$
אינטרנט

גם בישראל: משרד המשפטים אישר לגוגל להפעיל את סטריט ויו

שירות צילום הערים, שגרר את גוגל לשערוריית פרטיות נרחבת, אושר בתנאי שהאזרחים יוכלו לטשטש תמונות הקשורות אליהם. משרד המשפטים: "הגולשים תמכו בהכנסת השירות לישראל"

עומר כביר ומאיר אורבך 10:2921.08.11
משרד המשפטים הודיע הבוקר (א') כי אישר לגוגל להפעיל בישראל את שירות גוגל סטריט-ויו השנוי במחלוקת.

 

באוקטובר 2010 חשפנו ב"כלכליסט" שגוגל החלה לפעול להכנסת שירות צילום הרחובות שלה גם לישראל. השירות מאפשר למשתמש לצפות ברחובות ערים בכל העולם מנקודת מבטו של הולך רגל. לצורך כך, נוסעים ברחובות הערים כלי רכב מיוחדים המצלמים אותם ברדיוס של 360 מעלות. הפעלת השירות גררה את גוגל לשערוריית פרטיות גדולה, לאחר שהתברר כי כלי הרכב שלה אספו מידע על גולשי אינטרנט ברשתות WiFi פתוחות.

 

בפברואר נודע שגוגל קיבלה אישור עקרוני מהממשלה וממשרד הביטחון להפעלת כלי הרכב של השירות, תוך דילוג על אתרים ביטחוניים רגישים. כעת, קיבלה החברה גם אישור מהרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים להפעיל את השירות בישראל.

 

גוגל התחייבה להכיר בסמכות של רמו"ט לפתוח נגדה בהליכים פליליים או מנהליים במקרה של הפרות חוק, אף על פי שהחברה יושבת מחוץ לישראל. במקביל, תושבים יוכלו להגיש תביעה אזרחית נגד גוגל בכל הקשור לשירות סטריט-ויו, אף שמאגר המידע מופעל ומתוחזק מחוץ לשטח ישראל.

 

מתקרב לתל אביב וירושלים. רכב של גוגל סטריט ויו מתקרב לתל אביב וירושלים. רכב של גוגל סטריט ויו צילום: בלומברג

 

האם צילום הבתים ייצור סכסוכי שכנים?

 

גוגל הסכימה ליצור מנגנון מקוון פשוט שיאפשר לתושבים לבקש לטשטש דמויות, לוחיות רישוי ובתי מגורים המופיעים בשירות. מדובר במנגנון שאינו ברירת מחדל בשירות, והוא זמין רק במספר מועט של מדינות בעולם. עם זאת, לא ברור בשלב זה איך יפעל מנגנון זה במקרה של חילוקי דעות מצד בעלי נכס משותף: מקרה כזה עשוי להתעורר, למשל, אם בעל דירה למכירה או השכרה ירצה שהבניין יופיע בשירות, ולעומתו בעל דירה אחרת באותו הבניין לא ירצה שמקום מגוריו יהיה גלוי לכל.

 

במקביל להפעלת המנגנון תדאג גוגל לפרסומים בתקשורת שבהם יוסברו ההיבטים השונים של השירות, יוצג מידע על מסלולי הצילום, ורכבי השירות יסומנו באופן בולט שיקל על הציבור לזהותם. החברה התחייבה להחיל על המידע שיצולם את תקני הפרטיות המחמירים ביותר.

 

"כגוף שאמון על הגנת הפרטיות במאגרי מידע, בתום התהליך רמו"ט יכולה לקדם בברכה את השקתו של שירות Google Street View בישראל", מסר ראש הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע, יורם הכהן. "תנאי הרישום שאושרו על ידינו מאפשרים את הפעלת השירות רב הערך הזה, מבלי לפגוע בזכותו של הציבור הישראלי לפרטיות".

 

"השימוע שנעשה על ידי השר מיכאל איתן באתר שיתוף הציבור העיד על תמיכה בציבור בהכנסת השירות לישראל, בצד חששות בו לעניין הפרטיות. לנגד עינינו עמד הצורך לספק לציבור מענה משפטי וענייני בישראל לכל בעיה או תלונה שתתעורר. אני שמח לציין כי גוגל התייחסה בכובד ראש לבקשותינו, ושיתוף הפעולה שלה אפשר את מתן האישור. המחויבויות שניתנו על ידי גוגל תואמות את המקובל במדינות בהן הגנת פרטיות במידע מוגנת ברמה הגבוהה ביותר".

 

מגוגל נמסר בתגובה: "אנו שמחים על כך שהרשות למשפט טכנולוגיה ומידע אישרה את הפעלת שירות סטריט ויו בישראל, ואנו מקווים לעדכן על תוכניותנו בעתיד הקרוב".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x