$
אינטרנט

בקרוב: יותר להשתמש בתמונות שצולמו על ידי הממשלה

הכנסת תדון ביום שלישי הקרוב בתיקון להצעת חוק זכויות יוצרים שיהפוך את כל מאגר התמונות של משרדי הממשלה למותרות לשימוש

עומר כביר 14:4701.12.11
ועדת הכלכלה של הכנסת צפויה לדון ביום שלישי הקרוב בתיקון להצעת חוק זכויות יוצרים, שיתיר שימוש חופשי לא מסחרי בתמונות שצילמו גופים ציבוריים, דוגמת משרדי ממשלה או צה"ל.

 

הצעת החוק, שכבר אושרה בקריאה טרומית וזכתה לתמיכת הממשלה, הוגשה על ידי ח"כ מאיר שטרית, בשיתוף
עם ח"כים נוספים. "מדי יום, מצולמים על ידי גורמים ציבוריים שונים עשרות תמונות", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק. "תמונות אלו לרוב נשמרות בארכיוני המדינה, ולציבור אין אפשרות לראות אותן ולעשות בהן שימוש. מוצע להתיר את השימוש בתמונות שצולמו ונשמרו בארכיוני המדינה, לרבות העלאתן לאינטרנט. המימון לצילום נעשה באמצעות כספי הציבור, ועל כן מן הראוי שיעמדו לרשותו".

 

קרן ויקימדיה ישראל, מפעילת ויקיפדיה בארץ, התומכת באישור התיקון לחוק, תציג בדיון נתונים לפיהם מאז שחרר צה"ל 1,500 תמונות לשימוש חופשי הן שולבו ב-600 ערכים בשפות השונות של האנציקלופדיה. בסך הכל, התמונות נצפו כ-400 אלף פעם.

 

הדיון בהצעת החוק מתעכב מזה כשנה וחצי, אחרי שוועדת הכלכלה ביקשה להעביר את הדיונים בו אליה מוועדת המדע והטכנולוגיה, אולם לא קבעה דיון בנושא. נדרוש בדיון בהקדם את הצעת החוק לקריאה ראשונה", אמר יו"ר ויקימדיה ישראל, תומר אשור, בהודעה לעיתונות. "כבר כמעט שנה וחצי נדחה הדיון ובעוד משרדי הממשלה יוצאים בהצהרות, דבר לא נעשה כדי לממש את זכות הציבור לעשות שימוש בתמונות ולסייע בהסברה הישראלית".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x