$
מכשירים ומדריכים

ייסורי RIM: הפלייבוק קורס, וגם הפטנטים שווים פחות משחשבו

נתקעה עם 800 אלף טאבלטים, ואלף מהעובדים שעסקו בייצור המכשיר יפוטרו. אנליסטים מעריכים את שווי הפטנטים שלה בפחות ממיליארד דולר

יוסי גורביץ 11:5422.09.11

הצרות באות בצרורות: RIM, יצרנית הבלקברי, לא מצליחה להתאושש מהרבעונים הקשים שעברה. בימים אלה נרא שטאבלט הפלייבוק, מוצר הדגל החדש שלה, הולך ומתגלה ככישלון גדול. מתגלה ככשלון גדול. החברה איננה מצליחה למכור את המכשירים והיא תקועה עם רבים מהם - כך דיווח אתמול (ד') האתר סינט.

 

אנליסטים חישבו ומצאו כי RIM ייצרה 1.5 מיליון פלייבוקים, אך מכרה לספקים רק 700 אלף מהם, מה שאומר שברשותה נמצאים עדיין 800 אלף. יצוין כי מכירה לספקים אין פירושה כי המכשירים נמכרו בסופו של דבר ללקוחות: RIM כבר הודתה כי הספקים מחזיקים גם הם מלאי גדול, ובשבוע שעבר החלה החברה להוריד את מחירי המכשירים, על רקע חוסר הצלחתם.

 

החברה שמייצרת את הטאבלטים, Quanta הטיוואנית, החלה לסגור בימים האחרונים את פס הייצור, תוך שהיא מפטרת כאלף עובדים ומעניקה להם פיצויי פיטורים מוגדלים ובונוסים אחרים - כך לפי דיווחים בתקשורת המקומית. קוואנטה אישרה את דבר הפיטורים, אך נמנעה מלפרט כמה עובדים יעזבו.

 

מקורות בחברה אמרו לאתר הטיוואני DigiTimes כי החברה החליטה לסגור את קו היצור של הפלייבוק עצמאית, מבלי לקבל הוראה לכך מ-RIM, לאחר שבחודשים האחרונים מספר ההזמנות של RIM הלך וקטן. על פי המקורות, כ-2,000 איש הועסקו בייצור הפלייבוק  – בימים הראשונים, הם הועסקו בשלוש משמרות – ויתכן כי גם שאר העובדים יפוטרו.

 

RIM אמרה בתגובה כי "יש לה אמון" בעתידה של הפלייבוק, כי היא נותרת מחויבת לו, וכי שוק הטאבלטים עדיין נמצא בחיתוליו. הטאבלט יצא לשוק כשהוא איננו מצויד בגישה מובנית לאימייל, לאנשי הקשר וללוח השנה, ומי שרכשו אותו התבקשו להחזיק גם במכשיר בלקברי כדי לקבל את השירותים הבסיסיים הללו.

 

ואם ב-RIM קיוו שהפטנטים שרשמו יצילו אותם, האנליסטים של ג'פריז מעריכים כי שוויים נמוך משחשבו: לפי האנליסטים, אם החברה תמכור את הפטנטים שלה, היא תתקשה לעשות זאת תמורת יותר ממיליארד דולר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x