שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מוסף מובייל 2012

הסלולרי בשירות הרפואה

חוקרים מבקשים לרתום את החדירה העמוקה של הטלפונים הניידים לשירות הרפואה, בין השאר לזיהוי מחלות בעולם השלישי

איתי להט 08:2427.10.11

בעוד חוקרים רבים עוסקים בפיתוח דרכים נוחות יותר לעבוד עם מכשירים ניידים, יש כאלה המבקשים לרתום את החדירה העמוקה של הטלפונים הניידים לשירות הרפואה.

 

כך למשל עמלים חוקרים באוניברסיטת לונדון על פיתוח שבב לטלפונים ניידים שמסוגל לבצע גילוי מוקדם של מחלות מין כזיבה

וקלמידיה באמצעות דגימת רוק. במקביל, באוניברסיטת קולומביה שוקדים על פיתוח שבב סלולרי המסוגל לבצע בדיקה לגילוי איידס ב־15 דקות.

 

"הטלפון הסלולרי ישמש כמעבדה רפואית ניידת", הסביר בראיון לעיתון "הגרדיאן" ד"ר טאריק סאדיק מאוניברסיטת לונדון את מטרת הפרויקט. "ניתן להרחיב את הרעיון לשבבים מובנים בתוך הטלפון עצמו, שיערכו אינספור בדיקות רפואיות וגנטיות. תהיה לך בטלפון מעבדה רפואית שנגישה בכל רגע נתון, ותוכל להוריד אפליקציות לבדיקות שונות.

 

"המחיר כנראה גם הוא יהיה זול יחסית: את שבב הבדיקה שאנחנו מפתחים כרגע ניתן יהיה לרכוש תמורת לא יותר מליש"ט (כ־5.8 שקלים - א"ל). זה יחולל מהפכה במעקב הרפואי האישי שלנו וביכולות לגילוי מוקדם. ההשלכות על מדע הרפואה ועל תקציב שירותי רפואה הן עצומות".

 

"צריך להבין שזו טכנולוגיה מאוד זולה בייצור המוני", אמר בראיונות לכלי התקשורת סמואל סיה, המפתח את השבב לבדיקת איידס. השבב של סיה זול עוד יותר: "מדובר בשבבים שעלות ייצורם עומדת על 20 סנט (פחות משקל - א"ל). בשלב ראשון אנחנו מייעדים את השבבים למקומות כמו סומליה, היכן שגישה לבדיקת איידס היא כמעט בלתי אפשרית.

 

"אני בטוח שבעתיד כל הבדיקות הרפואיות יבצעו אינטגרציה לשבב אחד ניתן לתכנות, שיהיה מובנה בטלפון עצמו", מסכים סיה עם דבריו של סאדיק. "זה יהיה כמו אולר שוויצרי, עם מחט דקיקה ונשלפת שדוגמת דם ומריצה בדיקה מקיפה על מצבו הבריאותי של המשתמש".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x