$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי: איראן נגד השגרירות הווירטואלית של ארה"ב

השגרירות האמריקאית המקוונת לא מגיעה לרפובליקה האיסלאמית, וגם: הטוויטר של מדוודב מעצבן את המפגינים ברוסיה, ורשת חברתית חדשה מציעה למשתמשים לעשות ג'סטות זה לזה

יוסי גורביץ 13:3508.12.11

לא הבנתם את הרמז?

 

הרפובליקנית מישל בקמן (מוטו: פתאום שרה פיילין נראית כמו אופציה לגיטימית), שרואה בעצמה מועמדת לנשיאות, ירתה לעצמה ברגל לאחרונה כאשר קראה לנשיא אובמה להוציא את השגרירות האמריקאית מאיראן. אף אחד לא טרח לעדכן את בקמן שאין שגרירות אמריקאית באיראן מאז 1979, השנה שבה סטודנטים איראנים – ביניהם בלט סטודנט להנדסה, אחד מחמוד אחמדניג'אד – תקפו את השגרירות, השתלטו עליה, לקחו את הדיפלומטים והמרגלים כבני ערובה, ובדרך חיסלו את הנשיאות של ג'ימי קרטר.

 

אבל זה לא שהאמריקאים לא מנסים לשכנע את ההמונים האיראנים שארה"ב היא לא השטן הגדול, מה שקצת קשה בהתחשב בכך שהפיכה בתמיכה אמריקאית ב-1953 דפקה לחלוטין את התרבות הפוליטית המקומית. מחלקת המדינה הקימה לאחרונה "שגרירות וירטואלית": אתר שפונה אל האיראנים ומנסה להסביר את הצד האמריקאי של האירועים. האתר מבהיר באופן חד משמעי שהוא לא מציע שירותים קונסולוריים, כגון הענקת ויזות.

 

הממשלה האיראנית לא מצמצה, ומנעה מיד גישה לאתר. גולשים איראנים שניסו להגיע אליו מצאו את הדרך חסומה, ובמקומו מופיעה הכתובת "בהתאם לחוק פשעי הרשת, הגישה לאתר הזה אינה אפשרית."

 

סוכנות הידיעות הרשמית פארס דיווחה בהתרגשות ש"פעולה החלטית מצד הרשויות האיראניות נטרלה עוד מזימה ערמומית של האמריקאים". ממשל אובמה מחה על כך שהמשטר "מנסה לשלוט במה שהעם האיראני קורא ושומע", והבטיח להמשיך בנסיונות הדיאלוג.

 

מדוודב מתדלק את "האביב הרוסי"
מדוודב. שימוש לא נבון בטוויטר מדוודב. שימוש לא נבון בטוויטר צילום: בלומברג

 

רוסיה סוערת בימים האחרונים סביב החשד שולדימיר ולדימירוביץ' פוטין דאג לשחק מעט עם תוצאות הבחירות, כלומר לזייף אותן לטובתו. מזכירת המדינה האמריקאית קלינטון כבר קראה לחקור את הנושא, וגם משקיפים אירופיים הביעו ספקות בנוגע לטוהר הבחירות. שר החוץ ליברמן, מצדו, אמר בפגישה עם פוטין שהן היו הוגנות וראויות. המממ.

 

זיוף בחירות הוא לא דבר חדש במיוחד ברוסיה, אבל שורה של משקיפים הופתעו לראות הפעם מהומות מסיביות: הרוסים לא יצאו כך לרחובות מאז ניסיון ההפיכה של הקומוניסטים הנצים באוגוסט 1991, תרגיל מבריק שבעקבותיו קרסה ברית המועצות. פרשנים להוטי-קלישאות כבר הגדירו את המאורעות כ"אביב הרוסי". יצוין שהמדור לא לוקח אחריות על טמבלים שינסו להגיע למוסקבה במזג האוויר הנוכחי כשהם לבושים בקולקציית האביב שלהם.

 

אחד הגורמים שמתדלקים את ההפגנות הזועמות – יש כבר יותר מאלף עצורים, לפי ההערכות – הוא התבטאות גסה במיוחד של דימיטרי מדוודב, לכאורה הנשיא ובפועל הבובה החביבה על פוטין. למדוודב יש יותר מ-700 אלף עוקבים בטוויטר, דבר שהוא מתגאה בו, והחשבון שלו ריטווט לאחרונה ציוץ שאמר "היום התברר שמי שכותב את הביטוי 'מפלגה של נוכלים וגנבים' הוא כבשה מטומטמת..." ופה בא תיאור גרפי של מעשה מיני.

 

הציוץ, שבמקור נכתב על ידי חבר פרלמנט ממפלגת "רוסיה המאוחדת" של פוטין ומדוודב, התייחס לבלוגר אלקסיי נבאלני, ממנהיגי המחאה ברוסיה, שנכלא לאחרונה בשל ההתבטאות הזאת. מתנגדי המשטר מיהרו לקדם את הציוץ שקידם מדוודב, שמצידו מיהר למחוק אותו מחשבונו ולטעון שאחד מעוזריו הוא זה שקידם אותו. הציוץ משמש כעת את האופוזיציה כתחמושת נגד מדוודב, רוסיה המאוחדת, וכל הריקבון שמיוצג על ידי פוטין וחבר מרעיו.

 

פור פאב.ור

 

רשת חברתית חדשה, favo.rs, צצה שלשום. כפי ששם האתר מעיד, הוא מיועד לגרום לאנשים לעשות טובות אחד לשני. ואם הם מצליחים בכך, אז המוניטין שלהם עולה.

