$
מכשירים ומדריכים

מיקרוסופט מרוצה: "רוב יצרניות האנדרואיד משלמות לנו תמלוגים"

המצור על מערכת ההפעלה הסלולרית של גוגל, שחשודה בהפרת פטנטים, ממשיך להתהדק: חברה עשירית תשלם למיקרוסופט תמלוגים עבור השימוש

יוסי גורביץ 13:0324.10.11

מיקרוסופט הודיעה אמש (א') כי הגיעה להסכם תמלוגים עשירי בשלושת החודשים האחרונים עם חברה המייצרת מכשירי אנדרואיד. הפעם מדובר ב-Compal הטיוואנית, המייצרת סמארטפוני וטאבלטי אנדרואיד לחברות צד שלישי. כעת רוב יצרניות האנדרואיד בעולם, 55%, משלמות לענקית התוכנה תמלוגים. ההודעה

פורסמה בבלוג העוסק במיקרוסופט וחתום עליה היועץ המשפטי של החברה, בראד סמית'.

 

החברה ציינה בהודעתה כי היא מקבלת תמלוגים על 53% מתוך סמארטפוני אנדרואיד הנמכרים בארה"ב, כאשר החברות המרכזיות הן HTC (עם נתח שוק של 29% בקרב סמארטפוני האנדרואיד) וסמסונג (עם נתח שוק של 23%).

 

אנדרואיד אמורה להיות מערכת הפעלה חינמית, אך גוגל נקלעה לסבך משפטי כאשר הפרה לכאורה שורה של פטנטים במהלך ייצורה. היא נתבעת ישירות על ידי אורקל, שמאשימה את גוגל שהפרה ביודעין את הפטנטים של סאן. חברות אחרות (מיקרוסופט ואפל) תובעות את יצרניות המכשירים בדרישה לקבל תמלוגים או למנוע את מכירתם. מנכ"ל מיקרוסופט, סטיב באלמר, אף אמר בתחילת השנה שאנדרואיד איננו באמת חינמי: "יש עליו מס פטנטים", הסביר.

 

ההערכות הן שעקב הסכמי התמלוגים (HTC, למשל, משלמת למיקרוסופט חמישה דולרים עבור כל מכשיר אנדרואיד שהיא מוכרת) מיקרוסופט מכניסה מאנדרואיד הרבה יותר משהיא מכניסה ממערכת ההפעלה הסלולרית שלה עצמה, ווינדוס פון.

 

לפני מספר חודשים טען היועץ המשפטי של גוגל, דיוויד דרומונד, כי יש מערכה מכוונת מצד יריבותיה של גוגל בנסיון "לחנוק", כדבריו, את אנדרואיד. דרומונד טען עוד כי חלק ניכר מהפטנטים שגוגל הפרה לכאורה הם "ריקים מתוכן". בפוסט של מיקרוסופט מגיב סמית' בעקיפין להאשמותיו של דרומונד, ואומר כי מיקרוסופט שילמה בעשור האחרון 4.5 מיליארד דולר כדי לקבל רשיונות שימוש לפטנטים של חברות אחרות. הוא קרא לגוגל "להתעורר" ולהכיר במציאות הקיימת בתחום הפטנטים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x