$
הייטק והון סיכון

גוגל תשלם קנס בגובה חצי מיליארד דולר בשל פרסום מקוון של תרופות ללא מרשם

מדובר בהסכם פשרה אליו הגיעה החברה עם משרד המשפטים האמריקאי. לפי הטענה, גוגל פרסמה תרופות שנמכרו בניגוד לחוקי היבוא במדינה, ובמקרים אחרים ללא מרשם מספק או שהן לא עמדו בתקנים המקומיים לאחזקה, הפצת וסימון תרופות

הראל עילם 21:1824.08.11
גוגל הגיעה להסכם פשרה עם משרד המשפטים האמריקאי במסגרתו תשלם קנס בגובה של חצי מיליארד דולר. זהו אחד מהקנסות הגבוהים ביותר שהוטלו אי פעם על חברה אמריקאית.

 

הקנס הוטל על גוגל בעקבות פרסומות מקוונות לטובת תרופות ללא מרשם. יש פער משמעותי במחירי התרופות בין ארצות הברית
וקנדה, בין השאר בגלל חוק הבריאות הכללי בקנדה. כתוצאה מכך, משרד התרופות והמזון בארצות הברית (FDA) מפקח בצורה הדוקה על מכירת תרופות, ואף אוסר על פרסום תרופות או יצירת רווח ממכירתן בצורה ישירה או עקיפה.

 

לפי משרד המשפטים, גוגל פרסמה תרופות שנמכרו בניגוד לחוקי היבוא במדינה, ובמקרים אחרים ללא מרשם מספק או שהן לא עמדו בתקנים המקומיים לאחזקה, הפצת וסימון תרופות.

 

לפי התובע הכללי של רוד איילנד, גובה הקנס זהה להכנסותיה של ענקית החיפוש מפרסומות בתחום התרופות ללא מרשם בשנים 2003 עד 2009. לפי משרד המשפטים, גוגל ידעה כבר ב-2003 שיש פרסומות לא חוקיות בשרתיה, אך לא עשתה די על מנת להסיר אותן.

 

ב-2010, בעקבות חקירה של ה-FDA בנושא, גוגל שינתה את תקנון השימוש בה והוסיפה דרישה של פרסומת לפיה חברה המוכרת ללקוחות אמריקאיים חייבת להציג רשיון רוקח מקומי. דרישה זו סיפקה את ה-FDA. לפני כן, גוגל הסירה פרסומות בתחום התרופות בצורה ידנית בתגובה לתלונות או התראות.

 

דובר גוגל אישר את הדברים ואמר: "חסמנו את הפרסומות האלו לפני מספר שנים. עם זאת, זה ברור בדיעבד שלא היינו צריכים לאפשר את הפרסומות האלו. בהתחשב בגובה הקנס המשמעותי, אנו לא נגיב יותר על הנושא".

 

גובה הסכום ידוע זה זמן מה - במאי, ה"וול סטריט ג'ורנל" מצא אזכור לתשלום בדוחות הפיננסיים של ענקית החיפוש לרבעון הראשון של 2011. עם זאת, באותה תקופה גוגל רק הפרישה את הכספים בציפיה לקנס, וכעת היא תאלץ לשלם אותו.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x