 

זה הולך כך: המשתמש יוצר פרופיל, ומקשר אותו לשלל אתרים חברתים אחרים, מפייסבוק ועד לינקדאין. אז הוא יכול לבצע מטלות עבור אחרים, או להודיע שהוא מחפש מישהו שיעשה מטלה בשבילו. המטלות יכולות להיות, נניח, עריכה או כתיבה של קוד תוכנה.

 

favo.rs favo.rs צילום מסך: favo.rs

 

אם מגיע צד שני מעוניין, הצדדים עורכים משא ומתן. אחרי שאחד מהם מבצע את המטלה שהסכים לקחת על עצמו, בהנחה שהיא בוצעה לשביעות רצונו של המזמין, המוניטין שלו באתר עולה, והוא יכול לקבל עם הזמן מוניטין של אדם שטוב בתחום מסוים. האתר עדיין בחיתוליו; נראה לאיפה יגיע, אם בכלל, אבל הוא מכיל פוטנציאל מעניין לסוג של סחר חליפין.

 

קצרצרים

  

דיווחנו אתמול (ד') שהרגולטורים האירופאים, שמפגינים אופטימיות חריגה ומאמינים שעדיין תהיה להם משכורת בינואר, החלו לחקור את אפל ושורה של מו"לים גדולים בחשד שדאגו להעלות את מחירי הספרים בניגוד לחוקי התחרות. ובכן, כעת מצטרפים לחגיגה גם משרד המשפטים האמריקאי וכמה תובעים כלליים של המדינות השונות, וגם הם רוצים הסברים. אפל: לעשוק אחרת.

 

פייסבוק ממשיכה במסעה לכיבוש הרשת: היא לא תנוח עד שכולנו נוטמע. אתמול היא הודיעה שבקרוב תשיק כפתור חדש בסדרת הכפתורים המצליחה שלה, כפתור מנוי, שיאפשר למשתמשי פייסבוק לקבל עדכונים דרך הרשת החברתית כאשר האתרים שאליהם הם מנויים מתעדכנים. הלחץ להוסיף את הכפתור צפוי להיות גדול במיוחד. פייסבוק נמנעה מלציין מהן יכולות הריגול של הכפתור אחרי משתמשים: כפתור הלייק, כזכור, עוקב גם אחרי אנשים שאינם משתמשים ברשת החברתית. נדע, כרגיל, משהו כמו שבועיים אחרי ההשקה.

שמידט. משוכנע שגוגל תשתלט על שוק הטלוויזיות שמידט. משוכנע שגוגל תשתלט על שוק הטלוויזיות צילום: בלומברג

 

ליו"ר גוגל אריק שמידט יש נטייה ידועה ומשונה לומר שטויות מביכות בפומבי. הידועה שבהן, ללא ספק, היא ההצעה שלו שצעירים ישמידו עם הגיעם לגיל בגרות את כל ההיסטוריה שלהם וישנו את שמם, כדי שעברם שגוגל תיעדה היטב לא ירדוף אותם. ההצהרה האחרונה שלו פחות אווילית אבל עדיין גוררת סיבוב מהיר של האצבע ליד הרקה: לטענת שמידט, בתוך חצי שנה כל הטלוויזיות הנמכרות יכילו את גוגל TV, המוצר של גוגל בתחום הטלוויזיה שכרגע מצליח בעיקר להיכשל. הוא יודע משהו שאנחנו לא? 

 

חדשות רעות מהממלכה המנוטרת: העובדים הבריטים כל כך אובססיביים באשר לבדיקת אימייל, שכמחצית מהם אמרו כי הם יבדקו את תיבת הדואר של העבודה גם במהלך חופשת חג המולד: 31% אמרו שיבדקו מדי פעם, ו-15% שיבדקו בעקביות. כחמישית מן העובדים שנשאלו אמרו שהם חשים מאותגרים-תחרותית אם הם לא יפסיקו את החופשה כדי לעבוד. הדור הצעיר, מטבע הדברים, לוקה בתסמונת הזו יותר ממבוגרים.

 

ועוד חדשות רעות, אבל רק לכת אפל: מנהיג כת גדולה יותר, אחד בנדיקטוס ה-16, נחשב עד לאחרונה לאחד ממאמיניה. הוא השתמש באייפון ופירט את תוכן השירים באייפוד שלו. אבל עכשיו מודיע הוותיקן כי בחג המולד הקרוב ידליק האפיפיור איזושהי תצוגה ממרחק של 130 מייל באמצעות טאבלט מופעל אנדרואיד. 400 מיליון קתולים יודעים עכשיו שהכס הקדוש המיר את מערכת ההפעלה שלו. האם הזרמים הפרוטסטנטיים יזכו בקרוב להצטרפות המונית של חסידי אפל?

 

וחדשות חיוביות לסיום: אולי לא שמתם לב, אבל זרם הספאם שמגיע לתיבות האימייל שלכם החודש הוא הנמוך ביותר בהרבה מאוד זמן. לראשונה זה שלוש שנים, הנתח של הספאם מכלל המיילים עומד על 70% בלבד. ב-2009 עמד שיעור הספאם על שיא של 90%. ירידה ניכרת במיוחד נרשמה בדואר הזבל הקשור לתרופות: היקפו עומד כעת על כ-32.5% מכלל הודעות הספאם, אחרי שבשנה שעברה עלה לשיא של 64.2%. אבל אל תשמחו יותר מדי: באביב, אם לא קודם לכן, הוא ישוב בחזרה.

   

בטל שלח
    לכל התגובות
    x