שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הייטק והון סיכון

בלעדי ל"כלכליסט": חברת תנורי הפלא של שלמה בן־חיים מגייסת 20 מיליון דולר

קרן ההון סיכון NEA, שנחשבת לאחת המובילות בעמק הסיליקון והשקיעה בעבר בענקית הקופונים גרופון ובמיזמי ביוטק רבים, הצטרפה למשקיעות ב־RF Dynamics של היזם בן־חיים. החברה מכפר סבא מפתחת תנור בישול המבוסס על גלי רדיו

אסף גלעד 07:1006.02.12

חברת RF Dynamics מכפר סבא בשליטת היזם הסדרתי שלמה בן־חיים, שמצויה בימים אלה במרכזו של מאבק משפטי על בעלות, ממשיכה להאריך את רשימת המשקיעים שמאחוריה. ל"כלכליסט" נודע כי קרן ההון סיכון האמריקאית NEA השקיעה לאחרונה 20 מיליון דולר בחטיבת המזון של החברה הישראלית, שמפתחת

את מה שזכה לכינוי "תנור הפלא" - תנור שמסוגל לחמם מזון בעשירית מהזמן שלוקח למיקרוגל לחמם אותו.

 

NEA, שנחשבת לאחת מקרנות ההשקעה הבולטות בעמק הסיליקון, גייסה עד כה 11 מיליארד דולר להשקעות בחברות טכנולוגיות. הקרן השקיעה בין השאר בענקית הקופונים גרופון, בחברת תוכנות הענן הגדולה בעולם SalesForce, ובחברת הביוטק שהוקמה על ידי אן ווצ'יסקי, אשתו של מייסד גוגל סרגיי ברין. הקרן משקיעה במיזמי ביוטק רבים, אך גם בתחומי התוכנה והאינטרנט ובמיזמים תעשייתיים.

 

התנור של RF Dynamics (ששינתה לאחרונה את שמה ל־Goji) מבוסס על גלי רדיו, שמתמקדים בפריט מזון מסוים ולומדים את תכונותיו. באחד הניסויים שנערכו בחברה הוכנס לתנור שיפוד בשר, ולאחר דקות ספורות הוא הוצא ממנו מבושל לגמרי, כשמקל השיפוד נותר קר. התנור מסוגל גם לאפות חלה בתוך דקות ספורות ואף לבשל בתוך דקות תבנית ביצים שלמה, בקליפתן וללא מים.

 

NEA מצטרפת לתאגיד ציוד המטבח האמריקאי ITW שהשקיע ב־RF Dynamics סכום של 50 מיליון דולר ב־2010 תמורת מניות בחברה, וצפוי להזרים עוד 450 מיליון דולר למימון מחקר ופיתוח משותפים במהלך שבע שנים. בכירים בחברה העריכו בעבר כי העסקה העניקה ל־RF שווי של 311 מיליון דולר.

 

אולם בזמן שהמשקיעים מזרימים את הונם אל יצרנית תנור הפלא, ממשיכים מנהליה להתנצח בבתי המשפט. בחודש שעבר הגיש בן־חיים, שהנו בעל מניות מרכזי בחברה, כתב הגנה לבית המשפט המחוזי בתשובה לטענותיהם של בכירים לשעבר בחברה, ערן בן־שמואל ואלכס בילצ'ינסקי. השניים ביקשו מבית המשפט להכיר בכך שבן־חיים גזל מהם מניות בחברה, ולהוציא צווים זמניים שימנעו מבן־חיים לעשות שימוש במוצרי RF Dynamics או להוציאם מרשות החברה. הבקשה לצווים הזמניים נדחתה על ידי בית המשפט. בן־חיים טוען מצדו כי בן־שמואל ובילצ'ינסקי מתארים את תפקידם בחברה באופן כוזב, וכי הקניין הרוחני שייך לחברה ולא להם.

 

לאחרונה הוגשה נגד בן־חיים תביעה נוספת המוערכת ב־60 מיליון דולר על ידי לואיס פל, שותפו לשעבר. פל טען כי בן־חיים סירב להשיב לו מניות של חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון שהחזיק אצלו בנאמנות.

 

בן־חיים הוא רופא קרדיולוג בהכשרתו, והטכנולוגיה של תנור הפלא מתבססת על פטנט שפותח בקבוצת החברות שלו ולקוח מהתחום של הפשרת רקמות שהוקפאו או איברים להשתלה. בשנים האחרונות הוא הוביל כמה אקזיטים בתחום הציוד הרפואי, ביניהם מכירת דיסק או־טק, שפיתחה חומר תומך בעמוד השדרה לאחר פריצת דיסק, ליצרנית המכשור הרפואי קייפון.

 

מחברת RF Dynamics לא נתקבלה תגובה.

 

לכתבה באנגלית לחץ כאן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x