$
אינטרנט

המחאה נגד "חוק הפיראטיות" מתחילה להשפיע

תמיכת שירות רישום הדומיינים GoDaddy בחוק עוררה סערה והובילה לנטישה מצד אתרים רבים - והחברה נאלצה לחזור בה. בקמפיין לקחה חלק גם ויקיפדיה

יוסי גורביץ 10:2225.12.11
ניצחון למתנגדי חוק הפיראטיות השנוי במחלוקת בארה"ב: קמפיין נמרץ שנערך בסוף השבוע נגד חברת רישום הדומיינים GoDaddy בשל תמיכתה בחוק הביא את החברה לחזור בה מעמדתה. 21,054 דומיינים הועברו תוך יממה לספקית אחרת, ואף על פי שלא ידוע כמה מהם עשו זאת על רקע עמדת החברה - הוביל
הדבר לשינוי הגישה. בין האתרים שהודיעו כי יעברו בשל התמיכה בחוק ניתן למצוא גם את ויקיפדיה.

 

הצעת החוק SOPA (ראשי תיבות של Stop Online Piracy Act) אמורה להעניק לבעלי זכויות יוצרים סמכויות יוצאות דופן כלפי אתרים החשודים בפגיעה בזכויותיהם. הם יכולים לדרוש מסוכנויות הממשלה להחרים את הדומיינים של האתר החשוד, ולהורות לספקיות הרשת למנוע גישה מהלקוחות לאותם אתרים - ללא כל התראה.

 

אם בעל אתר סבור שהאתר שלו נחסם או הדומיין שלו נלקח שלא בצדק, הוא יכול להתחיל תהליך ערעור - אך רק לאחר שכבר נגרם לו נזק. שורה של חברות גדולות, ביניהן גוגל, יצאו בתקיפות נגד החוק וטענו כי ההתערבות שהוא מאפשר ברישום ה-DNS תביא ל"שבירת האינטרנט".

 

ב-GoDaddy לקחו ברצינות את החלטת האתרים להפסיק להשתמש בשירותיה – אף על פי שקיבלה 20,034 דומיינים אחרים במקביל. לפי הדיווחים, נציגי שירות של החברה יזמו שיחות טלפון עם בעלי דומיינים שבהן ניסו לשכנע את הלקוחות להשאר ב-GoDaddy, תוך שהם מציינים שהחברה שינתה את עמדתה בנושא ושכעת היא מבינה שהחוק "רחב מדי".

 

בתוך כך דיווח הבלוג TechDirt כי שורה של פירמות עורכי דין בארה"ב מחו על כך ששמן צורף על ידי ועדת המשפט של הקונגרס לרשימת התומכים בחוק, ללא ידיעתן, וכי הן דורשות ששמן יוסר מן הרשימה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x