשת מוטורולה מיצרנית האייפון גבוה מזה שהיא דורשת מקוואלקום, ושמאחר שקוואלקום היא ספקית של אפל - בפועל היא כבר שילמה בעבור הפטנטים.

 

בעבר הגיעה אפל להסדר עם נוקיה, על מנת לסיים מאבק שבמסגרתו טענה ענקית הסלולר הפינית שהאייפון מפר פטנטים השייכים שלה. הסכומים המדויקים שמעבירה אפל לנוקיה נחשבים חשאיים, אך לפי ההערכות מדובר בעשרות מיליוני דולרים ברבעון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x