$
אינטרנט

ויקיפדיה שוקלת להחשיך את עצמה

באנציקלופדיה המקוונת זועמים על כוונת המחוקקים בארה"ב לאפשר "העלמת" אתרי אינטרנט החשודים בהפרת זכויות יוצרים, מבלי שהוכחה אשמתם. יו"ר גוגל: "החוק יביא לקרימינליזציה של הרשת"

יוסי גורביץ 11:3213.12.11
מחריפה ההתנגדות להצעת חוק זכויות היוצרים Stop Online Piracy Act, הנידונה בימים אלה בארה"ב מייסד ויקיפדיה, ג'ימי וויילס, הודיע כי האנציקלופדיה המקוונת שוקלת להחשיך את עמודיה ולהציג אותם ריקים במחאה נגד החוק. SOPA צפוי לעלות להצבעה ראשונית בקונגרס בהמשך השבוע.

 

החוק

יאפשר להורות לספקיות רשת ולמנועי חיפוש למנוע גישה לאתרים, אם מתקבלות תלונות על הפרת זכויות יוצרים במסגרתם. ההעלמה או הניתוק של האתרים יתבצעו, על פי SOPA, מבלי שתהיה לבעלי האתרים אפשרות להתגונן מול הטענות נגדם, והם יוכלו לערער על הפעולה רק לאחר מכן.

 

מתנגדי החוק, בהם פעילי זכויות גולשים וכמובן חברות הרשת, מזהירים כי הוא יוביל כמעט בוודאות לצנזורה מקוונת - משום שכל אחד יוכל להסיר אתר בטענה של הפרת זכויות יוצרים, ללא צורך לספק הוכחות או לחכות שבית המשפט יפסוק בנושא.

 

בוויקיפדיה מציינים כי בעבר ננקטה החשכה על ידי הזרוע האיטלקית של האנציקלופדיה, במחאה על חוק איטלקי שפגע בזכות הביטוי. הפעם נראה שהכוונה היא להאפיל את כל עמודי האנציקלופדיה בשפות השונות, כולל עברית. להערכת האתר, מאחר שלוויקיפדיה האנגלית יש מיליארדי כניסות מדי חודש, תהיה לכך השפעה ניכרת על המחוקקים בארה"ב. עורכים אחרים באתר הביעו התנגדות להחשכה מלאה, וקראו לשקול להציג את הטקסט על רקע שחור.

 

במקביל הזהיר יו"ר גוגל, אריק שמידט, את חברי הקונגרס כי אם יתקבל החוק, המשמעות תהיה קרימינליזציה של משתמשי הרשת. שמידט הזהיר עוד כי החוק, אם יעבור, יפגע משמעותית במבנה הרשת, משום שהוא יפגע במערך ה-DNS. יו"ר גוגל צפה כי SOPA עלול להוביל ל"שבירת הרשת", והשווה אותו לצנזורה המקוונת שמפעילה סין. לדבריו, אף שמטרות החוק ראויות, האמצעים שאותם הוא נוקט "איומים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x