$
אינטרנט

הדת החדשה בשבדיה: שיתוף קבצים

לחסידי השיתוף ברשת נמאס מהחוקים נגד פיראטיות, והם החליטו לדרוש מהרשויות השבדיות הכרה ב"קופּימיזם" כדת רשמית. למרבה ההפתעה, הם הצליחו

שי רינגל 14:4405.01.12

אחרי שנים של מאבק בממסד הצליחה קבוצה צעירה ועקשנית לגרום לשלטונות בשבדיה להכיר בדתם החדשה, שאותה הם מכנים הדת הגדולה הראשונה של המאה ה-21: הקופימיזם, הדת למשתפי הקבצים.

 

"חסידי" הקופימיזם (Kopimism, בשבדית) מנסים לקבל הכרה רשמית משנת 2010, על מנת למסד את אורח חייהם כמשתפי קבצים. בתקופה שבה מתנהל מאבק עיקש בפיראטיות, הכולל לעתים גם אמצעים קיצוניים כגון חוק SOPA, הם הצליחו להפוך לדת שממשלת שבדיה מכירה בה. שתי בקשות קודמות בנושא נפסלו על הסף, אך בבקשה השלישית הוצגו טקסי דת מלאים של הקופימיסטים - דבר שהוביל לאישור.

 

הכל התחיל כשאיזק גרסון, סטודנט לפילוסופיה ומשתף קבצים מוצהר, החליט שנמאס לו מהמוניטין שיצא לו ולחבריו כפיראטים העוברים על החוק. הקופימיסטים מאמינים בשיתוף כדרך חיים, והסמלים הקדושים שלהם הם Ctrl C ו-Ctrl V. כן, "העתק-הדבק".

 

הסמלים הקדושים: העתק-הדבק הסמלים הקדושים: העתק-הדבק צילום מסך: kopimistsamfundet.se

 

הדת החדשה אינה הופכת, כמובן, העתקת תוכן המוגן בזכויות יוצרים לחוקית בשבדיה, אך אנשיה מקווים שההכרזה האחרונה תסלול את הדרך לכך שהמדינה תכיר בשיתוף הקבצים, גם אלה הלא חוקיים, כאקט שהוא חלק מאמונה של ציבור מסוים. האם מורידי השירים והסרטים מצאו דרך יעילה להילחם במחוקק, המגן בחירוף נפש על חוקי זכויות היוצרים הנתפסים בעיניהם כמאובנים? "יש עדיין סטיגמה ששיתוף קבצים הוא עניין לא חוקי" אומר גרסון. "אנשים עדיין מפחדים ללכת לכלא על העתקה או עשיית רמיקס".

 

בחצי השנה האחרונה שולש מספר הקופומיסטים המוצהרים בשבדיה מאלף ל-3,000, והחדשות על הפיכתה הצפויה לדת רשמית צפויות לגרום לנסיקה נוספת במספר המאמינים הרשומים. "אנחנו, הקופומיסטים האדוקים, לא רק תלויים אחד בשני במאבק, אלא גם בכל מי שמעתיק מידע או אפילו מחזיק בחיבור לרשת. המשיכו להעתיק", מסכם גרסון.

 

אם גם אתם מרגישים שראיתם את האור, אתם יכולים להצטרף לדת משתפי הקבצים החדשה כאן. עם זאת, ייתכן שתיאלצו לחכות בסבלנות: נכון לשעת כתיבת שורות אלה האתר אינו פעיל, ככל הנראה עקב ההתעניינות הרבה שעוררה הקבוצה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x