הייטק והון סיכון

נשיא וריפון ישראל מזהיר: "לא נוכל לוותר על טורקיה"

לייזי ינאי מחברת מערכות התשלום המובילה בעולם: "לא מבין איך המדינה יכולה להסתכסך על דבר כה מטופש עם שוק היצוא השישי בגודלו מבחינתה"

מאיר אורבך 11:1205.09.11

"אני לא יכול להבין איך מדינת ישראל יכולה להסתכסך על דבר כזה מטופש עם שוק היצוא השישי בגודלו שלה", כך אמר ל"כלכליסט" לייזי ינאי, נשיא וריפון ישראל ומנהל הפעילות מחוץ לארה"ב של החברה המובילה בעולם למערכות תשלום. וריפון, שמשתמשת בישראל כמפקדה הבינלאומית שלה ומעסיקה בארץ כ-400 עובדים, מנהלת עסקים בהיקף של כמעט 100 מיליון דולר בשנה עם טורקיה.

 

לינאי ברור שלמשבר יהיו השלכות גם בתחומו: "חברת גזית לקופות רושמות שרכשנו בישראל זכתה בפרויקט עצום של ספק הסלולר הגדול בטורקיה, אך להערכתי לא נוכל להמשיך לעשות עסקים שם אם תימשך ההידרדרות".

 

בנוסף, הוא מזהיר מהשלכות משבר ארוך עם אנקרה על המשק הישראלי כולו: "הטורקים לא צריכים אותנו, אנחנו רק 0.3% מהתיירות שם ושום חרם שלנו לא ישפיע עליה. אנחנו צריכים להבין מה הגודל והיכולת שלנו ללחוץ. בשוק העולמי אנחנו שחקן קטן, ואני לא בטוח שישראל יכולה להרשות לעצמה לוותר על יצוא של 1.5 מיליארד דולר לטורקיה.

 

"ממשלת ישראל צריכה להתעשת, להפסיק לשחק במשחקי אגו שאין להם מקום בעולם הכלכלי של היום ולשלוח דיפלומטים לטפל במשבר. אני ישראלי ויוצר משרות בארץ, ואני לא צופה להן סכנה כרגע. אבל לאורך זמן, אם היחסים עם טורקיה יגיעו למצב של ברוגז מוחלט, תהיה פגיעה בעובדים בישראל וגם בווריפון".

 

"אם המשבר יתמשך, ישראלים לא יוכלו לנהל פעילות בטורקיה"

 

ינאי מספר על קשרים טובים בין וריפון ישראל לשלוחת החברה בטורקיה: "החברה מחזיקה 180 אנשים בטורקיה, כאשר משם אנחנו מנהלים את כל הפעילות שלנו בדרום ומזרח אירופה. בישראל יושבים עשרות עובדים מתוך ה-400 שעוסקים רק בעבודה שלנו מול טורקיה. מערכת היחסים עד כה היתה מאוד יפה, ולכן מיניתי מנהל טורקי לפעילות בישראל. אני מקווה שהמצב הזה לא ישתנה".

 

עם זאת, הזהיר ינאי כי "אם המשבר יתפתח לכיוונים לא טובים, אני איאלץ לעשות שינויים גדולים ולא רואה איך אנשי צוות ישראלים יוכלו לנהל פעילות בטורקיה או לעבוד מולה".

 

"קנינו בארץ את חברת גזית לקופות רושמות, והיא זכתה בפרוייקט עצום בטורקיה של הספקית טורקסל, הגדולה במדינה. 2,000 חנויות של טורקסל משתמשות בתוכנה הישראלית . להערכתי התמשכות של ההתדרדרות ביחסים שלנו עם טורקיה יביאו לבעיות של תחזוקה ותמיכה בהמשך עסקת הענק הזו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x