$
אינטרנט

מחאה נגד בנק לאומי בפייסבוק: "למה 'אם תרצו' משתתפים בפרויקט תרומות?"

מאות גולשים זועמים על החלטת הבנק לאפשר לעמותה להתמודד במסגרת המיזם "2 מיליון סיבות טובות": "הם קבוצה פוליטית, ולכן לא צריכה להשתתף בתחרות". הבנק בתגובה: "לא יכולים לפסול אותם"

עומר כביר 16:1307.12.11
מחאה מקוונת נגד בנק לאומי: עמוד הפייסבוק של הבנק מוצף מאז אתמול (ג') במאות רבות של הודעות מלקוחות ומשתמשים זועמים, אחרי שנודע כי גם תנועת "אם תרצו" משתתפת בפרויקט התרומות של הבנק.

 

במסגרת הפרויקט יתרום בנק לאומי 2 מיליון שקל לעמותות שונות. מדובר בפרויקט תחרותי, בו משתתפות עשרות רבות של עמותות, כאשר דירוג הזוכות נקבע לפי הצבעות הגולשים. בסכום התרומה יתחלקו 60 עמותות בסך הכול, כאשר הסכומים ייקבעו בצורה מדורגת בהתאם למקום אליו הגיע העמותה (225 אלף למקום הראשון, 25 אלף למקומות 10 עד 60 כל אחד).

 

הפרויקט, לדברי בנק לאומי, מיועד לעמותות המקדמות מטרות חברתיות, תרבותיות או בעלת ערך, ובתקנון (סעיף 2.1.4) נאמר במפורש: "למען הסר ספק, הפרויקט אינו מיועד לעמותות בעלות מטרות פוליטיות".

 

ואולם למרות הצהרה זו, לוקחת חלק בפרויקט תנועת "אם תרצו", שפעילויות שיזמה בעבר נחשבות לבעלות אופי פוליטי. כך, למשל, היתה התנועה בין מובילי המאבק נגד הקרן החדשה לישראל, בטענה שארגונים שזכו לתמיכה ממנה היו בעלי השפעה על חיבור דו"ח גולדסטון.

 

התנועה גם עמדה הפנייה לאוניברסיטת בן-גוריון בנגב שבה הצהירה על כוונה לפעול מול תורמי המוסד בחו"ל, אם לא תיפסק "ההטייה האנטי-ציונית במחלקה לפוליטיקה וממשל". במאי האחרון פרסמה התנועה ספרון בשם "נכבה – חרטא", אשר הציג תיאוריה הנוגעת לסוגיית פליטי 1948 וטען בין השאר כי רובם נטשו את יישוביהם ולא גורשו.

  

נכון לכתיבת שורות אלה "אם תרצו" מדורגת במקום השביעי בתחרות, אשר מעניק לזוכה בו תרומה בסך 40 אלף שקל. תרומה זו, יש לציין, משולמת מהכנסות הבנק הנוצרות בין היתר בזכות העמלות שהוא גובה מלקוחותיו. אין זה פלא, לפיכך, שגילוי הדבר עורר את זעמם של גולשים רבים, שמאז אתמול מציפים את עמוד הפייסבוק של בנק לאומי בתגובות.

 

 

"אם התנועה תזכה יתחיל צונאמי של עזיבות"

 

"אני לא מקנא באידיוט שאישר את ההצטרפות של תנועה אנטי דמוקרטית לתחרות הזאת. מסכן", כתב אחד הגולשים. "מצד שני, אני לא ממהר למשוך את האוברדראפט שלי מבנק לאומי. זה יקרה רק אם התנועה מפיצת השנאה וחוסר הסובלנות תזכה בתחרות. ותאמינו לי, מאותו רגע יתחיל צונאמי של עזיבות הבנק". גולש אחר הוסיף: "זאת פשוט חוצפה ש'אם תרצו' משתתפת בתחרות שנועדה לעמותות לא פוליטיות. חבורת שקרנים עלובה".

 

לא כל הגולשים ביקרו את בנק לאומי. "ושוב השמאל הפוסט ציוני בישראל נזעק בכל פעם שהדמוקרטיה לא משרתת את המנטרות שלו, מדהים שאותם צווחנים שמאיימים לעזוב בגלל השתתפות של תנועה לגיטימית לא נזעקו כשהבנק שלהם, לאומי כמובן, לא מיהר לשחרר כסף של ניצולי שואה", כתב אחד מהם.

