שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אינטרנט

פייג' רוצה להתמקד: גוגל הודיעה על סגירת באזז ושירותים נוספים

הרשת החברתית הכושלת, שיצרה שערוריית פרטיות גדולה, הפכה מיותרת בעקבות פתיחת גוגל+ לכלל הגולשים. בנוסף סוגרת החברה את ה"מעבדות", ותפסיק להפעיל בתחילת השנה הבאה עוד פרויקטים שלא זכו להצלחה

דור צח 13:2115.10.11
גוגל הודיעה אמש (ו') כי תסגור שורה של פרויקטים מתוצרתה שלא זכו להצלחה. הבולט שבהם הוא גוגל באזז, הניסיון הקודם של ענקית הרשת ליצור רשת חברתית שתתחרה בפייסבוק. באזז הפך בפועל לשירות מיותר, בעקבות השקתה של גוגל+ ביוני.

 

"למדנו הרבה ממוצרים כמו באזז, ואנו מיישמים זאת בחזון שלנו עבור מוצרים כמו גוגל+", כתב ברדלי הורוביץ, סגן נשיא בחברה, בפוסט שפורסם בבלוג הרשמי שלה ומפרט מהם הפרויקטים שיפסיקו לפעול.

 

באזז, שהושק בפברואר 2010, לא הצליח להמריא כבר מהרגע הראשון, בעיקר על רקע בעיות פרטיות קשות שעוררו את זעם הגולשים: בין השאר חשף באזז את רשימת אנשי הקשר של המשתמש בפני כל מי שהתבונן בפרופיל שלו. עיתונאים חששו לגורל מקורותיהם, ולפחות אשה מוכה אחת שכתבה בלוג בשם בדוי נחשפה. השירות לקה בשורה של פרצות בטיחות אחרות, כמו העובדה שכיבויו לא הפסיק את פעולתו: המשתמש נאלץ למחוק את הפרופיל שלו בגוגל כדי להסיר סופית את באזז.

 

בעקבות המחאה מצד הגולשים, שיפצה גוגל את באזז בימים שלאחר השקתו, אך אז כבר היה מאוחר מדי: המוניטין של החברה נפגע וגולשים הגישו נגדה תביעות. בנובמבר 2010 הגיעה גוגל לפשרה בתביעה ייצוגית נגדה על רקע בעיות הפרטיות בשירות, והודיעה כי תעביר 8.5 מיליון דולר לקרן שתקים על מנת לקדם פרטיות ברשת.

 

כעת, כארבעה חודשים לאחר השקת גוגל+ ושבועות ספורים לאחר פתיחתו לכלל הגולשים, סוגרים בחברה באופן הדרגתי את השירות הכושל. הורוביץ כתב כי לפי שעה אנשי הקשר מבאזז ימשיכו להופיע בפרופילי המשתמשים בגוגל, והגולשים המעטים שפעילים בשירות יוכלו לייצא את המידע שלהם, עד להשבתתו בשבועות הקרובים.

 

ניקיון הסתיו של גוגל
פייג'. שינוי גישה פייג'. שינוי גישה צילום: בלומברג

 

במקביל סוגרת גוגל לא מעט פרויקטים נוספים, במסגרת המהלך שגוגל מכנה "ניקיון סתיו": הפיצ'ר Google Labs, ששימש את החברה לבחינת פרויקטים נסיוניים, יושבת היום - כפי שהודיעה החברה שתעשה בחודש יולי. עם זאת פרויקטי Labs בתחומים ספציפיים, הכוללים את שירות המייל ג'ימייל ואת שירות המפות, ימשיכו לפעול כרגיל.

 

Code Search, שסייע לחפש מקורות לקוד פתוח ברחבי הרשת, ייסגר ב-15 בינואר 2012. Jaiku ו-iGoogle, שני שירותים חברתיים נוספים מבית החברה, יסיימו גם הם את פעילותם באותו יום.

 

סגירת הפרויקטים מהווה חלק מהאסטרטגיה המיוחסת למנכ"ל לארי פייג', שהחליף את אריק שמידט באפריל. מאז כניסתו לתפקיד מנסה פייג' למקד את תחומי הפעילות של החברה, ולמתן במידת מה את הרוח הניסיונית והמפוזרת שמאפיינת אותה. שלשום הודיעה החברה כי רשמה רווח של 8.33 דולר למניה ברבעון השלישי - זינוק של 26% ברווח הנקי ביחס לתקופה המקבילה בשנה שעברה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x