חדר מחשבים

דרושים: מדענים מסוג חדש

בעידן ה-Big Data, ארגונים מחפשים בנרות עובדים שיהיו מסוגלים לנתח מידע עצום ולהפיק ממנו תובנות עסקיות. הכישורים הדרושים: יכולת להיות תמיד צעד אחד לפני כולם

יוחאי גל 14:3627.12.11

דמיינו לעצמכם עולם ארגוני בעל יכולת לנתח כמויות עצומות של מידע מובנה ובלתי-מובנה, שזורם אליו ממספר מקורות. דמיינו את היכולת ליישם את מסקנות הניתוח באופן אינטליגנטי, וכך להשיג מטרות ולהתמודד עם אתגרים. ברוכים הבאים לעולם ה-Big Data.

 

נראה שארגונים גדולים בעולם
מקדישים תשומת לב רבה יותר, כמו גם סכומי כסף גדולים יותר, לטיפול ב-Big Data. בהתאם, במהלך השנה האחרונה, עדה תעשיית ה-IT לצמיחת ביקוש אדירה מארגונים גדולים המחפשים זן חדש של עובדים שיהיו מסוגלים להפוך כמויות עצומות של מידע לתובנות עסקיות אסטרטגיות, הקבורות כיום בדאטה העצום שמצטבר. תובנות אלה קריטיות עבור עסקים לשיפור התחרותיות, כמו גם ליכולת לחדש ולהמציא. לתפקיד "מדען דאטה" (data scientist) מחפשות כיום החברות עובד בעל טווח כישורים יוצאי דופן.

 

ממחקר שנערך לאחרונה על ידי IDC , עולה כי ב-2011 ייווצר וישוכפל מידע בעולם בנפח עצום של 1.8 זטה בייט. הארגונים הגדולים יהיו אחראים על אחסון וניהול של כ-80% מנתונים אלה. בנוסף לכמות המידע שארגונים מאחסנים, נעשה תהליך מיונו מורכב. ככל שאנשים מבלים יותר זמן באינטרנט, ואפליקציות לפלאפונים נהיות מתוחכמות יותר, נוצרת כמות הולכת וגדלה של נתונים הניתנים למיון. גלום פה פוטנציאל עצום לשינוי חוקי המשחק בעולם העסקי.

 

עם זאת, רוב הארגונים עדיין אינם מוכנים להתמודד עם אתגרים מסוג זה. מחקר גרטנר מצא שצמיחת המידע מהווה את האתגר הגדול והקשה ביותר עבור סמנכ"לי תפעול בהקשר של תשתיות חומרה במרכזי דאטה. הסקר מצא ש-47% מסמנכ"לי התפעול ציינו את גידול המידע כאחד משלושת האתגרים הגדולים ביותר.

 

"חידת הדאטה" מצביעה על אתגר ועל הזדמנות עצומה בו זמנית, אולם כדי לנצל את ההזדמנות, נדרשת גישה חדשה, הן בניהול הנתונים והן בהגברת היכולת הקולקטיבית לנצל את ה-IP של חברות, הקיים בהישג יד. גישה זו חייבת לכלול בתוכה גם את הטכנולוגיה וגם את העובדים בה.

 

עובד בעל מיומנות ויצירתיות

 

מה נדרש על מנת להיות מדען דאטה? תחומי האחריות של מדעני הדאטה כוללים, בדרך כלל, המצאת אלגוריתמים הקשורים למיון נתונים, קביעת רמת החשיבות של ניתוח מידע, וניתוח תמידי של נתונים בכדי להחליט כיצד לספק חוויה טובה יותר. כדי להתמודד עם המורכבות של מיון נתונים, יצטרכו מדעני דאטה להיות תמיד צעד אחד קדימה בכל ההיבטים הקשורים למדעי המחשב.

 

בנוסף, הם נדרשים למודעות משפטית, במיוחד אם יחליטו לנתח מידע פרטי או מאובטח ממקורות חיצוניים. מדעני דאטה חייבים להיות בעלי מיומנות סטטיסטית כדי לזהות דפוסים במידע, ולהחזיק בידע בתחומים מתמטיים שונים כגון הסתברות ושיטות נומריות מתקדמות. מעבר לכישורים טכניים ומדעיים, תפקיד זה דורש יצירתיות רבה, כדי לייצר תובנות אינטליגנטיות מהמידע ולקשר בין חלקיו השונים.

 

חשוב לציין שלחברות קשה כיום למצוא אנשים עם רשימת כישורים המתאימה לתפקיד זה, שדורש ממועמדים שליטה בידע הקשור למגוון תחומי מדעי המחשב, טכניקות של ניתוח מידע וסטטיסטיקה. בדומה לגידול בביקוש ליועצי מדיה חברתית, שצץ עם כניסת עידן הרשתות החברתיות, יש כעת ביקוש חזק למדעני דאטה המסוגלים לנהל את "צונאמי המידע". יחד עם זאת, עדיין קיימת אי-בהירות לגבי המשימות הספציפיות שנכללות תחת האחריות של מדעני דאטה, כמו גם הכישורים הייחודיים הנדרשים למילוי תפקיד זה.

 

הכותב הוא מנהל טכנולוגיות ראשי של EMC באזור EMEA South

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x