 

גולש נוסף ניסה לסכם את הסוגיה: "עצם זה שהוויכוח לגבי הזכות של 'אם תרצו' להשתתף מתחלק בין אלה עם דעות שמאלניות לאלה עם דעות ימניות מוכיח באופן נחרץ שהם קבוצה פוליטית... ולכן לא אמורים להשתתף בתחרות".

 

לאומי לגולשים: "לא יכולים לפסול תנועה שאינה תומכת במפלגה"

 

בנק לאומי עצמו התמהמה בתגובתו, ולא התייחס לסערה סביב הנושא עד שעות הבוקר המאוחרות היום. בתגובה שפורסמה לבסוף נמסר שהבנק קשוב לדברי הביקורת בעמוד הפייסבוק, אך הובהר שאין כוונה לפסול את אם תרצו מהתחרות: "התקנון אינו מאפשר לנו לפסול את השתתפותה של עמותה שאינה תומכת במפלגה כלשהי ואף מגדירה את עצמה כפעילה חוץ-מפלגתית וחוץ-פרלמנטרית. מעורבות של עמותה בהליכי חקיקה, כחלק אחד מפעילותה, אינו מהווה סיבה מספקת על מנת לקבוע כי העמותה אינה עומדת בתנאי הסף".

 

תגובה זו, לא היה בה כדי לעצור את הסערה.  לזכותו של הבנק ייאמר שבניגוד לגופים אחרים הוא לא ניסה להשתיק את הדיון בנושא בעמוד הפייסבוק שלו, ומאפשר גם למבקרים החריפים ביותר להתבטא בנחרצות. ואולם, מתן פתחון פה שכזה ללא תגובה נאותה וקיום דיאלוג שוטף עלול בסופו של דבר לגרום יותר נזק מתועלת.

 

בנק לאומי. תגובה מאוחרת בנק לאומי. תגובה מאוחרת צילום: עומר הכהן

 

מבנק לאומי נמסר ל"כלכליסט": "ההחלטות לגבי השתתפות עמותות בפרויקט נעשות אך ורק בהסתמך על התקנון, ולא מכל שיקול אחר.‏ תקנון הפרויקט קובע כי עמותות 'בעלות מטרות פוליטיות' לא יורשו להשתתף בפרויקט, והכוונה בכך היא לא לאפשר לעמותות המזוהות בבירור עם מפלגה מסוימת לאסוף כספים לצורך מימון פעילות מפלגתית. התקנון אינו מאפשר לנו לפסול את השתתפותה של עמותה שאינה תומכת במפלגה כלשהי".

 

"ברור לנו כי חלק מהציבור אינו מסכים עם חלק מפעילויותיה של 'אם תרצו', ועם האופן בו היא מציגה את עמדותיה בציבור. אך זהו בדיוק ייחודו של הפרויקט: לאומי מעמיד לרשות כל העמותות פלטפורמה להציג את עצמן, בוחן אם הן רשומות כדין ומתנהלות באופן תקין, ולאחר מכן מוסר את ההחלטה על מתן התרומה באופן בלעדי בידי הגולשים. אנחנו סומכים על הגולשים שיעזרו לנו להשיג את מטרתו העיקרית של הפרויקט: לתמוך בעמותות קטנות בעלות מטרות חשובות שנוגעות ללבם".

 

בקשת "כלכליסט" לראיין אחד מבכירי הבנק בנושא, על מנת שאפשר יהיה לעמת את הבנק ישירות עם הטענות שמועלות בכתבה, נתקלה בסירוב גורף. בלאומי גם סירבו להתייחס, מעבר לנמסר בתגובה, לסערה שהתעוררה בפייסבוק ולאופן התמודדות הבנק עימה.

 

מ"אם תרצו" נמסר כי השתתפות התנועה בפרויקט הינה בהתאם לתקנון. "מועמדותנו אושרה על רקע עשייתנו הרבה והחשובה", מסר דובר התנועה. "תרומתנו לחיילי המילואים, לתלמידים לבני מיעוטים המשרתים בצה"ל ולעולים החדשים, מוערכת על ידי הציבור, דבר שאפשר לראות גם על פי התוצאות עד עתה".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x